Aké sú príčiny, príznaky a liečba vypadávania vlasov?

Vypadávanie vlasov je bohužiaľ veľmi rozšíreným problémom u mužov i u žien. Možno ste si všimli zástupcov silnejšieho pohlavia, a to aj mladšie ročníky, ktorí preferujem zostrih dohola práve preto, že im vlasy nezadržateľne ubúdajú. Avšak aj ženy bojujú s podobnými ťažkosťami, aj keď u nich nejde o celkové plešatenie.

Príčiny vypadávania vlasov sú rôzne

Najčastejšie príčiny vypadávanie vlasov

 • Príčin vypadávania vlasov je veľa. Môže ísť napríklad o stres. Pokojne môže k vypadávaniu vlasov dôjsť až dva alebo tri mesiace po tom, čo ste prekonali silný stres. Práve tak môže ísť o stresovú reakciu po chorobe, operácii.
 • Vyskytuje sa aj vypadávanie vlasov ako vedľajší účinok užívania niektorých liekov. Známe je napríklad padanie vlasov po chemoterapiách, avšak nejde o jediné liečebné kúry, kde môže dôjsť k padaniu vlasov.
 • Príčina vypadávanie vlasov tkvie niekedy aj v nedostatku alebo, naopak, nadbytku vitamínov či minerálov, konkrétne ide o selén a vitamín A.
 • Všeobecne sa pod vypadávanie vlasov negatívne podpisujú aj poruchy činnosti štítnej žľazy. Zvýšená činnosť tejto žľazy spôsobuje vypadávanie vlasov, ale aj skutočnosť, že sú veľmi jemné a krehké.
 • Niekedy ale problémy spôsobí aj nosenie vlasov tesne stiahnutých do chvosta, alebo príliš časté nosenie pokrývky hlavy.

Vypadávanie vlasov u žien po pôrode

Samozrejme aj hormonálne zmeny pôsobia na ženský organizmus ako celok. V dôsledku toho môže u čerstvých mamičiek dôjsť v prvých šiestich mesiacoch po pôrode k vypadávaniu väčšieho množstva vlasov.

Dôsledkom vypadávanie vlasov po pôrode je skutočnosť, že sa ženské telo, respektíve jeho hladina estrogénu dostáva znovu do normálu. Veľmi často k regenerácii pomôže kvalitná strava. Pokiaľ je ale vypadávanie naozaj masívne, je dobré sa poradiť s lekárom.

Ďalším dôkazom, že vypadávanie vlasov u žien súvisí s hormónmi je napríklad skutočnosť, že k nemu dochádza aj počas menopauzy a po nej. V dôsledku menopauzy totiž klesá hladina estrogénu.

Pomôcť môžu potravinové doplnky a tiež kvalitná strava. Príčiny vypadávania vlasov u žien môžu byť tiež ešte rozmanitejšie. Napríklad k tomu môže dopomôcť aj nízka hladina železa v krvi.

Vypadávanie vlasov u mužov a detí

U mužov niektoré štúdie dokazujú, že aj fajčenie môže mať na vypadávanie vlasov negatívny vplyv. U žien síce žiadne podobné dôkazy nenájdeme, ale aj tu sa môže vyskytovať súvislosť.

Za mužské plešatenie môže androgénna alopécia, ide o to, že muži majú vlasové vačky s genetickou citlivosťou na dihydrotestosterón. Vlasové folikuly sa zmenšujú a skracujú svoj cyklus.

vypadávanie vlasov u mužov - príčiny

Určite môžete vidieť aj vypadávanie vlasov u detí. Dochádzať k nemu môže u novorodencov a tiež v puberte. U novorodenca dochádza k obmene vláskov za silnejšie, v puberte prebiehajú hormonálne zmeny.

Aj u detí má na vypadávanie vplyv stres, choroby, užívanie niektorých liekov, nesprávna starostlivosť o vlasy. Príčiny sú teda podobné ako u dospelých. Pretože ale môže ísť o signál nejakej choroby, je nutné sa poradiť s detským lekárom.

Vitamíny na vypadávanie vlasov

Niektoré vitamíny povzbudzujú tvorbu vlasov a regenerujú vlasovú pokožku. Výživu pokožke vlasov dodávajú vitamíny B3, B5 a B6.

Dôležitý je aj vitamín C a E a beta-karotén, čiže provitamín A. Ďalej Omega 6 mastné nenasýtené kyseliny zasa špecificky vyživujú vlasový folikul.

Dôležité sú tiež stopové prvky, a síce zinok, železo, selén, fosfor, tie sú pre správnu výživu vlasov veľmi dôležité. Pomôže zmena stravy, preferujte jedálniček s väčším množstvom rýb, strukovín, ale aj zeleniny a ovocia. Zároveň je potrebné dbať na to, aby v strave bol dostatok bielkovín.

vypadávanie vlasov vo vyššom veku

Obľúbené produkty na vypadávanie vlasov z lekárne

 • Eucerin DermoCapillaire šampón – Revitalizačný šampón na spevnenie vlasových korienkov a obmedzenie vypadávania vlasov. Šampón je vhodný ako prevencia proti rednutiu vlasov danému genetickou dispozíciou a hormonálnymi vplyvmi.
  Eucerin šampón proti vypadávaniu vlasov
 • NEOCAPIL – Liek vo forme dermálneho roztoku. Vhodný na lokálnu liečbu alopécie. Pomáha obnovovať rast vlasov a zmierňovať vypadávanie vlasov. Dlhodobá liečba.
  NEOCAPIL proti vypadávaniu vlasov
 • VICHY DERCOS AMINEXIL – Kúra proti vypadávaniu vlasov pre mužov. Jedna ampulka denne alebo najmenej 3x do týždňa počas 6 týždňov.
  VICHY DERCOS AMINEXIL
 • ALPECIN kofeínový šampón – Kofeínový šampón posilňuje oslabené vlasové korienky a zabraňuje dedičnému vypadávaniu vlasov. Kofeínový šampón ALPECIN je mimoriadne vhodný najmä pre mužov, ktorý trpia rednutím vlasov. Šampón, stimuluje rast vlasov priamo pri korienkoch. Kofeín aktivuje vlasové korienky, predlžuje rastovú fázu vlasov a zrýchluje ich rast. Zinok a niacín obsiahnuté v šampóne sú dôležité ako faktory ovplyvňujúce rast vlasov a zdravé vlasové korienky.
  Alpecin vlasový aktivátor
 • BIOHAR SÉRUM – Vlasový aktivátor, ktorý regeneruje rast nových vlasov, zlepšuje pružnosť a pevnosť. Vlasové sérum vyživuje hĺbkovo vlasovú pokožku a dáva predpoklad ku zdravo rastúcim bohatým vlasom vysokej kvality.
  biohair vlasové sérum na rast vlasov

 

Zobraziť celú ponuku Prípravkov proti vypadávaniu vlasov

Domáce recepty na vypadávanie vlasov

Väčšina ľudí volí na vypadávanie vlasov domáce recepty. Odporúča sa napríklad aplikácia cibuľovej šťavy alebo rozdrvených strúčikov cesnaku zmiešaných s kokosovým olejom, ktoré sa krátko povaria.

Hojne využívané je kokosové mlieko a kokosový olej. Inde zase miešajú vaječný bielok s olivovým olejom. Ďalším tipom je ibištek s olivovým olejom alebo amla, indické egreše. Žiaľ, s prírodnými postupmi sa nie vždy sa odstráni príčina vypadávanie vlasov.

Kokosový olej vhodný na mastné vlasy

Najčastejšia liečba vypadávania vlasov

Ako na vypadávanie vlasov? Ak si neviete rady a nepomôže na vypadávanie vlasov domáca liečba, lekár môže pomôcť vyhotovením krvných trestov, ktoré mu napovedia, čo ďalej.

Zisťuje sa hladina železa, zinku, správna funkcia štítnej žľazy, u žien hladina estrogénu. Ak ani tu nenájdete odpoveď, potom môže ísť o genetickú predispozíciu, ale napríklad aj životosprávu, ktorá neposkytuje vlasom dostatok výživy.

Lopúchový olej na zastavenie vypadávania vlasovTip od našich čitateľov: Vyskúšajte lopúchový olej proti vypadávaniu vlasov. Funguje. Ide o lacnú a veľmi účinnú formu riešenia problému rednutia vlasov.

Zastavuje vypadávanie, obnovuje rast a dodáva vlasom objem. Prírodné riešenie problému, ktoré využívali aj naši predkovia.

Liečba by mala byť vždy komplexná, to znamená nielen zvoliť vhodný šampón na vypadávanie vlasov a vlasový aktivátor. Ten určite obsahuje množstvo výživných látok, ktoré podporia rast vlasov, ale nezabezpečí všetko.

Dôležité je, aby mali vlasy dostatok výživy, teda dodať im vitamíny a minerály. Ak je vypadávanie vlasov následkom choroby, je potrebné liečiť primárnu chorobu, ak ide o dôsledok užívania nejakých liekov, poradiť sa s lekárom o ich zmene.

Diskusia

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *