Ako sa zbaviť bolesti kĺbov a svalov? Pomôžu lieky

Občas každého z nás potrápi nepríjemná bolesť svalov inak nazývaná aj „svalovica“, ku ktorej dochádza najmä pri preťažení svalov počas cvičenia a namáhavých aktivitách alebo bolesť kĺbov, ktorá môže mať veľa príčin. No niektorých ľudí táto bolesť sprevádza pravidelne. Aká je jej príčina, v ktorej časti nášho tela trpia kĺby a svaly najviac a ako sa jej dá predchádzať?

Problémy s kĺbmi už dávno nie sú len problémom starších ľudí. Čoraz častejšie sa k nim pridávajú aj mladí ľudia, ktorí svoje kĺby vyťažujú pri namáhavých športových aktivitách, sedavom povolaní, ktoré je často spájané s nadváhou. Dokonca aj obuv môže spôsobiť problémy s kĺbmi, či už ide o nevhodnú obuv pri behu alebo u žien časté nosenie vysokých podpätkov.

bolesť kolena a kĺbov

Reuma ako príčina bolesti

Neporiadne vyliečená chrípka tiež môže prerásť do zápalu kĺbov, ľudovo nazývaného reuma, ktorá sa môže prejaviť v ktoromkoľvek kĺbe, no postihuje najmä drobné kĺby v tele a to členkové, lakťové, kolenné, kĺby zápästia a krčnú chrbticu. Zvykne spôsobovať stuhnutie a bolesť kĺbov v rukách alebo v nohách najmä ráno, no aj zvýšenú teplotu, malátnosť a slabosť, ktoré počas dňa postupne ustúpia.

bolesť krížov - spodnej časti chrbta

Bolesť bedrového kĺbu

Problémy s bedrovým kĺbom sú spojené s krívaním, ťažkosťami pri chodení, tuhnutím svalov, bolesťou v slabinách a bolesťami stehenných svalov či kĺbov v kolene.

Najznámejším problémom s bedrovým kĺbom je osteoartróza alebo artróza bedrového kĺbu postihujúca kĺbovú chrupku. Spôsobuje v nej trhliny, z ktorých môžu vzniknúť zápaly. Úbytok chrupavky často sprevádzajú cysty a kostné výrastky.

Osteoartróza

Osteoartróza býva spôsobovaná obezitou, vekom, genetickými predpokladmi alebo dlhým preťažovaním kĺbu či jeho poranením. Pacientom sa odporúča zmena stravovacích návykov a úbytok na váhe spojený s pravidelným pohybom a cvičením. Lekári zvyknú odporučiť rôzne masti alebo pri závažnejších poruchách je potrebná výmena bedrového kĺbu za umelý.

osteroartroza

Osteoartróza sa môže od bedrového kĺbu rozšíriť a spôsobovať bolesť v dolnej časti chrbta alebo v zadku.

Ako bolesti predchádzať

Vzniku týchto problémov môžete zabrániť pravidelným aktívnym životným štýlom, no nie priveľmi namáhavými športovými aktivitami, ktoré by vaše kĺby mohli narušiť. Kvalitnou stravou, ktorá obsahuje dostatok vitamínov a dostatočným pitným režimom. Základom je najmä spevniť svaly okolo kĺbov.

Bolesť bedrového kĺbu v tehotenstve

Aj tehuľky zvykne počas tehotenstva potrápiť bedrový kĺb. Bolesť vzniká v neskoršom štádiu gravidity a prejavuje sa najmä pri dlhom státí. Spôsobená je zmäknutím tkanív okolo bedrových kĺbov. Tieto problémy zvyknú po pôrode zmiznúť.

Bolesť kĺbov a borelióza

Bolesť kĺbov, najmä kolena, krčnej chrbtice, presilené svaly, horúčka, neprestávajúca únava, začervenaná pokožka či zväčšené uzliny môžu byť príznakmi nevyliečenej boreliózy, ktorá sa môže objaviť aj o niekoľko rokov a dokáže človeku veľmi znepríjemniť život.

Borelióza je choroba prenášaná kliešťom. Človek sa ňou môže nakaziť najmä pri zlom vytrhnutí kliešťa z kože, keď hlavička zostane v tele, alebo ak kliešť na vás parazituje dlhšie ako 24 hodín. Nepreliečená borelióza môže prerásť do chronického štádia, napádať nervový systém, srdce a spôsobovať zápal mozgových blán, obrnu a zápaly jedného alebo viacerých kĺbov.

Ak ste v minulosti mali kliešťa a prejavujú sa u vás tieto príznaky, vyhľadajte lekársku pomoc. Lekár vám s najväčšou pravdepodobnosťou odporučí antibiotiká, pri vážnejších formách vám antibiotiká budú musieť pichať do žily priamo v nemocnici.

Bolesť svalov a kĺbov u detí

U detí sa tieto problémy najčastejšie spájajú s ich rastom. Keď dieťa rastie, zvyknú sa u neho prejavovať bolesti najmä stehenných svalov a lýtok, ktoré sú bežné a neškodné. Táto bolesť sa vyskytuje najčastejšie v noci. Ak dieťa trápi aj počas dňa a je spojená s bolesťami kĺbov alebo opuchom, navštívte lekára, pretože môže ísť o závažnejší problém, napríklad o artritídu.

Lieky na kĺby

V prvom rade by ste do svojho jedálnička mali zaradiť viac potravín obsahujúcich omega-3 mastné kyseliny, kolagén, bielkoviny a vitamíny skupiny B.

Kolagén nájdete v každej lekárni. Jeho cena je rôzna, v závislosti od druhu. Napríklad v sieti predajni Dr. Max vás vyjde 120 kusové balenie tabliet približne 15 eur.

kolagén na kĺby z lekárne

Pozrieť v lekárni

 

Ďalším známym liekom je Wobenzym, ktorý zoženiete od 7 eur za najmenšie 40 kusové balenie. Svoje kĺby a svaly však môžete chrániť aj zvonku a to rôznymi krémami alebo gélmi. Medzi najznámejšie patrí Lioton gel 100.000, ktorý stojí približne 10 eur. Ak vám voľnopredajné lieky nezaberajú a bolesť stále pretrváva, obráťte sa na svojho lekára.

Odporučiť môžem aj výbornú športovú výživu Animal Flex, ktorá má veľmi pozitívne recenzie. 90% pacientov, ktorí tento produkt užívalo, referovalo vymiznutie bolesti a problémov s kĺbami. Samozrejme ak sa nejednalo o chronické dlhodobé problémy.

animaflex - recenzia a skúsenosti s kĺbovou výživou

Ako si chrániť kĺby

  • Pridajte do svojho každodenného režimu aj čas na pohybové aktivity
  • Seďte rovno a neležte v polohe, v ktorej máte pokrivenú chrbticu
  • Jedzte zdravo a udržiavajte si optimálnu váhu
  • Užívajte výživové doplnky s kolagénom
  • Ak nosíte ťažkú kabelku alebo tašku, meňte pravidelne strany a nezaťažujte len jednu
  • Zaobstarajte si kvalitný matrac a vankúš
  • Nedvíhajte rýchlo ťažké predmety
  • Vyhýbajte sa úrazom
  • Otužovanie a saunovanie prispievajú k pružnosti svalstva a odolnosti kĺbov

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *