Bradavice na krku, tvári, tele – ako sa ich zbaviť

Bradavice sú nepríjemná estetická a kozmetická vada na koži, ktorá vie byť niekedy otravná. Ako im predísť a ako sa ich zbaviť vám ponúkame v nasledujúcich riadkoch.

Bradavice sú bengíne, teda neškodné, útvary na koži alebo slizniciach. Ide o výrastky, ktoré korenia pod kožou. Vo vnútri výrastku môžete spozorovať malé čierne bodky. Sú to krvné zrazeniny, v ktorých bradavice korenia. Existuje niekoľko typov.

malé bradavice na krku - fibrómy

Druhy bradavíc

Rozlišujeme obyčajné bradavice, ktoré vyzerajú ako uzlík na koži a sú bezfarebné (majú farbu kože). Niekedy sa však môžu zväčšiť a ich povrch zdrsnie. Môžu sa začať olupovať, čo spôsobí, že vás toto miesto začne bolieť, a keď praskne, môže krvácať.

Ďalším typom sú ploché bradavice na stupaji nohy, ktoré rastú smerom dovnútra a pri nátlaku bolia.

Posledným typom sú genitálne bradavice, ktoré sa vyskytujú v oblasti pohlavných orgánov a konečníka. Tento typ bradavíc je karfiolovitého tvaru a vystupuje do výšky.

bradavica na prste, ako sa jej zbaviť

Výskyt

Najčastejšie sa bradavice vyskytujú na nohách, rukách, ale aj na krku, či tvári. Genitálne bradavice sa vyskytujú len v oblasti pohlavných orgánov a konečníka.

Príčiny vzniku

Príčinou bradavíc je ľudský papiloma vírus (HPV), ktorý sa do organizmu dostane cez rany, ktoré môžu byť aj veľmi malé a nebadateľné. Cez poškodenú kožu sa teda vírus dostane do krvného obehu. Najčastejšie sa môžete nakaziť na kúpaliskách a plavárňach, ale pozor si dajte aj pokiaľ si ohrýzate nechty alebo sa „hráte“ so zádermi na rukách. Práve to môžu byť vstupné brány pre vírus.

Fibrom na koži - druh bradavice

Genitálne bradavice sa prenášajú prostredníctvom pohlavného styku. Ide o tesný kontakt s kožou, teda prezervatív vás nemusí ochrániť pred prenosom tohto ochorenia.

Ako sa zbaviť bradavíc

Najdôležitejšie je začať konať hneď po tom, ako zistíte, že máte na pokožke bradavicu. Môže sa stať, že vám po niekoľkých rokoch zmizne aj sama, ale ak problém nebudete riešiť, riskujete, že sa vám ich na tele objaví viacero. Platí tu pravidlo: čím skôr, tým lepšie.

domáce odstránenie bradavíc

Na pomoc pri ich odstránení môžete siahnuť po domácich a babských receptoch, môžete si zakúpiť rôzne prípravky v lekárňach alebo navštíviť odborného lekára.

 • Cesnak – Cesnak má antibakteriálne účinky. Nakrájajte ho na malé plátky a priložte na postihnuté miesto. Nechajte pôsobiť aspoň dve minúty. Túto kúru opakujte dva dni po sebe a po pár dňoch by mala bradavica zmiznúť.
 • Ocot – Na vatový tampón nalejte trochu octu a prikladajte na bradavicu každý deň aspoň na dve hodiny, až kým bradavica nezmizne.
 • Ricínový olej – Skúste bradavicu natierať ricínovým olejom. Prirodzene sa tým pokožka zjemní a bradavica sa rozpadne do týždňa.
 • Aloe vera – Odtrhnite kúsok tohto kaktusu a potrite bradavicu jeho gélom. Aloe vera má antibakteriálne a liečivé účinky. Bradavica  pri dennom natieraní čoskoro zmizne.

Prípravky na bradavice z lekárne

Ak nezaberajú domáce recepty, navštívte lekáreň a poraďte sa s lekárnikom. Na farmaceutickom trhu je veľa produktov, ktoré vám môžu pomôcť.

wartner bradavičník

Wartner Bradavičník je vo viacerých formách. Ide o pero s roztokom, ktorým sa bradavice potierajú. Ďalšia forma je na báze zmrazovania bradavíc, podobne ako pri vypaľovaní tekutým dusíkom. Wartner Bradavičník 2. generácie je založený na podobnej technológii zmrazovania, ktorú využívajú lekári. Ide o účinný a rýchly postup, ktorý umožňuje odstrániť bradavice zmrazením zvyčajne už po prvej aplikácii prípravku. Na ošetrenie bradavíc a kurích ok je k prípravku priložený pilník a špeciálne náplasti.

Pozrieť viac info


duofilm na bradavice

Duofilm je roztok, ktorý pripomína gél na nechty. Jednoducho sa ním potierajú bradavice, ktoré postupom času odpadnú. Ľudia to často volajú aj lak na bradavice. Použitie Duofilmu vedie ku kontrolovanému rozrušeniu keratínu (vrstvy tuhej hrubej kože na povrchu bradavice). Liek by sa mal preto používať iba na bradavice.

Pozrieť viac info


infectodell na bradavice

Infectodell je roztok, ktorým sa potierajú postihnuté miesta, následkom čoho postupne odpadávajú. Dvakrát denne použite stierku na nanesenie malého množstva INFECTODELL-u presne na bradavice (molluscum) a nechajte roztok zaschnúť. 1 ml prípravku obsahuje 50 mg hydroxidu draselného.

Pozrieť viac info


urgo bradavice kryoterapia

URGO Bradavice Kryoterapeutický prípravok je založený na báze prikladania pera na postihnuté miesto. Je potrebné preštudovať si príbalový leták, pretože aplikácia je mierne náročnejšia, nakoľko sa tento prípravok skladá z viacerých častí.

Transparentná hlavica aplikátora umožňuje presné umiestnenie na bradavicu. Dbajte, aby okraje aplikátora priliehali tesne ku koži. Dávkovací ventil uvoľní potrebnú dávku kryogénnej tekutiny pre ošetrenie 3 rozných veľkostí bradavíc. Silným stlačením dávkovača palcom uvoľníte kryogénnu kvapalinu ( zmrazovací roztok). Aplikátor podržte na bradavici najmenej 10 sekúnd. Snímte aplikátor z bradavice.

Po aplikácii sa môže dostaviť mierny pocit bolesti alebo svrbenia. Vo väčšine prípadov postačí jedno ošetrenie. Ak bradavica nezmizne do dvoch týždňov, ošetrenie je možné zopakovať. Niekedy pomôže, keď bradavicu pred ošetrením navlhčíte vodou, aby zmäkla. Neošetrujte tú istú bradavicu viac ako štyri razy ( medzi ošetreniami počkajte 2 týždne). Ak ošetrenie nemá požadovaný výsledok, vyhľadajte lekársku pomoc.

Pozrieť viac info


Chirurgické odstránenie bradavíc

Ak nezabrali ani domáce recepty, ani produkty z lekárne určené na ich odstránenie, musíte navštíviť doktora. Lokálne vám dané miesto umŕtvia a bradavicu vám vyrežú.

Vypaľovanie tekutým dusíkom

Tekutý dusík bradavicu v podstate zmrazí. Prestane sa vyživovať a tým pádom odumrie a odpadne. Zákrok nie je bolestivý, avšak ak bradavica neodpadne, musí sa procedúra opakovať.

odstranenie bradavice tekutý dusík

Prevencia je dôležitá

 • Nevstupujte do bazéna, pokiaľ máte na tele ranu.
 • Poznajte zdravotný stav vášho partnera.
 • Starajte sa o vašu pokožku a snažte sa ranu vždy prelepiť.
 • Posilnite svoju imunitu, aby ste predišli nakazeniu vírusom.
 • Nedotýkajte sa žiadnych bradavíc.

Rady a odporúčania z diskusných fór

Na mnohých fórach sa stretnete s názorom, že náplasti na kurie oká a bradavice nie sú príliš účinné. Pri výbere vhodnej alternatívy na odstránenie bradavíc by ste mali používať prípravky s vyšším podielom kyseliny saliciodovej, ktorá pomáha zbaviť sa týchto kožných výrastkov. Najčastejšie sme sa stretli s pozitívnymi ohlasmi na Duofilm, čo môžeme potvrdiť aj z vlastnej skúsenosti. Ďalej je rozhodne najlepším riešením vypaľovanie u kožného lekára, ale zaberá aj domáci recept s cesnakom.

prípravky na bradavice z lekárne

Na výber pri liečbe a odstránení tohto kožného defektu máte mnoho alternatív. Tú vhodnú pre vás si musíte vybrať sami. Skúste domáce recepty, ktoré sú v podstate zadarmo. Pokiaľ problém pretrváva, skúste zvoliť niečo iné. Rozhodne sa však problémom zaoberajte a prejdite tak možným bolestivým nepríjemnostiam, či rozšíreniu bradavíc aj na iné časti tela.

Na záver videonávod Wartner bradavičník

Pozrite si videonávod na produkt Omega Pharma Wartner 2. generácie na bradavice. Video návod je v anglickom jazyku, preto prikladáme aj krátky návod v slovenčine:

 • Penový aplikátor nasaďte na tŕň aplikačného držiaku.
 • Na 3 sekundy zasuňte aplikačný držiak do nádobky s aerosólom.
 • 20 sekúnd po nasiaknutí penového aplikátora vyčkajte na ďalšie zníženie teploty.
 • Priložte biely koniec penového aplikátora na bradavicu na rukách po dobu 20 sekúnd
 • bradavicu na nohách, veruku po dobu 40 sekúnd.

Wartner bradavičník v obchode

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *