Lieky, krémy alebo pančuchy na kŕčové žily. Aká liečba je najlepšia

Kŕčové žily sú problém, ktorý sa vyskytuje hlavne vo vyspelých krajinách. Pri ich vzniku zohráva významnú úlohu dedičný faktor, ale aj zaužívané zlozvyky v rodine. Myslia sa tým zlozvyky v spôsobe života, ako sú nedostatok pohybu, nesprávna životospráva a strava.

krčové žily - čo pomáha najlepšie

Príznaky kŕčových žíl

  • Prvými príznakmi sú najčastejšie pocit „ťažkých nôh“, tlak v nohách, svrbenie pokožky, pálenie a potreba vyložiť si nohy na stôl. Príznaky sa zhoršujú v priebehu dňa, v letných mesiacoch a pri dlhom sedení a státí.
  • K počiatočným pocitom nepohody sa neskôr pridá opuch a prvé kŕčové žily na nohách. Zmeny ciev vedú k ich ďalšiemu rozširovaniu a zhoršovaniu ich funkcie.
  • K častým príznakom kŕčových žíl patria aj kŕče v lýtkach.

Základ liečby kŕčových žíl

Ak sa pýtate, čo pomáha na kŕčové žily, odpoveď je, že základom liečby by mala byť zmena nezdravých návykov a životosprávy.

ako sa zbaviť kŕčových žíl

Úprava stravy

Strava by mala obsahovať dostatok vlákniny a vitamínov. Odporúča sa konzumovať pohánku, bobuľovité ovocie, citrusové plody, cesnak, cibuľu, jablká, listovú zeleninu, strukoviny, ryžu natural a orechy. Z byliniek pôsobí pri liečbe kŕčových žíl priaznivo najmä pažítka a žihľavové listy. Výrobky z bielej múky je potrebné vymeniť za výrobky z celozrnnej múky, sladkosti a koláče si dopriať len príležitostne, vyhýbať sa konzervovaným potravinám, vyprážaným jedlám a alkoholu.

Preč so zlozvykmi

Pri liečbe kŕčových žíl je potrebné zvýšiť svoju fyzickú aktivitu. Vhodné sú prechádzky, turistika, plávanie, beh, bicyklovanie a tanec. Ak fajčíte, vaše žily ocenia, ak s týmto zlozvykom skončíte.

Nohy na stôl

Ak máte sedavé zamestnanie, tak počas dňa niekoľkokrát vyložte nohy na stôl. Okrem toho by ste nimi mali pohybovať. Krúžte nimi v členkoch alebo sa prejdite po miestnosti.

kŕčové žily na nohe

Vyvarujte sa horúcich kúpeľov

Priame pôsobenie tepla počas kúpeľa alebo návštevy sauny nie je pre kŕčové žily prospešné. Aby ste podporili krvný obeh, pri sprchovaní striedajte teplú a studenú sprchu.

Podpätkov sa budete musieť vzdať

Obuv na vysokých podpätkoch žilám neprospieva. Pre vaše nohy sú ideálne topánky s nižšími — maximálne 3 – 4 cm vysokými podpätkami. Aj príliš tesné oblečenie, ktoré bráni prúdeniu krvi, je vhodné zameniť za voľnejšie.

Babské recepty na kŕčové žily

Možno to pomôže, možno nie. Domáce recepty nie sú liek, nemajú garantované výsledky. Pravdou ale je, že sú overené časom a mnohým už pomohli. Prečo by ste to nevyskúšali. Nestojí vás to takmer nič, iba troška vášho času. A ublížiť vám to určite neublíži.

kŕčové žily na členku - vyšetrenie

Cesnak na kŕčové žili

Nie nadarmo je cesnak známy ako prírodné antibiotikum. Pomáha aj pri domácej liečbe kŕčových žíl — znižuje zápal a bolesť. Iste ho nezabudnite zaradiť do vašej stravy. Okrem toho je vhodný aj na masáže. Aby nepodráždil vašu pokožku, je potrebné zmiešať ho s inými surovinami.

Pripravte si 5 strúčikov cesnaku, šťavu z dvoch až troch pomarančov a 2 polievkové lyžice olivového oleja. Cesnak roztlačte  zmiešajte s ostatnými surovinami. Zmes nechajte postáť asi 12 hodín. Pred aplikáciou zohrejte na izbovú teplotu a vtierajte krúživými pohybmi na postihnuté miesta. Balzam nechajte pôsobiť aspoň 30 minút. V chladničke vydrží čerstvý 48 hodín.

Jablčný ocot na kŕčové žili

Prečisťuje telo a zlepšuje cirkuláciu krvi, čo má za následok ústup kŕčových žíl. Naneste ho priamo na pokožku na miestach, kde pozorujete kŕčové žily a jemne masírujte. Aplikujte ráno a pred spaním niekoľko mesiacov. Masáže je vhodné doplniť aj pitím jablčného octu. Do pohára vody pridajte dve čajové lyžičky a premiešajte. Užívajte dvakrát denne aspoň jeden mesiac.

Kajenské korenie

Obľúbeným domácim receptom pri liečbe kŕčových žil je kajenské korenie. Je zdrojom vitamínu C a flavonoidov, ktoré zlepšujú krvný obeh. Užíva sa jedna čajová lyžička rozmiešaná v šálke horúcej vody. Zmes je potrebné piť trikrát denne po dobu jedného až dvoch mesiacov.

Tento prostriedok je však vhodný iba ak nemáte problémy s pikantným korením. Na začiatok sa odporúča vypiť menšiu dávku, aby ste zistili, či túto koreninu dobre znášate.

Olivový olej na kŕčové žili

Masáže s olivovým olejom zlepšujú krvný obeh. Pomáhajú aj zápalu. Pred masírovaním je vhodné olej trochu zohriať. Postihnuté miesto masírujte dva krát denne po dobu jedného až dvoch mesiacov.

Krém na kŕčové žily

V lekárňach nájdete viacero krémov a gélov na kŕčové žily. Obsahujú bylinné zložky, ktoré pomáhajú pri liečbe kŕčových žíl. Z bylinných zložiek sú účinné najmä:

Pagaštan konskýPagaštan konský je známy bylinný liek pri problémoch s krvným obehom. Pomáha na opuch, bolesť a posilňuje steny ciev. Má tiež protizápalové vlastnosti. Gél so semenami pagaštanu sa používa dvakrát denne.

Hamamel virgínskyTáto rastlina obsahuje flavonoidy, ktoré zlepšujú krvný obeh. Obsahujú ju niektoré krémy na liečbu kŕčových žíl.

List viniča Obsahuje množstvo flavonoidov na zlepšenie krvného obehu, má protizápalové a antioxidačné vlastnosti. Podporuje tiež správnu funkciu žíl. Je súčasťou viacerých gélov na kŕčové žily.

Nechtík lekárskyMasť s obsahom nechtíka lekárskeho obsahuje okrem flavonoidov aj vitamín C. Spoločne stimulujú tvorbu kolagénu, podporujú krvný obeh a pomáhajú liečbe bunkovej stavby žíl.

WALMARK Varixinal gél

walmark varixinal gel na kŕčové žily

Gél pomáha zachovať zdravie žilového systému a priaznivo pôsobí pri pocitoch unavených a ťažkých nôh. Obsahuje výťažky zo štyroch tradičných rastlín (Ruscus Aculeatus Extract, Aesculus Hippocastanum Extract, Centella Asiatica Extract, Vaccinium myrtillus Extract). Gél má jemnú vôňu, osviežuje pokožku a dobre sa vstrebáva.

Pozrieť v obchode

ďalšie obľúbené krémy na kŕčové žily:

  • lioton gel 100 000
  • Vitella gel na žily 50ml
  • Venosan masážny gél pri kŕčových žilách
  • Venoruton
  • VIRDE GAŠTAN GÉL
  • EDENPharma GAŠTANOVÝ GÉL
  • Dolobene gél

Liečba kŕčových žíl

Váš celkový stav a prvé príznaky kŕčových žíl by mal zhodnotiť praktický lekár. Včasná liečba môže predísť prípadnému chirurgickému zákroku. Po prehliadke vás lekár v prípade akéhokoľvek štádia tohto ochorenia odporučí k odborníkovi. Ten vám predpíše vhodnú liečbu.

spôsoby liečby kŕčových žíl

Kompresívna terapia

Používajú sa bandáže alebo pančuchy na kŕčové žily. Pančuchy na kŕčové žily sa nosia najmä vo fáze hojenia a tiež ako prevencia opakovania ochorenia. Fungujú na princípe stláčania povrchových žíl, čím sa zabraňuje šíreniu zápalu. Pomáhajú tiež pri zrýchlení prúdu krvi v hlbokých žilách.

kompresné pančuchy na krčové žily

Lieky na kŕčové žily

Lekár vám predpíše venofarmaká. Sú to lieky určené na liečbu kŕčových žíl, chronickej žilovej nedostatočnosti a lymfatických opuchov. Zmierňujú pocit ťažkých nôh a ich únavu, prinášajú úľavu od bolesti a kŕčov. Okrem toho vám možno odporučí doplniť liečbu o výživové doplnky vitamín C (na podporu cievnej steny), zinok (na podporu hojenia), vitamín E (na krvný obeh), Koenzým Q10 (na okysličovanie tkanív, krvný obeh a imunitu).

Sklerotizácia kŕčových žíl

Je to liečba, pri ktorej sa do žily podáva sklerotizačná pena. Táto poškodí vnútornú výstelku chorej časti žily a následne žilová stena zhrubne, až sa uzavrie. Chorá žila sa tak znefunkční a postupne sa vstrebe. Sklerotizácia kŕčových žíl sa vykonáva pod ultrasonografickou kontrolou, aby nedošlo k vstreknutiu látky mimo po stihnutej žily. Výhodou je, že je to bezbolestná metóda a je možné ju vykonávať ambulantne.

Operácia kŕčových žíl

Chirurgické odstránenie kŕčových žíl je možné pomocou miniinvazívnej chirurgie alebo metódou klasickej chirurgie. O spôsobe odstránenia kŕčových žíl rozhoduje chirurg.

odstránenie kŕčových žíl laserom

Miniinvazívna chirurgia

Tento spôsob odstránenia kŕčových žíl sa vykonáva bez rezu a bez stehov. Princípom je zavedenie rádiofrekvenčného katétera do chorého úseku žily cez vpich, ktorý sa naviguje sonografom. Do okolia žily sa zavádza studený roztok, čo zabezpečuje bezbolestnosť operácie.

Medzi miniinvazívne metódy patrí aj operácia kŕčových žíl laserom, pri ktorej vnútornú stenu chorých žíl spáli optické vlákno s laserovým žiarením. Žila sa zmrští, uzavrie a následne vstrebe.

sťahovacie pančuchy na kŕčové žily

Klasická chirurgia

Zákrok sa robí v celkovej alebo spinálnej anestézii. Chirurgicky sa prerušia prítoky chorých žíl a tie sa následne odstránia. Operácii predchádza sonografické vyšetrenie. Na druhý deň po výkone väčšina pacientov odchádza domov. Je však nutné nosiť ešte tri týždne kompresívnu pančuchu.

PRIESSNITZ GÉL

priessnitz gel de luxe žily a cievy

Gél obsahujúci pagaštan a viničové listy. Priaznivo pôsobí na lymfatický a žilový systém. Vhodný aj pri pocite ťažkých nôh a tŕpnucích končatinách.

Pozrieť v obchode

 

Diskusia

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *