Citrónová voda Vám pomôže schudnúť

Citrónová voda na chudnutie je v podstate len citrón a voda, kedy sa do bežnej čistej vody nakrájajú kúsky čerstvého citrónu. Existujú viaceré recepty na vylepšenie tohto základu pitného režimu pre každého, kto chce piť zdravo, napríklad uhorkovo citrónová voda alebo citrónová voda so zázvorom prípadne s medom. Najlepšie je piť ju ráno nalačno, ale v podstate nič nebráni tomu piť ju celý deň. Navyše, má viacero veľmi dobrých účinkov.

 

citronova-voda

 

Citrónová voda a chudnutie

Citrónová šťava obsahuje veľké množstvo vitamínu C, pričom jeden citrón do organizmu dodáva v priemere 30 mg, čo je tretina odporúčanej dennej dávky pre mužov a takmer polovica tejto dávky pre ženy. Najväčším efektom citrónovej vody je urýchlenie činnosti tráviaceho systému a urýchlenie vstrebávania a absorbcie vápnika. Rýchlejšie vstrebávanie vápnika v tukových bunkách je tak priama podpora pre chudnutie.

 

 

Citrónová voda z pohľadu stimulácie trávenia má najväčší účinok pre chudnutie hneď ráno po zobudení. V praxi to znamená, že ak si dáte pohár s citrónovou vodou ešte nalačno pred raňajkami, veľmi rýchlo to naštartuje tak žalúdok, ako aj pečeň, obličky, črevá a celý tráviaci systém je lepšie pripravený na príjem potravy v podobe raňajok. Telo je pripravené prijaté kalórie a energiu lepšie spracovať, odbúrať a menej ukladať.

Veľkým benefitom citrónovej vody je aj podpora vyplavovaniu toxínov z tela, pretože kyselina citrónová má veľmi dobré detoxikačné a čistiace účinky. Ak budete pravidelne ráno piť citrónovú vodu, bude to počas dňa lepšie zabraňovať zadržiavaniu vody a naopak podporovať jej pravidelné vylučovanie obličkami. Okrem toho, citrón patrí medzi zásadité potraviny, čo je možno trocha paradoxné, ale vďaka tomu bráni prekysľovaniu organizmu a vyrovnáva vnútornú hodnotu pH. Sú tu ale aj iné podporné účinky pre chudnutie:

  • Voda ako taká pomáha potlačovať chuť do jedla a aj preto sa odporúča dostatočné zavodňovanie organizmu počas akéhokoľvek chudnutia
  • Citrón pomáha odbúrať už uložené tukové vankúšiky a to sa hodí najmä vtedy, ak chcete vidieť čo najskôr nejaké viditeľné výsledky
  • Vďaka obsahu pektínu nie je problém s podporou trávenia a tráviaceho traktu, pretože táto rozpustná vláknina stimuluje činnosť čriev a uľahčuje ich prácu pri trávení a tiež aj vylučovaní nadbytočnej potravy
  • Málokto tiež pozná priaznivé účinky, ak sa citrónová voda skombinuje so zázvorom; zázvor zrýchľuje metabolizmus tukov a ak sa pije po jedle, pomáha aj vyplavovaniu tukov von zlepšením tráviacich funkcií

 

Citrónová voda na pleť a vlasy

Okrem toho, že citrónová voda má priaznivé účinky pre chudnutie a organizmus, pomáha napríklad aj na nechty. Ide však už o vonkajšie použitie a recept je taký, že sa dva citróny vyžmýkajú do misky a v tejto šťave sa nechajú prsty močiť zhruba 10 minút. Zaujímavosťou ale je, že citrón pomáha aj na vlasy. Pre mastné vlasy sa aplikuje citrónová šťava z 1 citrónu na 20 minút, pre suché vlasy z 2 citrónov a spolu s 2 dcl olivového oleja.

Ak Vás trápi mastná pleť, dá sa použiť polovica citróna, ktorá sa vyžmýka do 1 dcl vody a následne sa nanáša na pleť. Výborný je tento recept aj ako prírodné odlíčovadlo. Po skončení si tvár jednoducho vypláchnite bežnou vodou a je koniec. Ak Vás trápi viac akné, tak podobný recept je možné použiť aj na mierne vysušenie a antiseptické účinky pravidelne, najlepšie jeden až dvakrát do týždňa.

 

Citrónová voda a menštruácia

Čo sa týka účinkov citrónov, tak šťava z citróna užitá vnútorne v rámci citrónovej vody napríklad zastavuje krvácanie pri príliš silnej menštruácii a pomáha aj celkovo pri ženských chorobách. Pravidelné pitie citrónovej vody ale napríklad aj v kombinácii s rôznymi diétami samotnú menštruáciu odďaluje a to niekedy aj o 7 až 14 dní. Pokiaľ však už k menštruácii prišlo, tak môže spôsobiť jej zoslabnutie a samotný menzes je znesiteľnejší.

V primeranom množstve je možné citrón s vodou ale piť pravidelne a viacero žien potvrdzuje, že ako náhle začali piť takýto nápoj, malo to priaznivý vplyv na zmenšenie problémov a bolestí počas menštruácie. Na druhú stranu, je to vždy veľmi individuálne a u niektorých žien vplyv citrónovej vody na menštruáciu bol minimálny alebo takmer žiaden.

 

Citrónová voda v tehotenstve

Počas tehotenstva sa ako jeden z mála bezpečných nápojov odporúča pitie citrónovej vody. Voda s citrónovou šťavou je totiž veľmi dobrým zdrojom vitamínu C a pomáha regulovať pH organizmu, čo priamo pozitívne vplýva na tehotenstvo. Taktiež môže byť pravidelné pitie čistej vody veľmi dobrou alternatívou k bublinkovým minerálkam alebo sladeným nápojom.

Dostatok vhodných tekutín je počas tehotenstva základom látkovej premeny a pomáha aj obličkám, pričom sa odporúča piť zhruba 2,5 až 3 litre vody. Samozrejme, citrónová voda ako jediný nápoj počas tehotenstva nie je vhodným riešením, ale pokiaľ ju budete piť v menšom množstve ako doplnok k čistej vode každý deň, pomôžete tým prečisteniu a detoxikácii a v tomto prípade nehrozia ani žiadne negatívne účinky.

 

Účinky na zdravie

Celkovo na zdravie má voda s citrónom viaceré priaznivé efekty. Vďaka vitamínu C dochádza k zlepšeniu imunity a funkcie imunitného systému, čiže ide o preventívne pôsobenie aj voči rôznym chorobám. Pravidelné pitie ale stimuluje aj kolagén v pokožke a dochádza k zlepšeniu pružnosti kožných buniek, čo pomáha vyhladzovať vrásky, takže pleť vyzerá mladšie a zdravšie.

Pokiaľ pijete napríklad citrónovú vodu aj so zázvorom, viaceré efekty sa ešte znásobia. Napríklad zázvor pomáha k tvorbe žalúdočnej šťavy, čo má priamy vplyv na trávenie a zlepšuje jeho funkčnosť. Okrem toho je to veľmi dobré aj pre zlepšenie krvného obehu v tele. V prípade, že pijete citrónovú vodu s mätou, tá pomáha pri produkcii žlče, uvoľňuje žalúdočné kŕče a zmierňuje tiež nadúvanie a plynatosť. Citrónová voda má aj tieto iné priaznivé účinky na zdravie organizmu:

  • Voda s citrónom má alkalizujúci účinok na telo a pomáha udržiavať acidobázickú rovnováhu
  • Vďaka vysokému obsahu draslíka vplýva pozitívne na nervový systém
  • Pomáha tiež riediť kyselinu močovú, ktorej hromadenie v kĺboch vedie k poruchám hybnosti týchto kĺbov
  • Pre tehotné ženy má prospech v tom, že pomáha zásobovať plod vitamínom C a zabezpečuje formovanie kostí
  • Veľmi dobré je užívanie citrónovej vody na žlčníkové kamene, pankreatické kamene a tiež na znižovanie pocitu pálenia záhy

 

 

Koľko vypiť a ideálny pitný režim

Veľa ľudí sa pýta, koľko by mali vlastne vypiť minimálne tekutín za deň. Veľmi veľa závisí od pohlavia, hmotnosti, metabolizmu a iných parametrov, ale nasledujúci graf ukazuje aspoň približné závislosť medzi hmotnosťou a minimálnym príjmom vody (takže ten môže byť aj vyšší):

A aký by mal byť pitný režim? Samozrejme, vodu treba piť pravidelne počas celého dňa, no najviac by toho malo byť medzi jednotlivými jedlami počas dňa. Tu je jeden z možných príkladov na pitný režim:

Hodina: Objem vody v dcl
07:00 3
09:00 2
10:00 2
12:00 2
13:00 2
15:00 2
16:00 2
18:00 2
19:00 2
21:00 1

 

Diskusia

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *