Reuma kolien a prstov na rukách – príznaky, prejavy a liečba

Reumatoidná artritída je chronické ochorenie neznámej príčiny, ktoré sa prejavuje opuchnutím a bolestivosťou kĺbov, čo má za následok zníženú pohyblivosť. Choroba môže vzniknúť v každom veku, najčastejšie však medzi 20. a 25. rokom života. Väčšinou postihuje zápästia a kĺby hornej končatiny (lakeť, rameno), ale môže postihovať aj kolená, členky, bedrové kĺby či krčnú chrbticu.

Reuma spôsobuje bolesť kolena

Príčiny vzniku reumy

Hlavná príčina ochorenia nie je známa, no vedci sa domnievajú, že niektoré faktory môžu ovplyvňovať jej vznik:

 • Genetika
 • Pohlavie – reuma sa objavuje až 3krát častejšie u žien ako u mužov
 • Fajčenie – vedci sa domnievajú, že chronický kĺbový zápal sa môže vyvinúť po aktivácii imunitného systému na cudziu látku, ktorá sa dostáva do tela. Okrem toho podľa prieskumu sa reuma vyskytuje 3krát častejšie u fajčiarov ako u nefajčiarov.

Príznaky reumy

Príznaky reumatoidnej artritídy sa v jednotlivých fázach môžu výrazne líšiť. V počiatočnej fáze si všimnete najmä všeobecné príznaky, ako je:

 • Únava
 • Nechutenstvo
 • Strata hmotnosti
 • Ľahká horúčka
 • Náhle opuchy alebo pohybové bolesti v oblasti kĺbov

Neskôr sa pridajú ďalšie príznaky, ktoré vás už zväčša donútia navštíviť lekára:

 • Ranná stuhnutosť postihnutých kĺbov- tým, že je chrupavka poškodená, jej výživa nie je dostatočná a to sa prejavuje stuhnutím
 • Pretrvávajúci opuch kĺbov
  Bolesti pri pohybe a tlaku
 • Zväčšené uzliny pod kožou v podpaží a predkolení
 • Zhoršená pohyblivosť, ktorá má tendenciu sa neustále zhoršovať
 • Bledosť – v dôsledku ľahkej chudokrvnosti
 • Zvýšená teplota v kĺboch
 • Lesklá a vyhladená pokožka na postihnutých miestach- najmä v neskorších obdobiach reumy

Diagnostika reumy môže byť najmä v začiatkoch ochorenia náročná. Doktori sa preto opierajú o diagnostické kritéria American College of Rheumatology (ACR). Táto diagnostika obsahuje 7 kritérii, z ktorých pokiaľ pacient dosahuje minimálne 4, je test pozitívny. Medzi kritériami nájdeme spomínanú stuhnutosť, zápal kĺbov, opuch či kostné defekty a odvápnenie.

bolesť chrbta, kostí a kĺbov

Liečba reumy

V súčasnej dobe sa liečba zameriava na včasné stanovenie diagnózy a čo najrýchlejšie zavedenie liečby. Cieľom tejto skorej liečby je potlačiť aktivitu choroby, udržať alebo zlepšiť funkčný stav kĺbov a zamedziť nezvratnému poškodeniu kĺbu.

Samotná liečba reumy pozostáva z niekoľkých častí:

 • Nesteroidné protizápalové lieky (diklofenak, ibuprofén,..) – zmierňujú bolesť a stuhnutosť kĺbov. Zlepšujú kvalitu života avšak neovplyvňujú priebeh choroby.
 • Steroidné antireumatiká – používajú sa v obdobiach výrazného zhoršenia stavu s cieľom predchádzať deštruktívnemu poškodeniu.
 • Biologická liečba – reumatologickému výskumu sa podarilo urobiť pokrok v liečbe reumatoidnej artritídy s novou triedou liekov. Tzv. biologická terapia má za cieľ bojovať proti zápalu a zastaviť štrukturálne zmeny na kĺboch. Biologické lieky sú protilátky alebo receptory, ktoré sa viažu na prozápalové cytokíny alebo na bunky, ktoré sa podieľajú na vzniku a udržiavaní zápalu. Tým sa zastaví šírenie zápalu a naštartuje imunitný systém.
 • Lokálna terapia – pôsobí v mieste bolesti krémom, gélom alebo náplasťou.

Krémy na reumu v lekárni

V lekárni nájdeme mnoho druhov krémov na reumu, ktoré sa môžu líšiť zložením, chladivým alebo hrejivým efektom, roztierateľnosťou a taktiež aj cenou.

Medzi najznámejšie prípravky patrí Ozonicon, Diclobene gél, Colafit Akut pro krém, Heparoid Léčiva masť a Thermal krém, ktoré obsahujú látky znižujúce zápal. Taktiež v nich nájdeme vitamíny, kyseliny a extrakty rastlín, ktoré priaznivo ovplyvňujú stav kĺbov a šliach. Vďaka svojmu zloženiu, niektoré prípravky (napríklad Hearoid) znižujú zrážanlivosť krvi, čím zlepšujú prekrvenie postihnutej oblasti.

Obľúbený krém proti bolesti

Liek na vtieranie do kože s obsahom diklofenaku. Pomáha zmierňovať opuchy a zápaly, uľavovať od bolesti. Vhodný pri športových úrazoch, bolestiach kĺbov, svalov.

Pozrieť v lekárni

Másáž proti bolesti

Masáž je jedným z najlepších prostriedkov, ako uvoľniť svaly a šľachy, zmierniť opuch a znížiť bolesť. Masírujeme jemnými krúživými pohybmi tak, aby bola masáž príjemná a pacient necítil bolesť. Použiť nato môžeme akýkoľvek masážny gél, ale v ponuke nájdeme aj masážne gély určené pre reumatikov. Príkladom je Reuma gél alebo Reumafit.

masáž na bolesť chrbta proti reume

Flector EP funguje rýchlo

Na akútnu a silnú bolesť je tu Flector EP náplasť, ktorej hlavnou zložkou je derivát kyseliny fenyloctovej, ktorá je charakteristická svojimi antireumatickými a analgetickými účinkami. Samolepiaca náplasť sa nalepí na postihnuté miesto a nechá účinkovať 12 hodín. Používať ju môžete až 2krát denne maximálne 14 dní.

flector ep náplasť

Pozrieť v lekárni

 

Lieky na reumu

Tabletková liečba – tabletky, výživové doplnky či lieky od bolesti sú v dnešnej dobe veľmi rozšírené pri mnohých ochoreniach a inak to nie je ani pri reume. Tu môžete využiť tabletky na zníženie a utlmenie bolesti, ako je Nurofen, alebo doplnky výživy, ktoré dodávajú kĺbom chýbajúce vitamíny a minerály, čím pomáhajú zlepšovať ich funkčnosť. Príkladom takýchto výživových doplnkov, ktoré je vhodné užívať pri reume sú produkty z plodu Acerola, ktorá je získavaná z pralesov Brazílie.

Bylinky a prírodná liečba

V boji s nepríjemnou reumou vám môžu pomôcť tieto bylinky:

 • Zázvor – má silné protizápalové účinky a znižuje opuchnutia
 • Kurkuma – pomáha znižovať bolestivosť, má protizápalové účinky a podporuje imunitu
 • Aloe vera – má upokojujúce účinky, čím pomáha uľaviť od bolesti. Ideálne je potierať Aloe vera priamo na boľavé kĺby.
 • Žihľava – opäť pre svoje protizápalové účinky
 • Kvety bazy

prírodná medicína - liečba reumy

Pomôcť môže aj liehový extrakt z bylín, kedy kvet pagaštanu konského, mladé výhonky borievky, mladé šišky z jedle a mladé jedľové ihličie namočíme na 14 dní do liehu a potierame, prípadne prikladáme ako obklady.

Veľmi účinný je aj kapustový zábal. Listy kapusty prevalcujeme valčekom, aby zvlhli a v niekoľkých vrstvách priložíme na boľavý kĺb, obviažeme obväzom a necháme pôsobiť cez noc.

Fyzioterapia pri reume

Pohyb a cvičenie je potrebné a prospešná pre každého z nás, no práve pri reumatoidnej artritíde je pomalé šetrné cvičenie veľkou pomocou. Vďaka nemu totiž kĺby nestvrdnú, udržiavajú si svoju pohyblivosť, sú lepšie prekrvené a menej boľavé. Cvičenie vykonávajte pomaly, pravidelne niekoľkokrát denne a pokiaľ bolesť kĺbov počas cvičenia zosilňuje cvičenie ukončite.

Prstové kĺby – Ruku položíme na stôl dlaňou smerom dolu. Pomaly dvíhame každý prst smerom hore, tak ďaleko, ako je to možné, niekoľko sekúnd vydržíme a pomaly položíme späť.

Hranu ruky s vystretými prstami položíme na stôl, palec vystrieme smerom nahor. Palec pomaly pohneme smerom k dlani a vydržíme niekoľko sekúnd. Opakujeme 5x každou rukou.

Lakťové kĺby – Posadíme sa na stoličku a ruky položíme na kolená dlaňami smerom nadol. Pomaly otáčame dlane smerom nahor a opäť naspäť, bez toho aby sme dvíhali ramená. Opakujeme 5krát.

Ramenné kĺby – Sedíme na stoličke ruky sú spustené vedľa tela, pomaly kmitáme rukami smerom dopredu a dozadu. Pokračujte len po hranicu bolesti. Opakujeme 5krát.

Chodidlové kĺby – Sedíme na stoličke, chodidlom pohybujeme z päty na špičku a naspäť. Opakujeme 5krát.

Kolenné kĺby – Sadneme si na stôl, tak aby sa nohy nedotýkali zeme. Kmitáme nohami pomaly dopredu a dozadu. Dbajte aby boli nohy uvoľnené a kývali sa voľne, opäť pokračujeme len po hranicu bolesti. Opakujeme 5krát.

Reuma je veľmi nepríjemná choroba, no v súčasnej dobe je množstvo možností, ako aj s touto chorobou žiť plnohodnotný život. Dodržiavajte správne stravovacie návyky, jedzte dostatok vitamínov a minerálov, ktoré posilnia vaše kĺby a nezabúdajte na pravidelný pohyb. Toto všetko vám pomôže skvalitniť a spríjemniť neľahký život reumatika.

Skvelý masážny gel

reumafit gel na reumu

Obsiahnuté extrakty upokojujú pokožku, tíšia jej napätie a podráždenie. Gél vtierame na určené miesto, ktoré môžeme aj obviazať a pre vyššiu účinnosť nechať v pokoji pôsobiť cez noc. Urýchľuje revitalizáciu pokožky.

Pozrieť v lekárni

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *