Rakytníkový olej má blahodárne účinky na pleť a vlasy

Rakytník netreba siahodlho predstavovať. Tieto malé bobuľky sú bohatým zdrojom vitamínov a nazývajú sa ovocie súčasnosti. Jeho počiatky siahajú až do starovekej medicíny, kedy sa rakytník používal na choroby žalúdka, pečene, dýchacích ciest, ale aj na liečenie rán na koži. Používali ho aj na vlasy, ktorým dodal lesk a regeneroval ich.

rakytnikovy olej - recenzia

Na čo sa používa rakytníkový olej

Olej z rakytníka rešetliakového sa získava jeho lisovaním za studena. Pri tomto lisovaní sa zachovávajú všetky dôležité látky a vitamíny, ktoré sú veľmi dôležité pre náš organizmus. Je tmavooranžovej až červenej farby a jeho účinky sú na nezaplatenie.

Je určený na vonkajšie aj vnútorné použitie. Môžete ho užívať ako vitamínový doplnok, na masáže, na zábal či vlasovú masku, na rany a v neposlednom rade ako dochucovadlo šalátov v studenej kuchyni.

Účinné látky

Rakytníkový olej obsahuje Omega 3, 6, 7 a 9 mastné nenasýtené kyseliny, vitamíny B, D, K, luteín, betakarotén a mnoho ďalších užitočných látok. Koncentrácia jednotlivých látok je závislá od metódy získania rakytníkového oleja.

rakytník má liečivé účinky

Účinky rakytníkového oleja

  • napomáha a podporuje imunitu organizmu
  • slúži ako prírodný detoxikačný prostriedok
  • má antibiotické účinky
  • eliminuje kašeľ
  • hojí rany v ušiach, na pohlavných orgánoch, konečníku, ústnej a nosovej dutine
  • pomáha pri liečbe dýchacích ciest
  • zlepšuje trávenie
  • podporuje činnosť srdca
  • znižuje krvný tlak
  • znižuje cholesterol
  • prečisťuje močové cesty
  • pomáha pri liečbe kožných ochorení
  • pomáha hojiť kožné rany
  • upokojuje a uvoľňuje napätie
  • chráni a regeneruje sliznice
  • pomáha pri akné
  • regeneruje a vyživuje vlasy

Na vlasy a pleť

Rakytníkový olej hydratuje a vyživuje pleť. Nemusíte sa báť, že by vám ostala pokožka z oleja mastná. Práve naopak. Je jemná, pružná a žiarivá. Ak máte problém s akné, môžete si problémové miesta natrieť, čím ich preliečite a postupne sa ich zbavíte. Ak trpíte suchou pokožkou alebo dermatologickými ťažkosťami, pokojne vmiešajte pár kvapiek oleja do bežne vami používaných krémov alebo telových mliek.

rakytníkový olej terezia

Veľmi obľúbený Rakytníkový olej Terezia

Pozrieť v obchode

 

Pozitívne účinky má rakytník aj na vlasy. Po zábale, či maske z rakytníkového oleja budú vaše vlasy lesklé a pevné. Pri suchých vlasoch môžete pár kvapiek vmasírovať do dĺžok a vyživiť ich. Ďalším bonusom rakytníka je jeho prirodzená vôňa.

[/su_list]

Vnútorné užívanie rakytníka

Ak chcete doplniť vitamíny alebo preventívne nasadiť rakytníkový olej, užívajte jednu čajovú lyžičku nalačno. Ak chcete podporiť konkrétnu liečbu, užívajte jednu čajovú lyžičku 3x denne vždy pred jedlom.

Deti môžu na podporu imunity užívať pol čajovej lyžičky denne.

rakytníkové oleje ponuka v lekárni

Rakytník v tehotenstve

Rakytníkový olej môžu užívať aj tehotné ženy, ale nie vo veľkom množstve. Je dobrý na imunitu a pomáha aj pri chorobách, kŕčových žilách, pri častom tvorení modrín a pri krvácaní z maternice. Pre tehotné ženy je dôležitý vitamín C a toho je v rakytníkovom oleji viac než dosť.

Kupovaný alebo domáci?

Pokiaľ nepatríte medzi kutilov alebo žienky domáce, môžete si rakytníkový olej ✅ kúpiť v lekárni. Na výber máte z rôznych značiek a foriem. Zoženiete rakytník v kapsuliach, kvapkách alebo sirupoch. Na internete je takisto veľa internetových obchodov, ktoré ponúkajú 100% bio rakytníkový olej (Terézia, 100% Rakytníkový olej v kvapkách).

Rakytníkový olej v kapsuliach

Cena sa pohybuje od 4 – 20€. Záleží od značky a zloženia, samozrejme, cenovo sú dostupné všetky. Je na vás, pre ktorý sa rozhodnete.

Pri domácej výrobe produktu vždy viete, čo produkt obsahuje. Tak je to aj pri rakytníkovom oleji. Jeho výroba je jednoduchá.

Takmer ako domáci

Domáci recept na rakytníkový olej z čerstvých plodov

Potrebujeme 0,5 litra rakytníkových rozdrvených plodov (šupky a semienka) a 0,5 litra slnečnicového oleja (môžete použiť aj iný olej, ale ten dodá výslednému produktu svoju vlastnú chuť – slnečnicový je chuťou neutrálny a nechá vyniknúť vôňu a chuť rakytníka).

Rozdrvené plody rakytníka zalejeme olejom zohriatym na cca 50°C. Uzatvoríme a na 4 dni uskladníme na tmavom mieste (každý deň pretrepeme). Precedíme, zvyšnú hmotu prepasírujeme cez riedke plátno a olej je hotový. Olej okrem účinných látok bude mať aj prirodzenú rakytníkovú vôňu. Skladujeme ho v tmavej sklenenej nádobe pri izbovej teplote.

O rakytníkovom oleji by sa dalo povedať, že je všeliek, ktorý však treba užívať s rozumom. Rozhodne ním nič nepokazíte, práve naopak, vyťažíte z jeho účinkov maximum. Je to výnimočný pomocník. Ak sa chcete presvedčiť, pozrite si internetové fóra a nechajte si poradiť ďalšie rady a tipy od spokojných užívateľov.

domáci rakytníkový olej

Skúsenosti a recenzie

Rakytníkový olej je veľmi obľúbený a preto nájdeme v diskusiách a na fórach veľké množstvo názorov. Nie je vôbec prekvapujúce, že negatívne reakcie úplne absentujú. Vybrali sme niekoľko ukážok:

“Rakytníkový olej som užívala vnútorne podľa návodu a musím konštatovať, že moje dlhoročné problémy s hnačkami a žalúdkom sa mierne zlepšili, v čo som už nedúfala. “

“Od kedy používam tie kvapky 2x denne nebola som prechladená a chrípka aj alergia nemá u mňa šancu už 3 roky”

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *