L- Carnitin

Hovoríme o neesenciálnej aminokyseline, ktorá na seba viaže mastné kyseliny v tukoch a následne ich transportuje do mitochondrií. V mitochondriách oxidujú tukové bunky a premieňajú sa na zdroj energie. L- Carnitin sa vyskytuje v ľudskom tele, tvorí ho pečeň a obličky z Lyzínu a Metionínu, čiže aminokyselín a za prítomnosti vitamínu C.

 

 

Medzi výhodami L- Carnitinu výrobcovia spomínajú spomalený priebeh angíny či Alzheimerovej choroby, dokonca potláčanie infarktu alebo znižovanie rizika zlyhania srdca. O L- Carnitine sa tvrdí, že zlepšuje kardiovaskulárny systém a cholesterol sa toľko neusadzuje v cievach. Odbúrava tzv. „skryté“/vnútorné tuky uložené na orgánoch a tkanivách, ako je pečeň a srdce.

 

Nevyhnutná súčasť užívania L- Carnitinu

Jedná sa skutočne len o doplnok k pestrej strave, pri ktorého užívaní sa počíta s úpravou jedálnička (najlepšie pridaná nízkosacharidová diéta, čiže príjem sacharidov za deň musí byť menší ako 50% celkových kalórií) a pravidelným tréningom. Nevyhnutnú aktivitu pri užívaní L- Carnitinu predstavuje šport. Neustály pitný režim a veľa bielkovín v jedle je nenahraditeľný na správnu účinnosť. Negatívnymi prejavmi L- Carnitinu sú únava a vyčerpanosť, keď sa nedarí premeniť rezervy tukov na energiu. Nastáva kolísanie fyzickej kondície a celkového telesného výkonu.

 

Ako správne dávkovať L- Carnitin?

L- Carnitin nájdeme v tekutej, kapsuľovej, tabletovej, ale aj práškovej forme, avšak najviac sa odporúča tekutá forma. Dôležité je sledovať zloženie, pretože jednotlivé L- Carnitin lieky sa môžu trochu líšiť.

Podáva sa v malých dávkach 500 – 1000 mg, po alebo pri jedle. Pri redukčných diétach, u vegetariánov a športovcov je dovolené užívať 3 – 5 g denne, pričom L- Carnitin stále predstavuje len potravinový doplnok. Pri väčšom a nárazovom dávkovaní hrozí hnačka, preto sa dávky postupne zvyšujú, aby si telo postupne zvyklo.

L- Carnitin sa užíva prevažne ráno alebo do skorého poobedia. Zvýšená dávka môže viesť k zväčšenej aktivite, preto ho vysadíme na večer. V opačnom prípade Vás čaká prebdená noc a pri častejšom užívaní vyššieho množstva, ako je stanovené, si môžete privodiť chronickú nespavosť.

 

 

Vplyv L- Carnitinu a cena

Vplyv L- Carnitinu na chudnutie zatiaľ nebol vedcami potvrdený, ani vyvrátený, preto sa o jeho účinku hovorí aj ako o „individuálnom“. Cena tohto výrobku sa pohybuje medzi 15 až 35 eurami.

L- Carnitin
3.6 (72.5%) 8

Diskusia

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *