Kolostrum – účinky, dávkovanie, skúsenosti a recenzie

Kolostrum poznali už  lekári z Indie pred viac ako 2 000 rokmi, dokonca aj Škandinávci, ktorí z neho pripravovali puding na tradičnú oslavu narodenia teľaťa. Neskôr v 18. storočí sa oň medici začali zaujímať kvôli potencionálnym zdravotným prínosom. Poznáme ako ako mledzivo, čiže „prvé“ mlieko, obsiahnuté v prvom kojení po pôrode. Tesne po pôrode sa ale jeho tvorba zastavuje, pretože ho prestrieda materské mlieko. Kolostrum slúži všetkým cicavcom na výživu mláďat a budovanie imunity.

kolostrum - výborné na imunitu

 

Máme pre vás tip na najkvalitnejšie a najlacnejšie kolostrum na našom trhu. Overený predajca, za ktorého ručíme. Neváhajte, často býva vypredané. 

stranky-cta

 

Kravské aj Kozie kolostrum

Vzhľadom na vysokú koncentráciu imunitných faktorov, svoju výživnosť a obsah účinných látok vo vyváženom spojení, sa začalo používať aj kravské kolostrum. Oproti tomu ľudskému v ňom nachádzame 30 až 40-krát viac biologicky dlhodobo aktívnych látok (imunitné a rastové faktory) a množstvo protilátok, zvyšujúce prirodzenú obranyschopnosť organizmu.

Kravské (bovinné) kolostrum je najstaršia prírodná potravina živočíšneho pôvodu. Novorodenec prijíma, narozdiel od teliatka, potrebné látky prostredníctvom placenty, dôsledkom čoho ľudské kolostrum nie je také bohaté na rastové a obranné látky. Krava ho poskytuje cca. 10-15 litrov po každom otelení. Teliatko z neho použije iba 3 litre, zvyšok putuje na farmaceutické účely. Kravský výlučok, získavaný niekoľko dní po otelení kravy) nie je druhovo špecifický.

 

Kolostrum pre deti aj tehotné na imunitu.

 

Zloženie

Obsahuje najmä ochranné imunoglobulíny, tzn. špecifické protilátky, schopné likvidovať a viazať cudzorodé látky. Hovorí sa im aj „zabijaci“ a „ochrancovia“ v imunitnom systéme. Tento a iné imunitné regulátory majú priamy vplyv na vírusy, plesne a baktérie. Výskyt laktoferínu umožňuje viazanie a transport železa či pôsobenie protivírusovej aktivity. Organizmus je imúnny voči kvasinkovým infekciám, množeniu baktérií a zápalovým ochoreniam.

Kolostrum Zelený život

Skupina polypeptidov, z ktorých najdôležitejší je kolostrinín, povzbudzujú obranný systém. Rast, obnovu buniek a zníženie rezistencií tkaniva na inzulín podporuje rastový hormón IGF-1, ktorý ovplyvňuje aj látkovú premenu. Vitamíny (od A, cez B, C a D3), minerály, stopové prvky, aminokyseliny (26 + esenciálne aminokyseliny) a enzýmy („enzým nesmrteľnosti – telomeráza, spomaľujúci starnutie) pôsobia na hojenie rán a vznik svalových hmôt, zvyšovanie vitality a výdrže a na samotné zlepšenie nervového systému. Cytokíny zase tlmia aktívne choroboplodné zárodky. Kolostrum poskytuje 3-krát väčšie množstvo proteínov ako v zrelom materskom mlieku. Udržiavajú hladinu cukru v krvi.

 

Máme pre vás tip na najkvalitnejšie a najlacnejšie kolostrum na našom trhu. Overený predajca, za ktorého ručíme. Neváhajte, často býva vypredané. 

stranky-cta

 

Užívanie na posilnenie imunity

Základná úloha spočíva v zaobstaraní imunitných mechanizmov a imunoregulačných faktorov, ktoré riadia vyzretie aktívnej imunity. Protilátky bránia sliznicu tráviaceho traktu pred prienikom bakteriálnych, vírusových patogénov a pod.

V oblasti dermatológií sa dajú zúžitkovať rastové faktory v „anti-aging“ problematike. Kolostrum totiž podnecuje tvorbu kolagénu, ktorý podobne ako telomeráza, ozdravuje a zveľaďuje pleť. Pripisuje sa mu veľký význam v samoliečiteľskej aktivite a liečbe alergií, autoimunitných ochorení ako je reumatoidná artrída, astma, roztrúsená skleróza a pod.

Vhodný je aj pri infekčných a vírusových ochoreniach dýchacích ciest (odporúča sa kloktanie tekutého kolostra) alebo bakteriálneho pôvodu. Jeho kvapkanie pomáha pri zápale dutín a vonkajšie aplikovanie na pokožku pomáha aj pri ekzémoch. Má teda aj funkciu kozmetických prípravkov. Pravidelným užívaním sa obnovuje črevná mikroflóra, má vplyv aj na poúrazové či pooperačné stavy. Popularitu si preto získava hlavne u seniorov.

Najlepšie kravské kolostrum (colostrum)

Názory, skúsenosti, recenzie

Dĺžka trvanlivosti kolostra je rôzna, záleží od formy, v ktorej ho kupujete. Nájdeme ho v tekutej forme, v kapsulách, prášku či v podobe žuvacích tabliet. Kapsule zabezpečujú dlhšiu trvácnosť a biologickú hodnotu, kvôli tepelnému spracovaniu. Tekutý kolostrum má podobnú dĺžku trvanlivosti ako mlieko, takže sa pomerne rýchlo kazí. Vyhovuje predovšetkým deťom do troch rokov.

Kolostrum - skúsenosti na Heureka sk

Napriek „zázračným“ schopnostiam kolostra sa názory na tento produkt líšia. Medzi pochvalnými a pozitívnymi ohlasmi nájdeme aj nespokojných zákazníkov, ktorí tvrdia, že sa imunita ich dieťaťa po užívaní kolostra hádam aj zhoršila. Ďalší si nie sú istí tým, či je v poriadku zásobovať svoje dieťa živočíšnym produktom, ktorý je o toľko silný a či je to vôbec potrebné. Negatívom je tiež relatívne premenlivá cena produktu (od 10 do 50 €), ktorá vnáša menšiu nedôveru do radov potencionálnych zákazníkov.

viac-skusenosti

Diskusia

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *