Pupalkový olej a účinky na cysty

Pupalkový olej je výťažkom z pupalky dvojročnej (Oenothera biennis). Jeho účinky sú veľmi prospešné a vyhľadávané, a čoraz viac sa s nimi zoznamuje širšia verejnosť. Je obľúbený najmä u žien, pretože má priaznivý dopad na ženský organizmus. Liečia sa ním cysty, myómy, menopauza.

Je účinným liekom na predmenštruačné bolesti, prípadne bolesti počas menštruácie. Priaznivé výsledky sa prejavili i pri liečení kožných problémov ako akné, ekzém, psoriáza, dermatitída. Za jeho pozitívny dopad na organizmus môže výborné zloženie látok, ktoré tento  olej obsahuje. Ukrývajú sa v ňom esenciálne kyseliny, z nich najprospešnejšia je práve gama-linelénová. Nedostatok esenciálnych kyselín v našom organizme sa prejavuje práve kožnými problémami.

Ako vzniká pupalkový olej?

Pupalkový olej je lisovaný za studena zo semien tejto rastliny. Pochádza zo Severnej Ameriky, kde sa v alternatívnej medicíne využíva už niekoľko storočí. Okrem liečení kožných chorôb sa využíva pri prechladnutí a chrípke.

poupalka dvojročná

Zloženie látok

V pupalkovom oleji nájdeme vápnik, horčík, ale aj vitamín skupiny B. Obsahuje až 72% kyseliny linolovej a 9% gama – linolenovej.  Tieto všetky zložky sa postarajú o priaznivý vplyv oleja na náš organizmus.

Účinky pupalkového oleja

 • posilňuje imunitný systém
 • nastoľuje hormonálnu rovnováhu
 • uvoľňuje menštruačné kŕče
 • reguluje krvný tlak
 • lieči kožné problémy
 • pomáha pri liečbe sklerózy, Alzheimerovej choroby
 • vyživuje pleť a suchú pokožku
 • pozitívny vplýva na psychiku

Vyrába sa i panenský pupalový olej. Mnoho ľudí ho užíva, práve ak sa u nich prejavia problémy so  štítnou žľazou. I muži zvyknú užívať pupalkový olej spolu s vitamínom C a gingo bilobou, aby odstránili jednu z primárnych príčin mužskej impotencie a zlepšili prietok krvi.

pupalkové oleje biocare

Pozrieť ponuku

Najčastejšie kladené otázky

Sú účinky pupalkového oleja na cysty vedecky podložené?

Cysty sa tvoria v organizme kvôli nedostatočnej funkcii lymfatického systému. Prejavujú sa najmä u žien, ktoré užívajú hormonálne tabletky. Riziko vzniku cýst je možné regulovať práve pupalkovým olejom. Nevhodnými potravinami, ktoré naopak riziko zvyšujú, sú mliečne výrobky a sladkosti.

Je vhodný pre tehotné ženy a deti?

Užívanie pupalkového oleja sa v tehotenstve neodporúča, hoci niektorí lekári jeho užívanie nevylučujú.  V prvých troch mesiacoch tehotenstva nie je vhodný. No pred pôrodom sa odporúča, pretože slúži ako prírodný prostriedok na vyvolanie pôrodu.

Sú účinky na pleť a vlasy dokázané?

Pupalkový olej je vynikajúci na suchú, a tiež citlivú pleť. Harmonizuje ju a vyživuje. Používa sa aj na vlasy, najmä keď máte problémy s lupinami alebo trpíte vypadávaním vlasov. Stačí si ho naniesť do pokožky hlavy a premasírovať.

Užívanie

Pupalkový olej môžete priamo konzumovať v jedlách, napr. v šalátoch, ale dávajte si pozor na to, aby nebol tepelne upravovaný. Nájdete ho aj ako kozmetický prípravok, keďže sa bohato využíva v tomto odvetví. Môžeme ho teda použiť dvoma spôsobmi  – slúži na vonkajšie a vnútorné použitie .

BIO pupalkový olej na pokožku

bio pupalkovy olej lisovaný za studena

Bio Pupalkový olej lisovaný za studena je vhodný pre suchú, citlivú a poškodenú pokožku. Obsahuje veľmi dôležitú nenasýtenú kyselinu gama-linolénovú. Jedná sa o čistý prírodný produkt v biokvalite.

Pozrieť ponuku

Vnútorné užívanie

Odporúča sa užívať 1 – 2 čajové lyžičky ( jedenkrát ráno a večer) po jedle. Dávku môžete zvýšiť v tom prípade, že sa liečite na max. 2 polievkové lyžice, ktoré pridáte do jedla.

bio pupalkovy olej na vnútorné použitie

Pozrieť cenu v obchode

 

Vonkajšie užívanie

Najčastejšie nájdeme olej práve v tejto podobe. Je skrášľujúcim prostriedkom najmä pre suchú pleť, vrásky, kruhy pod očami, ale i vlasy.

Recenzie a skúsenosti

Ľudia si v recenziách a diskusiách chvália účinky pupalkového oleja. Častou výhradou je ale chuť, ktorá sa niektorým moc nepozdáva. Ak ale berieme pupalkový olej ako liek, chuť nie je podstatná. Ak máte skúsenosti s pupalkovým olejom, podeľte sa prosím s ostatnými v komentároch.

skúsenosti a recenzie na pupalkový olej na heureka.sk

Diskusia

 1. Martina says:

  Dobrý den,dcera 16 roků občas bolí v děloze a zjistili,že má cystu,jestli pomáhá pupálkový olej,právě jsem četla články,prosím poradte mi,díky Pastrnková

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *