Trpíte alergiou na prací prostriedok? Vyskúšajte toto

Trpia ňou deti aj dospelí a môžete sa s ňou narodiť alebo aj získať. Reč je o alergii na prací prostriedok. V nasledujúcom článku vám poradíme, ako sa jej môžete vyhnúť. Okrem návštevy lekára pomôže aj prevencia.

Aké sú prejavy alergie?

Pokožka, najmä tá detská, je často mimoriadne citlivá a rovnako tak môže reagovať aj na rôzne chemické látky, parfémy či fosfáty. Tie neraz obsahujú nielen pracie prášky a gély, ale aj mnohé aviváže. Viete, aké sú najčastejšie príznaky alergie? Netrpíte ňou náhodou aj vy?

Medzi najhlavnejšie príznaky alergie na prací prostriedok nepochybne patrí práve začervenaná pokožka. Tú môžu v niektorých prípadoch pokrývať malé bolestivé pľuzgieriky, no ničím ojedinelým nie sú ani veľké červené fľaky po celom tele.Existujú však aj prípady, kedy pokožka zostáva bez akéhokoľvek výrazného estetického prejavu, ale naopak výrazne svrbí.

Vedeli ste, že na nevhodný prací prostriedok nemusí reagovať len pokožka? Presne tak. Existujú ľudia, ktorých telo reaguje na alergickú reakciu napríklad nádchou, slzením očí alebo dokonca žalúdočnými problémami. Tu treba tiež upozorniť, že u detí prebiehajú alergické reakcie oveľa prudšie ako to je pri dospelých.

Návšteva u lekára je nevyhnutná

Ak sa u vás objavia niektoré zo spomínaných alergických prejavov, mali by ste nevyhnutne navštíviť svojho lekára.  Pri akútnej alergickej reakcii pri deťoch sa to napríklad rieši špeciálnymi kvapkami na predpis, vďaka ktorým bude  váš drobec za pár dní vo forme. Teda aspoň za predpokladu, že pokožka už nebude dochádzať ku kontaktu s bielizňou, ktorá bola vypratá v pracom prášku, ktorý jej spôsobil alergickú reakciu.

Prevencia je základ

Aj keď sa dá alergia potlačiť používaním správnych liečiv, najvhodnejšia je práve prevencia. Ak sa u vás alebo vašich najbližších objavia príznaky alergie na prací prášok, okamžite ho prestaňte používať. Na trhu existuje obrovské množstvo pracích práškov, ktoré neobsahujú zbytočnú chémiu, a tým pádom sú výrazne šetrnejšie k pokožke.

Náš tip: Ak hľadáte vhodný prací prášok pre citlivú pokožku, stavte na značku Persil, konkrétne na jej radu Sensitive. Persilgel je dermatologicky testovaný a je vhodný pre alergikov a ľudí s citlivou pokožkou. V rovnakej rade samozreme nájdete aj Persil prášok, ktorý je účinný už pri praní od 20 stupňov.

V rámci prevencie dokonca môžete bielizeň po vypratí ešte niekoľkokrát vyplákať v čistej vode, nakoľko pokožku dráždia práve zvyšky pracích práškov, ktoré sa zachytia na tkaninách. Špeciálne pracie prášky sa pritom odporúčajú používať aj pri bábätkách do jedného roku života, následne tento prášok môžete vymeniť za prášok, ktorý je určený pre ľudí s alergiou a citlivou pokožkou.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *