Kokosový olej: účinky pleť, vlasy aj akné

Kokosový olej a jeho pôsobenie na ľudské telo je mierne kontroverznou témou. Zatiaľ čo niektorí jeho účinky vychvaľujú až do nebies, iní sú k nemu dosť skeptickí a považujú ho len za veľkú mediálnu bublinu. Kde je pravda? Úplne nepochybne má kokosový olej na ľudský organizmus pozitívny vplyv, ale je potrebné ho užívať s mierou.

Bio kokosový olej je najlepší

Kokosové palmy, ktoré dorastajú až do úctyhodnej výšky 30 metrov, nám poskytujú chutný a z výživového hľadiska cenný plod – kokos. Na každej palme sa môže urodiť až 50 kokosových orechov.

Kokosový orech je pochúťka, ktorú si raz za čas doprajeme v surovej podobe, tak je v ňom zachovaných aj najviac účinných látok. Strúhaný sušený kokos zasa pridávame ako ingredienciu do cereálnych raňajok.

Bola by však chyba obmedziť sa len na toto použitie. Z dužiny kokosu sa totiž lisovaním alebo extrakciou získava kokosový olej pri teplotách 23 – 26 °C. Vzniká tak bio kokosový olej tej najvyššej kvality.

Veľmi dôležité je, že obsahuje mastné kyseliny s krátkym uhlíkovým reťazcom. Vďaka tomu ho ľudský organizmus dokáže veľmi ľahko rozložiť a využiť ako zdroj energie, ktorú hneď spaľuje.

Zloženie: veľa minerálov a vitamínov

Nejde však len o mastné kyseliny, ale aj celý rad ďalších látok, ktoré z kokosu robia výživovo veľmi hodnotnú potravinu. Zo skupiny minerálov v ňom nájdete kremík, sodík, draslík, horčík, zinok, fosfor a železo.

Vo všetkých prípadoch ide o prvky, bez ktorých sa ľudské telo nezaobíde. Horčík udržiava v pohode nervovú sústavu, zinok udržuje zdravú pleť a železo podporuje správnu krvotvorbu. V kokose, samozrejme, nájdeme aj niektoré vitamíny. Najväčší podiel má vitamín C a tiež niektoré vitamíny zo skupiny B. Ide predovšetkým o vitamíny B1, B2 a B3.

Kokos obsahuje aj vitamíny A a E. To sú vitamíny, ktoré sú rozpustné v tukoch, takže práve tieto dva sú najviac zastúpené v čistom panenskom kokosovom oleji.

V preklade to znamená asi toľko, že vďaka kokosovému oleju budete mať zdravé kosti, reprodukčné orgány, pleť, zlepší sa vám videnie, zníži riziko poškodenia buniek kyslíkovými radikálmi, zdravšie cievy, budete menej unavení a fyzicky aj sexuálne výkonní.

Kokosový olej obsahuje aj veľké množstvo kyselín, z toho 90% z nich tvoria kyseliny nasýtené. Nasýtených mastných kyselín z kokosového oleja sa netreba báť, na rozdiel od živočísnych tukov nezvyšujú hladinu cholesterolu v krvi.

Medzi najdôležitejšie mastné kyseliny patrí predovšetkým kyselina laurová, kaprylová a kaprinová, ktoré sa dokonca považujú za prírodné antibiotiká.

Okrem toho kokos obsahuje aj vlákninu, ktorá zlepšuje trávenie a zlepšuje peristaltiku čriev. Vďaka tomu účinne pomáha pri celkovej detoxikácii organizmu.

Výroba kokosového oleja

Ideálny pre Zdravie

 • Aký má kokosový olej vplyv na ľudské zdravie? Pozitívny efekt prináša hlavne kyselina laurová. Podporuje imunitu potom, čo sa chemickou syntézou v tele premení na laurín.
 • Pôsobenie tejto látky spočíva v tom, že útočí na lipidové membrány vírusov a baktérií. Následné zneškodnenie pôvodcov chorôb je potom oveľa jednoduchšie.
 • Kokosový olej sa s úspechom využíva aj na posilnenie imunity. Odporúča sa napríklad ľuďom, u ktorých sa opakujú vleklé vírusové nákazy, alebo trpia často bakteriálnymi alebo kvasinkovými infekciami.

Výborná surovina na varenie

Kokosový olej je veľmi dobrý aj na varenie. Vykazuje teplotnú stálosť, takže sa hodí do studenej i teplej kuchyne. Neprská, neprepaľuje sa a neuvoľňujú sa z neho karcinogénne látky.

Hodí sa preto aj na prípravu sladkých smažených pokrmov, ako sú napríklad palacinky, ale využiť ho môžeme aj na prípravu zeleniny. Taká cibuľka napenená do sklovita na kokosovom oleji, je výborná pochúťka, ktorá ozvláštni každé jedlo.

Na vrásky a popraskanú pokožku

Zároveň má aj mnohostranné vonkajšie využitie. Kokosový olej na pleť vám poslúži miesto telového mlieka. Veľmi dobre sa vstrebáva, netvorí nepríjemný mastný film a zanecháva pokožku hladkú a jemnú.

Dokáže aj hydratovať popraskanú pokožku. Efekt prináša aj pri rôznych vyrážkach, exantémoch, alergiách a pomáha aj pri atopických ekzémoch.

Podobne pozitívne účinkuje kokosový olej tiež na akné, najmä ak s ním máte problém dlhodobo a nedokážete sa pupienkov zbaviť. Má hojivé účinky. Výborne pomáha hojiť strie, ktorými trpia najmä ženy v tehotenstve.

Niektorí ľudia ho používajú tiež miesto opaľovacieho krému. V tomto prípade ale buďte opatrní, najmä ak máte pokožku so sklonom k spáleniu! Kokosový olej nedisponuje žiadnym UV filtrom, a preto ani nechráni pred UV žiarením. Nemôže slúžiť ako náhrada mlieka na opaľovanie!

Podporuje chudnutie!

Kokosový olej dokáže nahradiť bežne používané oleje v kuchyni a ako sme už spomenuli nezvyšuje cholesterol. Ak chcete zaradiť kokosový olej do svojho jedálnička na chudnutie, uvažujete správne.

Pomáha tým, že udržuje hladinu cholesterolu v optimálnych medziach a reguluje metabolizmus tukov. Navyše sa v tele rýchlo rozloží na glukózu, ktorú môžete pri efektívnej pohybovej aktivite spáliť.

Podstatné je aj to, že bojuje proti jojo efektu, ktorý je, žiaľ, obvykle sprievodným javom po skončení nárazových a drastických diét. Je však, samozrejme, hrubou chybou myslieť si, že na docielenie štíhlej línie jednoducho stačí vymeniť maslo či iné tuky za kokosový olej a všetko ostatné už pôjde samé. Či “ako po masle”… Nie, tak to určite nefunguje:-)

Ide len o súčasť celkovej mozaiky, jeden kamienok, ktorý vedie k zdravšiemu životnému štýlu. Ak chcete schudnúť, budete toho vo svojom živote musieť zmeniť oveľa viac, ale o tom zas v inom článku.

Mastné vlasy alebo citlivá pleť?

Kozmetické použitie kokosového oleja zahŕňa napríklad šetrné odličovacie prípravky. Pre ženy sa pridáva do kozmetiky na ošetrenie intímnych miest. Ale aj do sprchových krémov určených na na celé telo, ktoré sú známe svojou šetrnosťou k pokožke.

Kokosový olej býva aj súčasťou kvalitných šampónov na vlasy. Pozor však, tieto druhy šampónov sa neodporúčajú používať, ak máte mastné vlasy.

Zrada môže byť tiež u veľmi citlivej pleti so sklonom k alergickým reakciám. Vždy je dôležité najprv účinky vyskúšať na malom kúsku pokožky a z tejto skúšky, ktorú odporúčajú aj dermatológovia, potom usudzovať, či je pre vás prípravok s obsahom kokosového oleja vhodný, alebo nie. Tiež majte na pamäti, že olej preniká len do povrchovej vrstvy kože, nie do hĺbky, takže nenahradí na to určené výživné krémy.

Užívanie a dávkovanie

Aké sú skúsenosti s kokosovým olejom? Veľmi dobré. Možno ho vo všeobecnosti považovať za zdravú potravinu? Samozrejme, má celý rad pozitívnych účinkov, o ktorých sme sa už zmieňovali.

Ale aj v tomto, ako napokon každom inom prípade, platí, že všetkého veľa škodí. Preto jeho pôsobenie na chudnutie má význam len v prípade miernej konzumácie.

Akonáhle by ste to s ním prehnali, stáva sa kalorickou bombou. Všeobecne, tuky sú pri chudnutí potrebné – aj keď paradoxne mnoho ľudí si myslí opak. Ale ich množstvo treba držať v presne určených hraniciach. Ani málo, ani veľa.

Ak by ste to s kokosovým olejom preháňali, môžete si navyše vykoledovať aj podráždenie črevného traktu, čo nie je nič príjemné. Našťastie, tento problém, keďže ide len o diétnu chybu, sa stratí, akonáhle sa s konzumáciou kokosového oleja trochu ukáznite.

Moje Skúsenosti a tipy na najlepšie produkty

Moje skúsenosti s kokosovým olejom sú veľmi pozitívne. Vyskúšala som už viacero druhov. Niektoré boli kvalitnejšie, iné by som si už nikdy nekúpila. Mám tu preto pre vás zopár tipov na kvalitné produkty:

Extra panenský kokosový olej BIO 380ml

Čistý kokosový olej je veľmi ľahké si obľúbiť ako telové mlieko, alebo pleťový olej. Dobre sa roztiera i vstrebáva, veľmi príjemne vonia a má na pokožku blahodarný vplyv. Je obzvlášť vhodný pre suchú a poškodenú pokožku.

Zobraziť produkt

Extra panenský kokosový olej 400ml

Extra panenský kokosový olej je lisovaný výlučne mechanicky z dužiny kokosového orecha za studena. Tak je zabezpečené, aby sa zachovali jeho výborné vlastnosti. Panenský kokosový olej má príjemnú kokosovú vôňu, je extra čistý a vynikajúci pre deti aj dospelých. Obľubou sa používa na rôzne sladkosti, zákusky, dezerty a zmrzlinu ako v tradičnej tak aj v rôznych racionálnych kuchyňách, alebo v paleo dobrotách.

Zobraziť produkt

Power logy Kokosový olej BIO 500ml

Olej je vhodný najmä na priamu konzumáciu, ale aj na varenie či starostlivosť o pokožku i vlasy. Power kokosový ojej nie nie nijako chemicky upravovaný, je za studena lisovaný a je v RAW kvalite. Môže preto obsahovať časti kondenzovaného kokosového mlieka prejavujúce sa žltkastým zafarbením, čo však nie je na závadu.

Zobraziť produkt

Produkty zadarmo výmenou za recenziu

Pravidelne spolupracujem s výrobcami a predajcami rôznych produktov určených na zdravú výživu. Často dostávam produkty na testovanie ale nemám možnosť všetky otestovať sama. Preto ak máte záujem o spoluprácu, napíšte mi do komentára, že chcete produkt zadarmo na recenziu. Uveďte  aj spôsob, ako by ste produkt využili. Vybraných záujemcov oslovím a dohodnem detaily.

Diskusia

 1. Anna Majtánová says:

  Chcem produkt vyskušať za recenziu, kedže nemôžem jesť tuky kôli ochoreniu pankreasu. Citala som že kokosovy olej zlepšuje travenie.
  Dakujem

 2. Michaela says:

  Dobrý deň,
  rada by som vyskúšala kokosový olej za recenziu. Moja duša miluje prírodu, a preto by som chcela byť veľmi šetrná ku svojmu organizmu, vyskúšala by som kokosový olej na čistenie pleti a rada by som nahradila čistiaci gél, odličovač a krém len za tento jeden produkt z prírody.
  Ďakujem, Miška 🙂

 3. Jarmila says:

  Dobrý deň,
  Vela som počula, ale aj prečítala o pozitivnych účinkoch kokosoveho oleja na organizmus.
  Pred nedavnom mi diagnostikovali vysoký zly cholesterol, potuchy metabolizmu a hranicnu poruchu tolerancie na glukozu.
  Preto sa musím dietne a zdravo stravovať…inak mi hrozí diabetes II typu…a to nechcem.
  Mam zaujem o vyskúšanie produktu za recenziu…
  S pozdravom ? Jarmila

 4. Andrea says:

  Dobrý deň. Rada by som vyskúšala kokosový olej za recenziu. Dcéra trpí akné a tiež exémom, nie síce nejakým rozsiahlym, ale predsa. Budeme ho testovať výlučne na pokožku.

  Ďakujem.

  Andrea

 5. Bea says:

  Dobry deň,veľa som čitala o účinkoch kokosoveho oleja či už ako v kozmetike alebo v stravovani,jeho liečive učinky sú zaujmavé aj s kombináciami niektorých potravin,kedže sa chystam si začat očistnú chudnucu kúru veľmi by ma potešil extra panensky kokosový olej .Ďakujem

 6. Michaela says:

  Dobrý deň, ak táto ponuka stále platí rada by som vyskúšala kokosový olej ako bieliaci prostriedok na zuby kedže som čítala o jeho bieliacich účinkoch.
  Ďakujem

 7. Lea says:

  Dobry den, rada by som sa podielala na testovani vyrobkov nakolko rada skusam nove veci a porovnavam rozne znacky. Mam rada zdravy zivotny styl a co sa tyka produktov rada sa poradim aj s okolim aby som ziskala co najviac informacii o skusenostiach druhych ludi. V buducnosti by som planovala delit sa s ludmi o skusenosti s vyrobkami napr. na Instagrame.

  Dakujem a pekny den prajem 🙂

 8. Anna Vrublovska says:

  Dobry den.Mam zaujem vyskušat kokosovy olej na telo,mam citlivu pokožku,škvrny na rukach a neviem sa ich zbavit,su od slnka,alebo starecke škvrny?Som v seniorskom veku a kozmeticke vyrobky velmi malo použivam.Dakujem.

 9. Zuzana says:

  Dobrý deň, snažím sa zmeniť životný štýl, zdravšie jem, vymenila som i všetku kozmetiku za prírodnú.. kokosový olej milujem, rada by som teda skúsila za recenziu ten Váš kokosový olej ?

 10. Viera Bizubova says:

  Dobrý deň. Ak je ešte táto ponuka aktuálna, mala by som záujem tento produkt vyskúšať. Mam problémy s trávením, intolerancie na lepok a laktózu. Ďakujem

 11. Miroslava says:

  Dobrý podvečer, dlho mi už robia rôzne vyšetrenia a nevedia, čo mi je. No ja sa stále cítim horšie-som slabá, točí sa mi hlava, bolesť hlavy príde nečakane, bolí ma celé telo, zabúdam. Neviem, či mi môže olej pomôcť, no začínam sa báť, preto skúsim aj toto. Teda,ak je to možné. Ďakujem za odpoveď a prajem pekný deň.

 12. Andrea says:

  Dobry den, nakolko mam problem s pletou na tvari a velmi tazko mi plet znwsie nejaky krem zial bola by som rada ak by som mohla vyskusat. Dakujem

 13. Bianka Gmitterová says:

  Dobrý deň, mám záujem o produkty zadarmo na testovanie. Zaujímajú ma produkty na vlasy, pokožku tela a pleti a antiagingové produkty. Baví ma testovanie kvalitných veci pre telo a organizmus. V prípade spokojnosti produktov si ich s radosťou kupujem, používam a úspešne odporúčam ďalej.

 14. Michaela says:

  Dobrý večer prečítala som si významy kokosového oleja ,keďže športujem rada by som ho vyskúšala na varenie,na akné sem tam sa mi objaví nejaká vyrážka a priateľ tiež dlhodobo bojuje z pupencami radi by sme ho vyskúšali za recenziu poprípade ak nám pomôže a budeme spokojný tak objednáme si ďalší keď nám tento dôjde Ďakujem ?

 15. Suchá says:

  Dobrý deň,
  ak je to ešte aktuálne, chcela by som bio kokosový krém vyskúšať na fľaky po akné a samotné akné. Zdá sa mi, že som už odskúšala všetko

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *