Rybí olej z treščej pečene nie len pre deti. Tekutý alebo kapsule?

Skôr narodení si možno ešte pamätajú, ako im ich rodičia servírovali rybí tuk. Mnohí sa ošívali a nebolo im to práve dvakrát príjemné. Avšak rybí tuk má pre ľudské telo nemalý prínos, a preto sa k jeho konzumácii dnes vraciame. Našťastie vo forme, ktorá je oveľa príjemnejšia. Prehltnúť kapsulu s rybím tukom nie je také náročné ako prehĺtať čistý rybí tuk.

Rybí olej vhodný pre deti

Ryby, žiaľ, nekonzumujeme dvakrát týždenne

Rybí olej by rozhodne vo vašom jedálničku nemal chýbať. Ideálne je si ho podľa odporúčania lekárov a výživových špecialistov dopriať dvakrát do týždňa vo forme čerstvých rýb, ale to je v našich končinách celkom problém.

Nemáme prístup k moru, a preto sa k nám morské ryby dovážajú chladené či mrazené a cena hlavne tých, čo sú matné (teda najzdravšie) je pomerne vysoká.

Ani zdroje sladkovodných rýb nie sú také bohaté, takže podmienku mať k jedlu dvakrát týždenne ryby v nejakej forme väčšina ľudí nesplní. Preto je vhodné a rozumné dopĺňať si rybí olej vo forme kapúl.

Rybí olej - kapsule

Na čo je dobrý rybí olej?

Mali by sme si však na úvod tiež vysvetliť, aké účinky vlastne rybí olej má a prečo je také dôležité ho konzumovať. Predovšetkým preto, lebo obsahuje veľmi dôležité omega-3 nenasýtené mastné kyseliny, ktoré potrebujeme pre správne fungovanie ľudského tela, predovšetkým kardiovaskulárneho systému.

Pomáhajú ale aj nervovému systému a mozgu, pôsobia proti rakovine a zlepšujú stav pokožky. Kvalitných prírodných zdrojov omega-3 nenasýtených mastných kyselín nie je príliš veľa, a preto rybí tuk patrí v podstate medzi jeden z najdôležitejších. Okrem toho obsahuje aj vitamíny A, D a E.

Podporuje chudnutie

Aké sú teda účinky rybieho oleja? Už sme spomínali pozitívny efekt pre ľudský srdcovocievny systém. Vďaka obsahu spomínaných esenciálnych mastných kyselín podstatne znižuje riziká vzniku srdcových chorôb.

Znižuje tiež hladinu cholesterolu v krvi. Takže ak vás lekár treba aj opakovane upozorňuje na to, že máte vysokú hladinu cholesterolu, rybí tuk vám môže významne pomôcť ju znížiť.

Funguje ako prevencia aterosklerózy, reumatizmu, artritídy. Aj odborníci sa zhodujú na tom, že dokáže priaznivo ovplyvňovať aj zhadzovanie nadbytočných kilogramov. Navyše podporuje aj imunitu organizmu.

V tehotenstve pre priaznivý vývoj nenarodených detí

Má však aj mnoho ďalších účinkov. Predovšetkým dokáže bojovať proti depresiám, strachu, úzkostiam. Pre vašu duševnú pohodu je teda tiež veľmi dôležitý, podporuje mozog v jeho činnosti. Zároveň zlepšuje zrak.

Ak teda vekom vnímate zhoršovanie zraku, ide o dobrú zbraň proti tomuto neblahému trendu. Trpíte na vyrážky, ekzémy, akné či dokonca lupienku? Alebo máte minimálne suchú pleť?

Aj v takom prípade budete vnímať blahodarné účinky rybieho oleja, ktorý dokáže zlepšiť kožné problémy a niekedy ich dokonca aj odstrániť. Tehotné ženy nedajú na konzumáciu rybieho oleja dopustiť, pretože pomáha vývoju ešte nenarodeného dieťaťa.

Priaznivé účinky na vlasy aj svaly

Chcete mať peknú hrivu hustých lesklých vlasov? Aj toto zaisťuje rybí olej. Ak máte problémy s kŕčovými žilami, potom pomáha aj vám – zlepšuje totiž krvný obeh.

Využijú ho aj športovci, ktorým pomáha k budovaniu aktívnej svalovej hmoty, povzbudzuje k výkonu a chráni pred zraneniami. Ide teda o veľmi komplexné pôsobenie na ľudský organizmus.

V akých formách môžete rybí olej dostať? Veľmi kvalitný je Möllers rybí olej. V zásade klasikou je tekutá forma. Nie každému však chutí, a práve preto sú k dispozícii aj kapsule, alebo dražé. To je praktickejšie.

Omega 3 rybí olej tobolky

Tekutý rybí olej pre deti z treščej pečene

Výhodou je, že dnes je k dispozícii rybí olej so žiadnym alebo minimálnym zápachom. Nemusíte teda pri konzumácii krčiť čelo. Prírodné ovocné príchute (citrónová a pod.), ktoré obsahuje rybí olej pre deti, zápach úplne odstráni. Najlepšie je rybí tuk zjesť s jedlom alebo krátko po ňom.

Jeho veľkou výhodou je, že pomáha vstrebávaniu vitamínov rozpustných v tukoch – napríklad už spomínaný vitamín A.

K dispozícii býva nielen rybí olej pre deti, ale napríklad aj pre tehotné ženy či seniorov. Môže byť doplnený o vitamíny alebo minerály, ktoré daná veková skupina potrebuje.

Mollers rybí olej tekutý

Ukázať v obchode

 

Cena už od 7€

Iste vás bude zaujímať cena, za ktorú sa rybí olej dá zohnať na súčasnom trhu. Kapsule dostanete už cca od 7 € za jedno balenie (90 kapsúl), napríklad tekutý rybí tuk Möllers dostanete za cca 12 € za fľaštičku.

Dôležitá je čistota a kvalita oleja, pretože ste iste už počuli upozornenie lekárov, že sa v rybách usadzujú ťažké kovy a dioxíny. Preto je kvalita rybieho tuku obzvlášť dôležitá.

Obľúbené tekuté rybie oleje

rybí olej z treščej pečene tekutýPrírodný olej z tresčej pečene vyrábaný pod značkou Galvex s obsahom omega-3 mastných kyselín a vitamínov A a D v prirodzenej forme. Neobsahuje žiadne prídavné látky ani konzervanty.

Odporúča sa užívať 1-krát denne spolu s jedlom. Deti 3 – 6 rokov: ½ čajovej lyžičky, ostatní 1 čajovú lyžičku. Nevhodné pre deti do 3 rokov.

Ukázať v obchode

MOLLER´S Omega 3 RYBÍ OLEJ NaturNórsky rybí olej z tresčej pečene získaný z divo žijúcich nórskych arktických tresiek. Je kombináciou prírodných omega-3 esenciálnych mastných kyselín z rýb a vitamínov D, A a E.  Vitamín A a D prispievajú k normálnej funkcii imunitného systému. Omega-3 mastné kyseliny DHA, EPA – dôležitá pre vývoj a funkciu mozgu a zraku.  Vitamín D, ktorý stimuluje vstrebávanie vápnika v tele, čo napomáha stavbe kostí.

Odporúčaná denná dávka pre dospelú osobu je 5 ml denne (čajová lyžička). Deťom od 6. mesiaca veku do 3 rokov sa odporúča rybí olej bez príchute v množstve 2,5 ml denne.

Ukázať v obchode

 

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *