Atopický ekzém – príznaky, prejavy a liečba

Atopický ekzém na laktiAtopický ekzém je neinfekčné zápalové ochorenie kože, ktoré postihuje predovšetkým deti. Atopická dermatitída, ako sa taktiež zvykne nazývať, však môže prepuknúť aj u dospelého človeka. Aj preto sú prejavy individuálne a líšia sa v rámci jednotlivých fáz prebiehajúcich u jedného pacienta. Fázu vzplanutia totiž strieda fáza remisie, pričom nie je vylúčené, že dôjde k opätovnému prepuknutiu atopickej pokožky.

Je bežné, že atopický ekzém sa nevyskytuje samostatne. Väčšinou tvorí súčasť tzv. atopického syndrómu, ktorý v sebe nesie kombináciu ďalších alergií. Najčastejšie ide o alergiu na potraviny či sennú nádchu. Astma taktiež nie je výnimkou. Atopický ekzém sa môže v rannom detstve dokonca objaviť ako varovný signál pred vznikom ďalších alergií. Atopici mávajú chybný gén filaggrin, ktorý zabezpečuje bariérovú funkciu kože. Človek je tým pádom náchylnejší na prienik alergénov a dráždivých látok do organizmu.

Atopický ekzém na kolene

Atopický ekzém u dojčiat

Objavuje sa medzi druhým a šiestym mesiacom po narodení. Príznakom sú drobné vyrážky, prípadne pľuzgieriky na tvári. Postupne sa rozširujú do mokvavých ložísk, ktoré pokrývajú šupiny a chrasty. Atopický ekzém môže okrem tváre zasiahnuť i celú hlavu, krk, trup aj končatiny. Deti sú nepokojné a majú problémy so spánkom.

Atopický ekzém u dojčiat a novorodencov

Atopický ekzém u detí

Objavuje sa v predškolskom a školskom veku, pričom zmizne u 75 % detí ešte pred začatím puberty. Na rozdiel od atopického ekzému u dojčiat už toľko nemokvá a sústreďuje sa viac v záhyboch tela a končatín, na zápästiach, ale tiež na krku, v okolí úst, za ušami či na viečkach. Ekzémové ložiská sú veľmi suché, drsné a majú ružovo-červené sfarbenie.

Atopický ekzém u detí - liečba

Atopický ekzém u dospelých

Buď sa v dospelom veku objaví prvýkrát, alebo sa prejaví ako nadväznosť na predchádzajúce formy z nižšieho veku. Tak či onak, v porovnaní s detskými atopickými ekzémami ide po dovŕšení dospelosti o menej častý výskyt ochorenia. Spúšťačom je napríklad stres alebo hormonálne zmeny počas tehotenstva. Ekzémové ložiská sa nachádzajú prevažne na tvári, rukách a hornej polovici hrudníka.

Možné príčiny vzniku atopického ekzému

Doposiaľ nie je stanovená jednoznačná príčina vzniku atopického ekzému. Existuje však množstvo faktorov a spúšťačov, ktoré boli preukázateľné pri väčšine pacientov trpiacich týmto zápalovým kožným ochorením. Ide najmä o:

  • Genetické predispozície – ak aspoň jeden z rodičov trpí atopickou dermatitídou, je veľmi pravdepodobné, že ju zdedí i dieťa.
  • Narušený metabolizmus epidermálnych lipidov – v koži sa nachádza znížené množstvo lipidov schopných viazať vodu, čím dochádza k jej dehydratácii.
  • Environmentálne vplyvy – znečistenie prostredia, najmä vo veľkomestách.
  • Dráždivé alergény – roztoče, peľ, prach, niektoré jedlá a nápoje (atopická dermatitída často predchádza potravinovú alergiu alebo môže byť prejavom už existujúcich alergií)
  • Hormonálne výkyvy – menštruácia, puberta, tehotenstvo.
  • Stres – emočné vypätie, stresujúce udalosti môžu byť opätovným spúšťačom.

Príznaky atopického ekzému

Ekzémové ložiská majú v závislosti na forme atopickej dermatitídy a miesta postihnutia rôzne podoby. U niekoho sú symptómy výrazné a rozsiahle, u iného sú badateľné iba drobné prejavy ochorenia. Sú nimi:

  • extrémne suchá pokožka
  • svrbenie (jeho vedľajším prejavom môže byť mrzutosť, nesústredenosť)
  • drsná, šupinatá a začervenená koža (niekedy belavá)
  • objaviť sa môžu i drobné pupienky, pľuzgieriky či chrasty
  • popraskaná koža na bruškách prstov
  • trhlinky v kútikoch úst, pod ušnými lalokmi
  • jemné olupovanie kože v okolí pier, prsných dvorcov, prípadne okrajov konečníka
  • zhrubnutá tmavšia pokožka, ktorá sa olupuje na očných viečkach

Na podráždenej vysušenej koži sa vytvorí zápal, ktorý začne svrbieť. Často ide o neznesiteľný pocit, ktorý núti pacienta k škrabaniu. To narušuje ochrannú vrstvu kože, čo môže spôsobiť aj malé krvácanie. Vlhké prostredie na pokožke je tak priaznivé pre množenie baktérií, čo má za následok opätovné podráždenie, zápal a svrbenie. Ide o tzv. atopický cyklus.

Ten sa počas roka môže meniť. Strieda tzv. pokojové štádium (ekzém akoby „drieme“ pod zdravo vyzerajúcou kožou) a štádium vzplanutia. Frekvencia ich striedania závisí na rôznych, vyššie a nižšie zmienených faktoroch, na spôsobe liečby a jej dodržiavaní. Aj keď má atopický ekzém väčšinou zdĺhavý priebeh, vďaka sebadisciplíne a dôslednej liečbe je „spolužitie s ním“ znesiteľnou záležitosťou. Pravdou však zostáva, že do značnej miery ovplyvňuje kvalitu života pacienta.

Atopický ekzém na tvári

Atopický ekzém sa okrem ochorenia kože môže prejaviť i v podobe psychických problémov. Predovšetkým atopická dertmatitída na tvári spôsobuje u mnohých nízke sebavedomie, stres, obavy z nadväzovania ľúbostného vzťahu, vyhýbanie sa spoločenským aktivitám a udalostiam, a tiež nepríjemné reakcie ľudí vo svojom okolí. Tí často nevedia, že nejde o nákazlivé ochorenie a boja sa jeho prenosu. Aj keď je strach neopodstatnený, u postihnutého takéto opakované správanie môže viesť k zhoršeniu duševného stavu, k sociálnemu a emocionálnemu odcudzeniu.

Atopický ekzém na tvári

Ak máte atopický ekzém, vyvarujte sa:

  • škrabaniu (aj keď je neznesiteľné, snažte sa ho „nahradiť“ potľapkávaním prstami na postihnutých miestach)
  • dráždivým čistiacim prostriedkom a pracím práškom (používajte prostriedky pre alergikov, aviváži sa vyhnite)
  • sprchovaniu vo veľmi teplej alebo studenej vode (nekúpte sa príliš dlho)
  • neopatrnému utieraniu pokožky po umývaní (netrite uterákom, iba ju jemne osušte)
  • poteniu (je príčinou podráždenia a svrbenia)
  • plávaniu v chlórovaných bazénoch
  • odevom zo syntetických materiálov, z vlny (uprednostnite bavlnu)
  • zafajčenému prostrediu
  • prašnému prostrediu (snažte sa v domácnosti eliminovať doplnky, bytový textil, plyšové hračky, ktoré sú „lapačom prachu“)
  • veľkému množstvu kvetov a rastlín (kvôli obsahu peľu)
  • v mnohých prípadoch sa neodporúča ani prítomnosť domácich zvierat
  • samostatnou kategóriou sú potraviny a nápoje, ktoré by mohli vyvolať alergickú reakciu kože (zo stravy vylúčte čokoládu, orechy, vajcia, kravské mlieko, syry s plesňou, morské plody, citrusy – ide o časté dráždivé potraviny, ktoré však niektorým pacientom môžu vyhovovať)
  • pozornosť venujte i materiálu lôžkovín, matracom, prikrývkam a s nimi spojenou hygienickou starostlivosťou, a tiež vlhkosti vzduchu v domácnosti (40 – 60%)

Liečba atopického ekzému – alfou omegou je premasťovanie

Pri atopickom ekzéme je nutné, aby liečbu stanovil dermatológ (často sa totiž zamieňa s inými kožnými ochoreniami, napríklad lupienkou). U ľahších foriem väčšinou postačuje, aby na priebeh ochorenia dozeral pediater, obvodný lekár. Naopak, pri závažnejších formách je nutná aj spolupráca s imunológom, alergiológom. Pacienti s atopickým ekzémom totiž často trpia alergickými kožnými reakciami.

Liečba zvyčajne spočíva v predpísaní antihistaminík, ktoré znížia pocit svrbenia a začervenanie kože. V závažnejších prípadoch prichádzajú na rad kortikoidy. Keďže ide o hormonálne prípravky, pri dlhodobom používaní sa môžu vyznačovať i vedľajšími účinkami. Kortikoidné masti, krémy či oleje však poskytnú pacientovi rýchlu úľavu a udržia ekzém „pod kontrolou“. Aplikujú sa iba na postihnuté miesta a zvyčajne sa používajú pri akútnej fáze zápalu.

Atopický ekzém na ruke u detí

Alfou a omegou liečby atopického ekzému je hydratovanie kože a jej pravidelná starostlivosť. Prípravky špeciálne určené na tento účel a ochorenie by sa mali stať každodennou rutinou. Súčasťou hygieny sa tak stanú i sprchovacie gély alebo olejové prísady do kúpeľa určené „atopickým ľuďom“.

Prevencia je pri liečbe taktiež dôležitá. Bábätkám či deťom s atopickým ekzémom je vhodné dať na noc bavlnené rukavičky, vďaka ktorým zamedzíte škrabaniu pokožky a rozširovaniu zápalu. Rukavice môžu používať aj dospelí. V tomto prípade ich tkanina obsahuje špeciálne vlákna, napríklad morské riasy alebo strieborné ionty, ktoré majú antibakteriálne vlastnosti.

Čo pomáha na atopický ekzém? Liečba bylinkami alebo emolenciami?

Keďže jednoznačná príčina vzniku atopickej dermatitídy nie je známa, liečenie spočíva v odstránení prejavov ochorenia. Základom starostlivosti o pokožku je dôkladné používanie zvláčňujúcich prípravkov, tzv. emoliencií. Dodávajú jej vlhkosť, pružnosť a chránia ju pred podráždením a ďalším vzplanutím ekzému. Telové mlieka, masti, krémy, oleje a podobne zabezpečujú doplňovanie chýbajúcej vody do bariérovej funkcie kože.

atopický ekzém na dlani ruky

Napriek tomu, že bylinky majú na rôzne typy chorôb blahodarné účinky, v tomto prípade platia určité obmedzenia. Radšej sa vyhnite prípravkom z bylinných extraktov nechtíka, rumančeka, propolisu, čajovníkového oleja. Zabudnite na zloženie, ktoré obsahuje konzervačné látky a farbivá. Ako prirodzený protizápalový prostriedok a antioxidant pôsobí napríklad výťažok z koreňa sladkého drievka. Chorú pokožku vyživujú tiež omega-6 mastné kyseliny z oleja hroznových jadierok alebo pupalkového oleja.

Za zmienku stojí napríklad dermokozmetika Eucerin AtopiControl, Atoderm prípravky od Biodermy, Protopan Local Cream, Excipial U Lipolotio, Linola-Fett, Lipobase, výživový doplnok StopALERG a pod. Aj po zmiznutí prejavov atopického ekzému je pokožka náchylnejšia na vysušovanie, a preto je premasťovanie kože nutnosťou aj naďalej.

Top produkt

eucerin atopicontrol liečba atopického ekzému

Eucerin AtopiControl

Krém pre každodennú starostlivosť o suchú, začervenanú a svrbiacu pokožku.

  • Vhodné i pre deti už od dojčenského veku.
  • Ideálne ako komplementárna starostlivosť pri dermatologickej liečbe atopického ekzému.
  • Minimalizuje riziko podráždení a alergií – bez parabénov, parfumácie a farbív.

Pozrieť v obchode

Alternatívna liečba atopického ekzému a kúpele

Kúpeľné alebo prímorské pobyty majú pre mnohých blahodarné účinky. Odporúčajú sa i deťom starším ako dva roky. Slnko taktiež dokáže pomôcť pokožke, no treba byť opatrní a radšej sa vyhýbať jeho dlhodobému vplyvu a priamemu slnečnému žiareniu počas jedenástej až šestnástej hodiny. Keďže, ako sme už naznačili, atopický ekzém býva často spájaný s alergiami, pozitívny vplyv na priebeh ochorenia môže mať aj pobyt v soľnej jaskyni.

Platí však, že ide len o kombinácie už vopred stanovenej liečby. Akupunktúra sa taktiež využíva na zmiernenie svrbenia a celkové príznaky atopického ekzému. Za zmienku stojí i fototerapia, ktorá funguje na princípe ultrafialového žiarenia. Pre deti však nie je vhodným riešením. Je potrebné poznamenať, že jednotlivé spomínané druhy liečby môžu a nemusia pacientovi zabrať, keďže ide o individuálnu záležitosť a ochorenie ovplyvňuje množstvo faktorov.

Diskusia

  1. monika Hamburgova says:

    Dobry den mam 5rocneho syna u ktoreho sa po tele objavili drsne vyražky ktore sa rozmnozuje neviem o aky druh vyražok ide.Mozte mi prosim vas pomoct s tym,pretože kožna lekarka tieš nevie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *