Menopauza: skúste lieky na prírodnej báze alebo výživové doplnky

U žien v období medzi štyridsiatimi a šesťdesiatimi rokmi dochádza k menopauze, keď ženské pohlavné orgány postupne utlmujú svoju funkciu, až úplne prestanú fungovať.

Presný okamih sa nedá úplne predvídať. Kým u niektorých žien môže dôjsť k menopauze už krátko po štyridsiatke, iné menštruujú ešte v päťdesiatich rokoch. Príčinou je postupný útlm hormonálnej produkcie vaječníkov, hlavne estrogénu.

menopauza prejavy

Prvé príznaky, keď ubúda estrogén

Jednoduché vysvetlenie, čo je menopauza teda znamená predovšetkým úbytok estrogénu a s tým spojený útlm pohlavných funkcií. Medzi ženské hormóny počítame estrogény, ktoré vyrábajú vaječníky, placenta a nadobličky.

Ďalej sú to hormóny gestagény. Tým najdôležitejším z hormónov estrogénov je estradiol, ktorého konkrétne množstvo je závislé na aktuálnej fáze mesačného cyklu dozrievania vajíčka vo vaječníku.

Zatiaľ čo pri narodení má žena vo vaječníkoch asi 1 – 2 milióny vajíčok, keď prichádza menopauza, je ich už asi len 1000.

Estrogény nielen, že ovplyvňujú pohlavné orgány a pohlavné znaky a majú na starosti dozrievanie vajíčka vo vaječníku, zároveň majú aj veľký vplyv na metabolizmus.

produkcia hormonov v tele

Dochádza k ústupu hormonálnej aktivity

Ako začína menopauza? Menopauza sa delí na obdobia premenopauzy, vlastnej menopauzy a postmenopauzy.

Ako tzv. perimenopauza sa dá označiť obdobie bezprostredne pred menopauzou a zhruba rok po menopauze. Niekedy môže k menopauze dôjsť už pred 40. rokom.

Môže byť tiež menopauza indukovaná, čo je napríklad v prípade chirurgického odstránenia vaječníkov.

V súvislosti s nástupom opisovaných javov sa u ženy s poklesom hormonálnej aktivity začínajú objavovať príznaky, čo je súbor nepríjemných javov. Ide o príznaky z oblasti psychiky a cievneho aparátu.

Zmeny nálad i návaly horúčavy

Pokiaľ ide o psychiku, medzi prvé príznaky menopauzy patria zmeny nálad spôsobené kolísaním hladiny hormónov, depresia, úzkosť, iritabilita, ale aj poruchy sústredenia.

V oblasti cievneho aparátu ide o návaly horúčavy, kedy horúčosť vzniká predovšetkým v hornej polovici tela, teda v tvári, krku, hrudníku. Po chvíli tieto návaly prejdú. Ide totiž o prechodnú poruchu cievnej regulácie.

menopauza - návaly tepla, potenie

Ruka v ruke s návalmi horúčavy často ide potenie, ktoré sa ale niekedy môže objavovať aj samostatne a na rôznych častiach tela. Pridávajú sa aj ďalšie príznaky ako búšenie srdca, závraty, bolesti hlavy, nevoľnosť, zvracanie či zápcha, rôzne sexuálne ťažkosti, zmeny srdcového rytmu.

Test na menopauzu

Test na menopauza odhalí už počiatky menopauzy. Menopauza a menštruácia znamená, že pravidelné mesačné krvácanie už stráca svoj cyklický charakter. Predlžuje sa interval, nie je už pravidelné, až postupne úplne vymizne, vaječníky prestanú byť aktívne.

test na menopauzu

Ukáž cenu a viac info

Zhoršuje sa kvalita vlasov i nechtov, odvápňujú sa kosti

Pomocou tzv. menopauzálneho indexu sa hodnotia príznaky klimakterického syndrómu, teda ženského prechodu. Problémy sa tak členia na ľahké, stredné a ťažké.

Nedostatok tvorby estrogénu spôsobuje okrem iného aj stenčenie výstelky dutých orgánov ženskej pohlavnej sústavy, z toho práve môžu plynúť problémy aj pri sexe.

Sliznica pošvy je suchá, ľahšie zraniteľná, mení sa kyslosť prostredia. Ďalej má estrogén vplyv aj na močovú trubicu a močový mechúr.

Ďalšie prejavy menopauzy

Niekedy preto môže dochádzať k častejšiemu močeniu, pocitom nutkania na moč alebo stresujúcemu pomočovaniu.

Často dochádza aj k ťažkostiam slizníc v dutine ústnej (sucho, zápaly a pod.). Stenčuje sa koža, zhoršuje sa kvalita vlasov a nechtov, rastie riziko nádorov prsníka.

Zároveň môže spomaľovanie metabolizmu priniesť aj priberanie. Estrogén je aj rytierom, ktorý pomáha látkovej výmene, napríklad vápnika.

Preto po menopauze dochádza u žien k osteoporóze, odvápňovaniu kostí.

pocity úzkosti pri menopauze

Stavte na prírodné doplnky stravy

Pochopiteľne na menopauzu existujú lieky, ktoré sa zameriavajú na zmiernenie ťažkostí spojených s prechodom. Musíme totiž zdôrazniť, že menopauza nie je choroba, ale úplne prirodzený fyziologický proces, ktorý stretne v živote každú ženu.

Je ale potrebné sa naň pripraviť tak, aby ho žena prežila aktívne a pokiaľ možno bez zdravotných problémov. Diskusie a menopauze naprieč internetom riešia pomoc ženám v klimaktériu, vzájomné odovzdávajú skúseností. Niekedy je fajn prečítať si aj tie.

Obľúbený produkt pri menopauze

menox45 tabletky pre menopauze

Menox45, 45 tabliet

Povedzte STOP všetkým Vaším problémom v období menopauzy, alebo klimaktéria a to bez ohľadu na vek.

Viac info o produkte

Nehormonálne lieky

Z liekov na tlmenie príznakov menopauzy sú výborné najmä tie prírodné. Napríklad Menoxin, Sarapis, ElliMenoOsteo Forte, Menoflavon.

výživové doplnky na menopauzu

Pozrieť všetky produkty

 

Z prírodných látok na zmiernenie príznakov býva účinná napríklad ďatelina, sója, šalvia, včelia materská kašička, kyselina pantoténová, ľan siaty.

Dobré je doplniť stravu o fytoestrogény, teda prírodné estrogény, ktoré majú podobné účinky ako tie ľudské. Vysoký obsah fytoestrogénov má napríklad sója, všeobecne i strukoviny.

Podstatný je takisto vyvážený jedálniček s dostatkom ovocia a zeleniny, strukovín, rýb, hydiny, netučných mliečnych výrobkov, rastlinných tukov.

Diskusia

  1. Petra says:

    Keď som čítala článok, tak som mala pocit, že niekto opisuje presne moje príznaky. Fakt hrozné stavy to boli, ale potom som si dala poradiť od švagrinej a vyskúšala som Sérélys. Akože nedám moc na rady druhých, každý vždy všetko vychvaľuje, ani nemám rada výživové doplnky, ale toto ma príjemne prekvapilo. Zmiernilo mi to všetky nepríjemné stavy. Úplne tie návaly prestali a ani nálada sa mi stále nekolíše ako na húsenkovej dráhe. Toto sa isto oplatí vyskúšať.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *