Najlepšie probiotiká pre ženy, deti, bábätká

Viete definovať, čo sú to probiotiká? Mnohí síce matne tušia, čo sa pod týmto označením skrýva, ale presne to nevedia. Nepoznajú ani ich funkciu a účinky v našom tele. Skúsme preto začať tým, že si opíšeme, čo to vlastne probiotiká sú. Akonáhle to budeme vedieť, pochopíme aj to, akým spôsobom ich vyberať, aj ktoré nám preukážu najlepšie služby.

probio24 - najlepšie probiotikáProbio24 je unikátny probiotický výživový doplnok. Obsahuje komplex 11 odolných probiotických kmeňov, prebiotikum a 33 miliárd živých kultúr v dennej dávke. Odporúčam. Za cenu 12,99 jednoznačne to najlepšie.

Zobraziť produkt

Živé kultúry na detoxikáciu a trávenie

Pojmom pojmom probiotiká rozumieme živé kultúry. Ide o baktérie, ktoré majú schopnosť detoxikovať náš tráviaci trakt, ale hlavne sú dôležité pre bezchybné trávenie potravy. Chránia črevá pred rozmnožením rôznych patogénnych mikroorganizmov, ktoré by mohli vyvolať v zažívacom trakte infekciu.

Keď hovoríme o probiotikách, máme na mysli živé mikroorganizmy, väčšinou ľudského pôvodu, ktoré pozitívne pôsobia na zdravotný stav daného hostiteľa.

Ich vlastnosti a funkcie sa líšia podľa genetickej výbavy. Ak nemáte v tele dostatok probiotík, môže sa to prejaviť problémami s hrubým i tenkým črevom.

mikroflóra v hrubom čreve

Čo ovplyvňuje črevnú mikroflóru?

Možno vás prekvapí tvrdenie, že celý váš tráviaci trakt skrýva približne 1,5 kg baktérií. Áno je to tak. A majú veľa práce. Vďaka nim môžete stráviť jedlo, ktoré zjete. Pomáhajú vám vyrábať živiny, telu prospešné látky.

Na črevnej mikroflóre sa prejavuje životný štýl, spôsob stravovania, často je práve naša výživa nevhodná. To všetko sa prejavuje oslabeným imunitným systémom a ťažkosťami s trávením. Preto je veľmi dôležité, aké probiotiká si vybrať, aby vám pomohli navrátiť stratenú rovnováhu črevnej mikroflóry.

Biopron je probiotikum pre deti aj dospelých

Pozrieť v lekárni

 

Užívanie probiotík – ideálne dlhodobo

V minulosti bývalo zvykom nasadiť probiotiká po užívaní antibiotík. Užívanie antibiotík totiž narušuje zloženie črevnej mikroflóry – okrem tých zlých baktérií bohužiaľ zlikviduje aj tie dobré, ktoré vášmu telu prospievajú. Mikroflóru treba dostať späť do normálu. Ešte pred dvomi desaťročiami, ak vôbec, lekári odporúčali krátku kúru probiotikami hneď po ukončení terapie antibiotikami.

Našťastie je už tento koncept prekonaný. Zistilo sa, že probiotiká a antibiotiká môžu spolu ladiť, respektíve môžete užívať vhodné probiotiká už počas liečby antibiotikami. Následky liečby potom nie sú pre črevnú mikroflóru také hrozivé.

Potom môžete s probiotikami pokračovať aj po ukončení antibiotickej liečby, až kým nedôjde k stabilizácii trávenia. Prípadne, ešte lepšie, ideálne bude, keď ich budete užívať aj dlhodobejšie. Posilníte si tým predovšetkým svoju imunitu, pretože existuje priamy vzťah medzi obranyschopnosťou organizmu a správnym zložením črevnej mikroflóry.

Baktérie, ktoré pomáhajú

Ak užívate probiotiká ako prevenciu, robíte dobre, pretože tak udržiavate svoj tráviaci trakt v dobrej kondícii. A zdravý tráviaci trakt neznamená len dobrú imunitu, ako sme spomenuli vyššie, ale aj vyššiu schopnosť detoxikácie.

Najlepšie probiotiká

Probiotiká sa postarajú o to, že vaša stolica bude v poriadku. Ktoré probiotické kmene patria k tým najlepším?

 • Lactobacillus casei Shirota,
 • Lactobacillus rhamnosus LGG,
 • Lactobacillus acidophilus LA7,
 • Lactobacillus acidophilus LA5,
 • Lactobacillus acidophilus DDS,
 • Bifidobacterium lactis BB12,
 • Bifidobacterium longum BB536,
 • Lactobacillus johnsonii LA1,
 • Bifidobacterium animalis DN-173 010 (Bifidus Essensis)

Probiotické Jogurty vás nespasia

Mali by ste tiež vedieť, že niektoré kmene mliečnych baktérií, ktoré sa používajú na výrobu funkčných potravín, nedokážu kolonizovať črevá, prípadne hynú v kyslom prostredí žalúdka.

Baktérie potrebujú k životu stravu s vlákninou, čiže hlavne zeleninu a ovocie. Keď hovoríme o vláknine, ide o takzvanú rozpustnú vlakninu. Tá sa zvykne označovať aj názvom probiotiká. Probiotiká majú tú funkciu, že sa nimi živia prebiotiká. Ak teda nemáte kvalitnú stravu bohatú na rozpustnú vlákninu, ani laktobacily z mliečnych fermentovaných výrobkov vám veľmi nepomôžu.

Zároveň je potrebné sa zaujímať o kmene baktérií a ich počet. Udáva ich posledné číslo za názvom probiotického kmeňa. Jogurty tiež nemusia byť spásou, niektorí výrobcovia totiž miesto ľudských probiotických kmeňov do nich pridávajú zvieracie kmene. Tie naopak môžu spôsobiť vedľajšie účinky. Spôsobia hnačky, ešte viac vám narušia črevnú mikroflóru. Takže na výber jogurtov pozor!

Čím dhlší čas od dátumu výroby, tým menej probiotík

Ako nájdete najlepšie probiotiká, ktoré vám pomôžu? Veľmi užitočným vodítkom je probiotiký test. Je pravda, že nie vždy je v probiotikách toľko deklarovaných živých kultúr, ako je uvedené na obale piluliek a výrobcovia tak v niektorých prípadoch klamú.

Niekedy je rozdiel medzi deklarovaným a v testoch zisteným množstvom probiotík v prípravkoch pomerne zásadný a veľký. Čím to je? Ako ubieha čas od dátumu výroby, dochádza k úbytku kultúr, preto výrobcovia často dodávajú dvojnásobné množstvo. Aj tak však môže byť množstvo menšie.

Na vine býva často aj skladovanie pri vyšších teplotách alebo nie práve najšťastnejšia výrobná technológia, ktorá nezaručí udržanie životaschopnosti mikroorganizmov.

Pozor si dávajte aj na čas expirácie probiotických prípravkov – užívanie po jej uplynutí sa už neodporúča.

Probiofix baby probiotiká pre novorodencov

Pozrieť najlepšiu cenu

 

Test probiotík ukázal nedostatky

Teraz vyvstáva otázka, ako na trhu odlíšiť kvalitné probiotiká od tých menej kvalitných. Voľte tie s vysokým obsahom laktobacilov a bifidobaktérií.

S nimi majú ľudia dobré skúsenosti. Potvrdzujú, že väčšinou veľmi rýchlo pominie nadúvanie, kŕče v črevách a žalúdku, trávenie je počas pomerne krátkej doby bezproblémové. Prestanete trpieť pocitom, že máte v bruchu kameň a zároveň sa upraví vaša stolica. Probiotikum Probiofix je napríklad prevereným preparátom s dostatkom zistených lactobacilov a bifidobaktérií. (pozrite si aj recenziu na Probio-fix )

Ak si chcete vybrať kvalitné probiotikum, popozerajte sa po takom, čo má vysoký počet rôznych kmeňov, ale aj vysoké množstvo živých probiotických mikroorganizmov (udáva sa ako CFU = colony forming unit).

Najkvalitnejšie probiotiká podľa testu

Podľa viacerých na sebe nezávislých testov v roku 2017 medzi top najkvalitnejších probiotík patrí:

laktobacily swiss

Užívanie probiotík po vysadení antibiotík

Diskutovanou otázkou je aj, ako správne užívať probiotiká. Po vysadení antibiotík niekedy stačí na úpravu mikroflóry len niekoľko kapsúl a konzistencia aj kvalita stolice sa upravia.

Mnoho ľudí tak od užívania probiotík rýchlo upúšťa. To však nemusí byť prínosné, pretože môžu opäť nastať črevné problémy. Aké názory padajú v debate na tému dlhodobé užívanie probiotík?

Lekári sa zhodujú na tom, že ak je efekt pozitívny, potom dĺžka podávania probiotík nemusí byť časovo nijako obmedzená. Naopak sa odporúčajú užívať ich dlhodobo, aby prinášali želaný efekt.

Probiotiká sú efektívne nielen po skončenej liečbe antibiotikami, ale aj pri hnačke, syndróme dráždivého čreva, infekcii močových ciest. Takzvané cmúľacie probiotiká veľmi účinne pomáhajú eliminovať zápach z úst.

probiofix - najpredávanejšie probiotikum

Probiotiká pre ženy

Probiotiká preukazujú výbornú službu aj ženám, najmä ak trpia vaginálnymi kvasinkovými infekciami. Správne nasadené kvalitné probiotiká s vysokým počtom kmeňov a živých probiotických mikroorganizmov pomôžu odstrániť tento problém.

Diskusia

 1. Juraj says:

  Dobry den,
  pisete tu najkavlitnejsie probiotika ale test ukazal nieco ine:

  BIOPRON FORTE
  Čo zistil test: Obsah laktobacilov, bifidobaktérií a kvasiniek Sacharomyces boulardií je nižší, ako deklarujú, ale aj tak ešte zodpovedá všeobecne uznávanému účinnému množstvu. Množstvo probiotických mikroorganizmov
  deklarované: 10 000 000 000
  zistené: 470 000 000
  a

  Swiss natural Lactobacily „5“
  Čo zistil test: Obsah laktobacilov a bifidobaktérií je 2,5 roka pred koncom záruky nižší, ako deklarujú, ale ešte stále zodpovedá vše
  obecne uznávanému účinnému množstvu. Množstvo probiotických mikroorganizmov
  deklarované: 12 000 000 000
  zistené: 890 000 000

  zdroj: Veľký prieskum probiotík českého Štátneho zdravotného ústavu pre český denník Mladá Fronta Dnes

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *