Pestrec Mariánsky na pečeň aj na vysoký krvný tlak

Rastlina ostropestrec mariánsky ( nazývaná niekedy aj pestrec, latinsky Silybum marianum ) sa honosí prezývkou strieborný bodliak, pretože ho naozaj pripomína. Má blahodarné účinky predovšetkým na pečeň a žlčník. Do našich končín sa táto bylina dostala z oblasti Stredomoria a na jej pôsobenie dnes veľa ľudí nedá dopustiť.

silybum marianum pestrec mariánsky

Rastlina so silnými účinkami

Jednoročná alebo dvojročná rastlina ostropestrec mariánsky bežne dorastá do výšky od 60 do 150 cm a na prvý pohľad upúta fialovým kvetom. V súlade so svojou prezývkou sa skutočne nápadne podobá bodliaku.

Jej plody dozrievajú približne v polovici septembra. Hlavným bohatstvom rastliny zvanej ostropestrec mariánsky je predovšetkým skupina látok všeobecne označovaných ako silymarín. Pod týmto názvom sa skrývajú flavolignany silybín, silydianin a silychristín.

Najviac týchto látok sa v rastline vytvára práve od druhej polovice septembra až do októbra, a to ideálne pri teplote okolo 25 ° C. Z toho logicky vyplýva, že v rastlinách zo Stredomoria, kde rastie ostropestrec bežne, je oveľa viac silymarínu než v rastlinách, ktoré by sa pestovali u nás. V našich zemepisných šírkach totiž v tomto období také teplo už bohužiaľ nebýva.

Ostopestrec mariánsky - účinky

Liečivé účinky na naše zdravie

Platí, že najviac liečivých látok sa koncentruje v semenách, v listoch a koreni je ich menej. Okrem toho v semenách nájdete ešte veľké množstvo bielkovín a tiež asi 30% rastlinného oleja, predovšetkým nenasýtené mastné kyseliny olejovú, linolovú, ďalej tyramín, histamín, cukry, vitamín E a quercetin.

Účinky tejto rastliny sú veľmi široké, a preto sa bez preháňania označuje za skutočne zázračnú bylinu. Aj na základe vedeckých výskumov sa ukazuje, že silymarín chráni pred poškodením bunkovej DNA a tlmí pôsobenie látok, ktoré podporujú rast nádorov. Považuje sa preto za veľmi zdatného bojovníka proti rakovine.

pestrec mariánsky sypaný

Ukázať v obchode

Úprava vysokého tlaku aj cholesterolu

Okrem toho účinkuje ostropestrec na vysoký krvný tlak, čo však ani zďaleka nie je jeho jediné pozitívne pôsobenie v ľudskom tele. Naopak, jeho účinky sú oveľa širšie.

Napríklad dokáže pozitívne ovplyvňovať hladinu krvného cukru aj cholesterolu v krvi. Významne posilňuje činnosť pečene a jej regeneráciu.

Stáva sa súčasťou liečby žltačky, mononukleózy, žlčníkových kameňov, pomáha aj pri intoxikácii alkoholom či hubami. Užívanie ostropestreca sa odporúča napríklad vtedy, keď máte dlhodobo predpísané niektoré lieky, ktoré sú hepatotoxické, teda účinné látky v nich obsiahnuté dávajú zabrať vašej pečeni..

Ak chcete výživový doplnok s vysokou koncentráciou Pestreca Mariánskeho, vyskúšajte Liverax.

Ostropestrec vie pomôcť, respektíve zvýši šancu na prežitie v prípade, že ste užili napríklad niektoré druhy muchotrávok, ktoré spôsobujú zlyhanie pečene. Vďaka tejto rastline dokážete pečeňové tkanivá oveľa lepšie zregenerovať.

Ostropestrec pri chudnutí

Ostropestrec mariánsky dobre pôsobí aj na činnosť srdca a tvorbu žlče. Užitočný je taktiež pri detoxikačných kúrach, dokonca sa z vyššie uvedených dôvodov odporúča aj ako podporný prostriedok pri chudnutí.

Vzhľadom na to, že účinky rastliny sú preukázané aj vedeckými štúdiami, nejde len o potravinový doplnok. V mnohých prípadoch sa liečivé látky z ostropestreca stávajú aj súčasťou liekov užívaných na lekársky predpis na rôzne pečeňové choroby.

Na akné aj atopický ekzém

Detoxikácia podľa niektorých užívajúcich môže spôsobiť napríklad vymiznutie akné alebo atopického ekzému. Upravuje pečeňové testy, dokonca sa objavujú aj názory, že pomáha pri chemoterapii pri rakovine.

Ako sa zbaviť akné

Pokiaľ ide o formu, najúčinnejšia je konzumácia drvených semien, ktoré zaistia maximálne vstrebanie účinných látok. Je ale potrebné, aby semená neprišli do styku s kovom a zároveň tiež s teplotami nad 40 ° C, inak oxidujú a liečivé látky sa pôsobením vysokých teplôt rozkladajú.

Dávkovanie a užívanie

Často sa odporúča aj čaj z ostropestreca, ale je potrebné upozorniť, že práve vyššími teplotami sa ničí časť silymarínu a látka následkom toho už nemá takú vysokú účinnosť.

Mechanickým lisovaním sa zo semien vyrába aj olej. Šupky plodov sú však dosť tvrdé, a preto sa z nich časť látok nevyextrahuje.

Ďalšou možnosťou sú potom tablety, ktoré obsahujú látky z tejto rastliny. Aká je cena ostropestreca mariánského? Semienka dostanete už zhruba od 4 € za 500 gramov.

V tabletách sa potom cena pohybuje v rozmedzí cca 6 až 10 € Sk za balenie so 60 kapslami. Vzhľadom na to, že sa odporúča dávkovať jednu kapsulu denne, vydrží vám balenie na 2 mesiace.

Skúsenosti a recenzie

Pokiaľ ide o ostropestrec, tak platí, že čo recenzia, to dobré skúsenosti. Užívatelia potvrdzujú výsledky napríklad pri zvýšenom cholesterole, ktorý dokáže upraviť. Samozrejme je nutné dlhodobejšie užívanie.  Nižšie prikladáme zopár ukážok recenzií a diskusií

ostropestrec mariánsky diskusia - fórum

Pozitívne skúsenosti nájdeme aj na Heureke

ostropestrec mariánsky skúsenosti heureka

Obľúbené produkty – Oleje

Specialist 100% Olej zo semien Pestreca mariánskeho

Specialist 100% Olej zo semien Pestreca mariánskeho – Za studena lisovaný olej zo semien pestreca mariánskeho za použitia technológie, pri ktorej sa zachovávajú všetky cenné látky. Hlavnou liečivou zložkou tohto oleja je komplex účinných látok pod názvom silymarín, čo spôsobuje, že rastlina, ako aj výťažky z nej majú predovšetkým ochranný a liečivý vplyv na pečeňové bunky.  Cena 5,90 € , objem 100 ml.

Ukázať v obchode

Pestrec mariánsky, bylinné kvapky

Pestrec mariánsky, bylinné kvapky – Bylinné kvapky sú vyrábané z kvalitných bylín a najjemnejšieho liehu. Vyznačujú sa vysokou koncentráciou účinných látok. Zloženie: 10% výťažok z plodov pestreca v 40% liehu. Dávkovanie: 2 x 20 kvapiek denne, najlepšie do pohára vody, medzi jedlom, na lačno. Cena 3,50 € , objem 50 ml

Ukázať v obchode

Pestrec mariánsky panenský olej  – Olej z pestreca mariánskeho je panenský olej, t.j. lisovaný za studena, filtrovaný.  1 čajová lyžička 2-3x denne, pre tých, ktorí majú problémy so žlčníkom, s trávením niektorých jedál ako cibuľa, cesnak, paprika, uhorka a iné, najmä po jedle.
Olej je možné použiť v studenej kuchyni, napr. na zeleninové šaláty, na cestoviny a iné. Semeno obsahuje asi 3% /hmotnostné/ liečivej zložky – silymarínu. Táto nie je dobre rozpustná vo vode. Preto je konzumovanie oleja z hľadiska prijímania zložky efektívnejšie ako pitie čaju.

Ukázať v obchode

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *