Ako schudnúť, keď nemôžem cvičiť?

Veľa ľudí najmä zo zdravotných dôvodov nemôže vykonávať cvičenie. Či už majú nejakú akútnu alebo chronickú chorobu a problém, výsledkom je, že nadmerná fyzická záťaž na ich organizmus nie je vhodná. Otázkou potom je, ako schudnúť bez cvičenia a či je to vôbec možné. Je pravdou, že znížiť svoju hmotnosť je možné aj bez diét a cvičenia, ale pre chudnutie je fyzická aktivita v určitej forme nevyhnutná, no samozrejme, je to individuálne.

 

Ketomix dieta

 

Faktory, ktoré najviac ovplyvňujú chudnutie a váhu

To, či máme nadváhu alebo nie, ovplyvňuje niekoľko faktorov. Veľmi dôležitý je jedálniček a stravovanie a to z pohľadu toho, ako jeme a tiež aj čo jeme. Rovnako tak má svoj vplyv aj metabolizmus a to najmä bazálny metabolizmus, čiže to, koľko energie naše telo spracuje počas kľudu a pokojového režimu. Až v treťom slede nasleduje miera cvičenia, pričom v tomto prípade ide skôr o fyzickú aktivitu.

Z hľadiska stravovania je dôležité jesť pravidelne a viac krát za deň. Aj človek napríklad vynechá raňajky, na obed si dá vysoko kalorické jedlo a potom večer príde unavený z práce, pričom je hladný a tak sa dosýta naje, nemožno vôbec čakať, že by mohol chudnúť len cvičením. V tomto prípade je potrebné uvažovať o zmene organizácie jedla počas dňa a samozrejme aj o inom zložení jedálnička.

S jedlom súvisí aj pitný režim, pričom práve presladené nápoje, energetické nápoje a rôzne syntetické nápoje s umelými chemikáliami sú najväčším nepriateľom chudnutia. Podobne ako v prípade jedla, tak aj v prípade tekutín je dôležité sledovať to, čo človek pije, v akom množstve a ako často, pričom základom je rovnomernosť a kvalita.

Nevyhnutné je tiež poznať svoj metabolizmus. Nutričná typológia rozoznáva tri druhy metabolizmu a to:

 • Sacharidový metabolický typ – v tomto prípade telo pracuje lepšie so sacharidmi a dokáže ich viac spaľovať, takže v jedle by mali prevažovať najmä sacharidy nad bielkovinami
 • Bielkovinový metabolický typ – človek s týmto metabolizmom potrebuje jesť viac bielkovín než sacharidov, pretože inak je hladný a nízkoenergetické diéty môžu spôsobiť jedine tak únavu
 • Zmiešaný metabolický typ – nemá žiaden prevládajúci rys, apetít je priemerný a potrebná je vyvážená strava, ktorá dokáže znížiť alebo udržať hmotnosť na optime

Podľa toho, aký konkrétny metabolický typ u človeka prevláda, tomu by sa malo prispôsobiť stravovanie, ale určité zásady najmä v oblasti zdravšieho stravovania, životosprávy a životného štýlu platia pre každého bez ohľadu na prevládajúci typ efektívnejšieho metabolizmu. A čo najviac vplýva na priberanie človeka? Nasledujúci graf ukazuje orientačné pomery:

 

graf7

 

Ako na chudnutie bez diét a cvičení

Na chudnutie nie je treba hneď nasadzovať redukčné diéty, rovnako ako nie je potrebné okamžite ísť do posilovne a tráviť tam každý druhý deň namáhavým silovým tréningom. Chudnutie začína skôr postupnými krokmi a ide o dlhodobý a komplexný proces, ktorý sa skladá z viacerých častí.

 1. Stravovanie – dôležitá je tak kvalita stravy ako aj početnosť. Ak chcete naozaj začať chudnúť, znamená to v praxi začať sa stravovať zdravo a pravidelne. Raňajky by mali byť bohaté na vlákninu a bielkoviny, určite nie na tuky a sacharidy. Na obed by mal človek mať vyváženú stravu tak zo sacharidov ako aj z bielkovín a tiež dostatok zeleniny. Večera je zas jedlo ľahké, zamerané najmä na bielkoviny a menej na sacharidy. No a desiata a olovrant, to je ideálna príležitosť na ovocie alebo nízkotučné jogurty.
 2. Pitný režim – nemenej dôležité je aj to, čo človek pije a aký je jeho pitný režim. V praxi to znamená piť zdravo a dostatočne, pretože vďaka tekutinám funguje trávenie (a navyše spolu s vlákninou je možné dosiahnuť pocit nasýtenia) a celkovo zbavovanie sa škodlivín z tela. odporúča sa piť aj pred raňajkami a tiež pred každým jedlom, ale najdôležitejšie je dopĺňať tekutiny priebežne a pozor – nehovoríme o sladených nápojoch alebo kalorických nápojoch, ale ideálne o vode, prípade vode s citrónom, zelenom čaji a minerálnej vode s miernym obsahom minerálov
 3. Metabolizmus – stravovanie ako aj pitný režim môžu dostať do tela kvalitné látky, potraviny a tekutiny, no dôležité je aj to, čo s nimi spraví náš organizmus. Aká je látková premena, koľko toho prijať, aby sme dokázali všetko spáliť a nemuselo sa nič ukladať a ako podporiť metabolizmus, to sú všetko veci, ktoré vplývajú na kvalitu chudnutia. Pravidelná strava a pravidelné pitie metabolizmus podporujú, no niekedy to nestačí a práve vtedy nastupuje cvičenie, či skôr fyzická aktivita.

 

Ako rýchlo schudnúť bez cvičenia – niekoľko tipov a zásad

Nasledujúce zásady a tipy Vám síce nepovedia, ako napríklad jednoducho a rýchlo schudnúť z brucha bez cvičenia do týždňa alebo ako schudnúť 5 kíl za týždeň, ale ukážu Vám cestu k dlhodobej optimalizácii hmotnosti. V tomto prípade platí, že ide aj o zásady zdravej životosprávy, pričom tá hrá dominantnú úlohu v tom, či človek zníži svoju hmotnosť alebo nie:

 • Jedzte aspoň 5 krát za deň, pretože to podporuje metabolizmus a látkovú výmenu v tele, ktorá je nevyhnutná pre správne spaľovanie kalórií
 • Jedzte menej živočíšnych bielkovín a zložiek potravy a viac rastlinných
 • Dôležité je zamerať sa na ovocie a zeleninu, vynechať sladkosti, slané pochúťky a maškrty, príliš kalorické jedlá alebo vysoko energetické jedlá
 • Treba dávať prednosť celozrnnej ryži, chlebu a cestovinám pred klasickými produktmi „z bielej múky“
 • Zemiaky síce môžete jesť, sem tam si dopriať aj nejaký tuk, ale len obmedzene a vždy opatrne, pričom preferujte rastlinné tuky a rybie tuky s podielom Omega-3 mastných kyselín
 • Z mäsa je možné jesť najmä chudé mäso, napríklad ryby alebo kuracie prsia
 • Veľmi dôležitá je aj regenerácia a oddych, spánok aspoň 7 či 8 hodín by mal byť pravidlom
 • Čo sa týka pitného režimu, zelený čaj a kofeín napríklad podporuje metabolizmus a odbúranie tukov, ale základom by mala byť voda, prípadne voda a citrón
 • Večera je ľahké jedlo, raňajky nemusia byť ťažké, ale výživné a obed – obed by mal človeku dodať dostatok energie
 • Čo sa týka cvičenia, dôležité nie je ani tak posilňovanie a podobne, ale najmä to, že budete mať pohyb – napríklad aj bežná chôdza sa tam ráta, takže namiesto výťahom choďte peši, namiesto autobusom peši a výsledky na seba nenechajú dlho čakať
 • Najdôležitejšia rada a zásada – nedávajte si hneď veľké ciele, ale robte postupne menšie kroky a robte ich dlhodobo a vytrvalo!

 

Ketomix dieta

 

Tabletky a iné doplnky na chudnutie bez cvičenia

Veľa ľudí sa uchýli aj k na prvý pohľad jednoduchšej ceste a tou sú tabletky na chudnutie. Čo sa týka tabletiek, nemožno vždy čakať zázraky, na druhú stranu, ide o veľmi vhodný doplnok napríklad pre redukciu telesného tuku alebo pre zníženie chuti do jedla.

 1. Pomerne známe sú napríklad Chilliburner kapsule, kde ide o výživový doplnok určený na lepšie a efektívnejšie spaľovanie tukov prostredníctvom kapsaicínu. Výhodou je, že tento prípravok je zbavený štipľavosti, no priaznivé účinky samotných chilli papričiek na spaľovanie tukov ostávajú.
 2. Druhou možnosťou sú napríklad tzv. tabletky na rýchle chudnutie, ako napríklad Oxotrin. V tomto prípade ide o tabletky urýchľujúce metabolizmus vo všeobecnosti a to prostredníctvom patentovaného zloženia s termogenickou funkciou. Vďaka lepšiemu a úspešnejšiemu fungovaniu metabolizmu dochádza k rýchlejšiemu úbytku telesnej hmotnosti a odbúravaniu zásob z tela.
 3. Tretím typom je výživový doplnok typu Obezin, ktorého najdôležitejší účinok spočíva v znížení hladu a chuti na jedlo. Princípom je kapsula, ktorá je prírodného zloženia, ktorá sa po 30 minútach v žalúdku rozpustí, zväčší svoj objem a vytvorí gélovú substanciu. Ak túto tabletku užijete po jedle, substancia sa zmieša s natráveným jedlom a mozog dostane signál, že žalúdok je plný a nie je treba ďalší prísun potravy.

V každom prípade, všetky tri možnosti sú najmä doplnkom pre chudnutie bez cvičenia a viac informácii o nich ponúka hociktoré bežné internetové fórum.

Diskusia

 1. Katka says:

  presne tak tu je idealny piperine forte 😉 ja tiez mam problemy v oblasti chrbtice a preto uzivam piperine forte a chudnem aj bez cvicenia

 2. Katarína says:

  KKtina… Už nič nepomôže a dovolím si tvrdiť, že váhu má človek vrodenú… Je zbytočné bojovať z tým, čo už je a nejde dole samo. Keď som pribrala pri diete 2 kg, vzdala som to. Ak ešte ani ovocie nezaberá tak môžme sa na to všetci vysrať. A tak som sa rozhodla že buď hladovka alebo nič. Pri hybernovaní (ako keď medvede spia) som robila tú vec, že som jedla namiesto 5 jedál len 2 krát za deň, za polroka som schudla 30 kg a udržala som to na 3 roky. Teraz som zasa pribrala, pretože nemám čas spať… Pri hybernovaní musí človek spať viac než 14 hodin denne, tým pádom síce príde o všetky aktivity ale pomaly chudne. Ten čo tu píše takéto blogy ani nevie ako vyzerá ovocie. Je mi dávno známe že títo ľudia, čo sa tvária, že sú profesionáli, hovoria, nech jeme viac zeleniny a ovocia a hýbeme sa. Tým si iba udržujú klientelu. Nič nejedia, len 1x denne vatu z vajcom a pchajú do seba samé steroidy. Však… Oni sú ako lekári, nesnažia sa úplne vyliečiť, len aby nestratili stály príjem peňazí. Však ako by vyzeral svet, keby boli všetci chudý, nie?

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *