L- Carnitin

Hovoríme o neesenciálnej aminokyseline, ktorá na seba viaže mastné kyseliny v tukoch a následne ich transportuje do mitochondrií. V mitochondriách oxidujú tukové bunky a premieňajú sa na zdroj energie. L- Carnitin sa vyskytuje v ľudskom tele, tvorí ho pečeň a obličky z Lyzínu a Metionínu, čiže aminokyselín a za prítomnosti vitamínu C.

 

Ketomix dieta

 

Medzi výhodami L- Carnitinu výrobcovia spomínajú spomalený priebeh angíny či Alzheimerovej choroby, dokonca potláčanie infarktu alebo znižovanie rizika zlyhania srdca. O L- Carnitine sa tvrdí, že zlepšuje kardiovaskulárny systém a cholesterol sa toľko neusadzuje v cievach. Odbúrava tzv. „skryté“/vnútorné tuky uložené na orgánoch a tkanivách, ako je pečeň a srdce.

 

Nevyhnutná súčasť užívania L- Carnitinu

Jedná sa skutočne len o doplnok k pestrej strave, pri ktorého užívaní sa počíta s úpravou jedálnička (najlepšie pridaná nízkosacharidová diéta, čiže príjem sacharidov za deň musí byť menší ako 50% celkových kalórií) a pravidelným tréningom. Nevyhnutnú aktivitu pri užívaní L- Carnitinu predstavuje šport. Neustály pitný režim a veľa bielkovín v jedle je nenahraditeľný na správnu účinnosť. Negatívnymi prejavmi L- Carnitinu sú únava a vyčerpanosť, keď sa nedarí premeniť rezervy tukov na energiu. Nastáva kolísanie fyzickej kondície a celkového telesného výkonu.

 

Ako správne dávkovať L- Carnitin?

L- Carnitin nájdeme v tekutej, kapsuľovej, tabletovej, ale aj práškovej forme, avšak najviac sa odporúča tekutá forma. Dôležité je sledovať zloženie, pretože jednotlivé L- Carnitin lieky sa môžu trochu líšiť.

Podáva sa v malých dávkach 500 – 1000 mg, po alebo pri jedle. Pri redukčných diétach, u vegetariánov a športovcov je dovolené užívať 3 – 5 g denne, pričom L- Carnitin stále predstavuje len potravinový doplnok. Pri väčšom a nárazovom dávkovaní hrozí hnačka, preto sa dávky postupne zvyšujú, aby si telo postupne zvyklo.

L- Carnitin sa užíva prevažne ráno alebo do skorého poobedia. Zvýšená dávka môže viesť k zväčšenej aktivite, preto ho vysadíme na večer. V opačnom prípade Vás čaká prebdená noc a pri častejšom užívaní vyššieho množstva, ako je stanovené, si môžete privodiť chronickú nespavosť.

 

Ketomix dieta

 

Vplyv L- Carnitinu a cena

Vplyv L- Carnitinu na chudnutie zatiaľ nebol vedcami potvrdený, ani vyvrátený, preto sa o jeho účinku hovorí aj ako o „individuálnom“. Cena tohto výrobku sa pohybuje medzi 15 až 35 eurami.

Diskusia

  1. Peter Mulík says:

    Užíval som L-Carnitin v tabletkách dva mesiace a namiesto chudnutia, som pribral som tri kilá. Zaznamenal som extrémne zvýšené potenie. To prestalo po vy sadaní tabliet. Pri jeho užívaní som mával veľmi zosilnené alergické reakcie na jedlo, vonkajšie podnety – peľ, prach až do tej miery, že som musel nasadiť antihistaminiká. Nie je to overený prípravok. Má veľmi veľa vedľajších účinkov, ktoré nie sú zverejnené.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *