Diéta podľa krvných skupín

V roku 1980 svetu predniesol svoju teóriu o stravovaní americký lekár Dr. D’Adama. Základný princíp teórie spočíva v tvrdení, že jednotlivé krvné skupiny sa podieľajú na odlišnom metabolizme spracovania potravy. Krvná skupina typu 0 je najstaršia, pretože sa objavila cca. pred 50 000 rokmi. Vyznačuje sa odolným tráviacim systémom a nadmerne aktívnym imunitným systémom. Skupiny A a B nasledovali potom, najmladšia AB skupinu po približne 2 500 rokoch. Predstavuje moderné spojenie A a B skupiny.

 

Ketomix dieta

 

Ako to funguje?

Podľa Dr. D’Adama platí, že napríklad ľudia s 0 skupinou lepšie trávia živočíšne bielkoviny oproti jednotlivcom s A krvnou skupinou, pretože tí sú predurčení na vegetariánsku stravu. Vychádzajúc z predpokladov genetických mutácií, vytvoril pre každú jednu z nich doporučené, nedovolené a neutrálne potraviny, ktoré príslušníkom krvnej skupiny škodia a spôsobujú obezitu alebo naopak pomáhajú a prospievajú.

 

beautiful caucasian woman in the kitchen

 

Na totožné potraviny totiž krvné skupiny odpovedajú rôzne, vzhľadom na odlišné reagovanie na rovnaký typ tzv. lektínu (potravinový alergén, je to špecifický úsek bielkovinového reťazca). Nevhodné lektíny pre Vaše telo aglutinujú a vytvárajú zhluky, 95 % lektínov sa z organizmu vylúči a zvušných 5% sa prefiltruje pomocou krvi. Prijímaním lektínov prostredníctvom nevhodných potravín sa podnecujú zápaly črevnej sliznice a zvyšujú obezitu.

Genetické predispozície organizmu a metabolizmu určujú individuálne fungovanie imunitného systému. Stravovanie podľa teórie pána D’Adama nevyrieši všetky problémy s nadbytočnými kilami a nepredstavuje zázračný všeliek, avšak je to jedno z možných východísk. Nejedná sa o diétu podloženú exaktnými vedeckými dôkazmi, pretože je to ešte relatívne mladá teória a jej zásady sa stále vyvíjajú a obmieňajú.

 

OLD krvná skupina 0

Okrem intenzívneho cvičenia im prospievajú aj živočíšne bielkoviny. Obľubujú orechy a tekvicové semienka, bylinky ako sú chmeľ, šípky, mäta, petržlen, špenát, brokolica a púpava. Všetko by to mali zapíjať minerálnou vodou alebo zeleným čajom, či bielym a červeným vínom. Strava krvnej skupiny 0 by mala obsahovať hlavne vitamíny B, K a prospešný jód a vápnik. Pochutia si na morských živočíchoch, riasach, červenom, kuracom mäse. Do neutrálnej skupiny sa ešte vmestí maslo, sójové mlieko a syr.

Naopak medzi nepriaznivé potraviny patrí pšenica, kukurica, šošovica, fazuľa a z jedálnička by mal vyhodiť aj bravčové, husacie mäso a slaninku. Zatiaľčo morské živočíchy privíta organizmus s radosťou, výhrady bude mať voči sumcovitým rybám, marinovaným sleďom, údenému lososovi a chobotniciam.

Pre milovníkov kešu, arašidov, pistácií a maku si krvný skupina 0 pripravila kruté „nie“. Biela, červené a čínska kapusta, zemiaky, karfiol a huby sa v dennom menu nemôžu vyskytovať a čo sa týka ovocia, zabudnite na šťavnaté melóny, mandarinky a jahody. Kávoví maniaci a zástancovia čierneho čaju či ochutených nápojov majú taktiež spolu, spolu s tými, ktorí si na hranilky radi pridajú kečup.

 

Agrarian = A krvná skupina

Podľa tejto teórie možno príslušníkov A krvnej skupiny považovať za prirodzených vegetariánov a pestovateľov. Štíhlosť si udržiava predovšetkým rastlinnou stravou, kvôli citlivému tráviacemu systému. Do svojej stravy by mali zahrnúť vitamín C, E, B12 a kyselinu listovú. Väčšina vegetariánov si veľmi pochutí na tofu, strukovinách a obilných výrobkoch (okrem pšenice).

Jednoznačnou voľbou je aj ryža, sójové mlieko a syr. Dr. D’Adama poteší aj „chrúmkačov“, keďže mrkva, kel a žltá cibuľa sa v potrave agrarian ľudí vyskytuje skutočne často, spolu s brokolicou, cesnakom. V rámci semi-vegetariánstva si môžu dovoliť konzumovať aj kapra, pstruha, makrely, sardinky a morské šťuky. Okrem banánov, manga, kokosových orechov, mandariniek, pomarančov a melónov je všetko ostatné ovocie buď vyslovene prospešné alebo neutrálne.

Mäso a mliečne výrobky trávia agrarian ľudia naozaj ťažko. Okrem klasických mäsitých pokrmov (kačica, kura a pod.) majú zakázané aj raky, kraby, uhorky a údeného lososa. Mliečne výrobky ako je plnotučné mlieko, maslo, kravský a plesnivý syr zaťažuje organizmus, rovnako ako škrob a pšenica.

 

B ako balanced – vyrovnaný kočovník

V minulosti boli predkovia príslušníkov B krvnej skupiny potulný kočovníci, ktorí konzumovali živočíšne produkty a rastlinnú stravu, ktorú prevažne zbierali. Vyznačujú sa najsilnejším trávením a môžu si dovoliť zjesť všetky druhy potravín, ale samozrejme s mierou. Dôležité je, aby pravidelne dopĺňali horčík a zabezpečili svojmu telu telesnú a duševnú rovnováhu, aj medzi ich aktivitami.

Zverina, baranina, králiky, teľacie mäso a pod. sú vítané mäsové výrobky, ktoré môže Béčkar pojedať aj so zemiakmi, ryžou, prosom a rôznymi druhmi zelenej zeleniny: baklažán, paprika, kapusta, mrkva, červené repa… Pokiaľ dostane náš kočovník chuť na ryby, odporúčame mu siahnuť hlavne po treske, tuniakoch, šťuke, makrele a určite by nemal pohrdnúť lososom. Šťastní môžu byť hlavne kvôli povoleným mliečnym výrobkom (jogurt, kefír, odstredené mlieko, kozí, kravský, sójový syr, maslo) a ovociu, najmä ananásu, banánom, hroznu a slivkám. Vyskúšať by mohli aj sladké drievko, inak povedané aj pelendrek, šalviu, ženšen a aloe.

Čo im spomaľuje trávenie? Hovoríme o tukoch, kukurici, šošovici, arašidoch a sezamových semiačkach. Fanúšikovia šunky, kurčiat, sliepok, kačíc a slaniny si budú musieť dobre premyslieť ich konzumáciu, keďže taktiež negatívne vplývajú na celý tráviaci systém. V lete si nebudú môcť dopriať zmrzlinu a vyradiť by mali aj oriešky, kešu, žito či pšenicu.

 

Potomok A a B skupiny – AB

Táto krvná skupina má najväčšie výhody, pretože môže konzumovať potraviny zo všetkých skupín. Pravidelné zásobovanie vitamínom C prospešne vplýva na organizmus. Mliečne výrobky spadajú do prospešných potravín, najmä kyslomliečne produkty, ktorých však nesmie byť príliš veľa, pretože by organizmus nebol dostatočne zahlienený. Morské riasy, plody mora a mäso (jahňacina, baranina, morka, králik) patria do jedálnička AB príslušníka.

Platí, že väčšina potravín, ktoré vylučuje A a B skupina, sú rovnako nevhodné aj pre AB skupinu. Vynechávame hlavne červené mäso, fazuľu, pšenicu, kukuricu, zo zeleniny papriku, olivy a reďkovky (paradajky sa konzumovať môžu). Vyhýbame sa aj slanine, šunke, kuracine, hovädzine, zverine, chobotniciam, rakom a údeným lososom. Cereálie si určite nebudete môcť polievať plnotučným mliekom a v lete sa neodporúča schladiť sa zmrzlinou, lebo aj tá je zakázaná. Maslo a rôzne plesňové syry, spoločne s kokosovým orechom, kyslými a sladkými marinádami a kečupom v jedálničku preskočíme veľkým oblúkom.

 

Ketomix dieta

 

Názory bežných ľudí sa líšia, odborníci majú jasno

Faktom zostáva, že D’Adamová teória nemá žiadnu hlbšiu oporu v reálnych poznatkoch. Jeho odvolávanie sa na výskum z chemického a biologického hľadiska nebol potvrdený verejnou publikáciou, preto mnohí pochybujú o samotnej existencií výskumu. Vznik krvných skupín a jeho súvislosť s výživou je čistým dohadom. Údajne dokonca je jeho problematika leptínov v priamom rozpore so štúdiami, pretože si ich účinky prispôsobujú podľa potreby, aby im zapadli do teórie. Efektivita a zdravotná prospešnosť je teda v tejto teórie naozaj otázna. Výhodu stravy podľa krvnej skupiny obzvlášť predstavuje nastolená individualita stravovacieho štýlu a vcelku pestrá strava.

Nemálo tých, ktorí vyskúšali stravovanie podľa krvných skupín siahli aj po knihách Najedzte sa do štíhlosti od pani Mačingovej. 28-dňový program uvedený v knihe niektorí kritizujú, iní si ho pochvaľujú, rovnako ako celkové stravovanie podľa krvných skupín. Objavujú sa tvrdenia, že po vyskúšaní tejto stravy sa človek cíti omnoho lepšie a je plný energie, avšak viacerí sa zhodli, že z hľadiska vyváženosti by toto stravovanie nemuselo dlhodobo fungovať.

Diskusia

 1. Mona says:

  V mojej krvnej skupine by som nemala jesť to čo mi najviac chutí, paprika, rajčiny, jogurty a zmrzlinu. Tiež kuracie mäso, šunka , no neviem si predstaviť bez týchto potravín život. Určite sa budem riadiť intuíciou a jesť to čo si moje telo žiada.

  • Mira says:

   Chcel bysom vediet, azda si chuda, bo tucna??? Pokial jes tak ako hovoris “intuitivne”.. Ja mam “becko” a naozaj mi uvedene potraviny nerobia dobre.. 🙂

 2. Jana says:

  Chcem poradiť mam krvnú skupinu A Rh pozitív a k tomu by som sa mala riadiť aj diétou na obličky a cukrovku viete mi poradiť vhodnú kombináciu na 3 typy stravy do kopy aby sa niečo neobmedzovalo a iné zase nejedlo Vopred ďakujem janka

 3. Iveta says:

  Mám krvnu skupinu AB a mam aj krčové žily na ktoré je dobrá pohànka avšak mojej krvnej skupine pohánka škodí a sú aj iné choroby na ktoré sa doporučuje taká potravina ktora krvnej skupine škodí ale nejakej chorobe by mala pomáhať a teraz čo.

  • Maria Zarisova says:

   Odporúčam 3 mesačnú kúru s byliny-intra a cervené ovocie…,pitný režim bez bubliniek, najlepsie čistá voda, upravená magnetickou tyčkou, srd. zdravim, Mária

 4. Zuzana says:

  Chcem poradiť ,mám krvnú skupinu 0 rh +,viete mi poradiť vhodnú kombináciu stravy, začínajúci skákavý,vysoký krvný tlak,

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *