Zväčšená prostata – príčiny, príznaky a liečba

Zväčšená prostata, teda begína hyperplázia prostaty (BHP), je ochorenie, ktoré trápi mužov, a to najmä tých vo vyššom veku. Spolu s vekom pribúda počet mužov trpiacich týmto ochorením. Nejde o rakovinové ochorenie, ale aj napriek tomu nie je príjemné a je potrebné riešiť ho.

Podstata tohto ochorenia spočíva v tom, že prostata, ktorá obklopuje močovú rúru sa v dôsledku patologických zmien zväčší, a tým ju čiastočne zablokuje. Práve v dôsledku zväčšenia prostaty nastávajú komplikácie pri močení.

zväčšená prostata

Príčiny ochorenia

Až u 80% prípadov ide o nezhubné ochorenie prostaty. Problém nastáva, keď sa s pribúdajúcim vekom a starnutím začne prostata zväčšovať. Vyvíja tým tlak na močovú trubicu, ktorá je tým pádom zúžená a čiastočne blokovaná. V dôsledku toho vznikajú problémy s močením. Problém by ste nemali prehliadať a mali by ste navštíviť urológa, ktorý stanoví diagnózu a určí vám liečbu.

Príznaky zväčšenej prostaty

Medzi najčastejšie príznaky patrí: časté nutkavé močenie, močenie v noci, čiastočná strata kontroly nad prúdom moču a slabý prúd moču.

nezhubné zväčšenie prostaty spôsobuje bolesti

Liečba zväčšenej prostaty

Ochorenie nie je nebezpečné, ale je nutné aby sa nezanedbalo a liečilo. Problém sa rieši liekmi, ak však zanedbáte liečbu, môže toto ochorenie vyústiť až do štádia, keď bude potrebný operačný zákrok.

Prostata a mladí muži

Aj keď problémy s prostatou trápia najmä starších pánov, mladí muži nie sú výnimkou. Problémami s prostatou trápia aj mužov do päťdesiatky. Prejavy, ktoré by ste si mali všímať sú: časté a nutkavé močenie, močenie v noci, slabý prúd moču, neschopnosť zastaviť močenie. Pri prvých príznakoch si môžete nasadiť výživové doplnky, tie však len spomalia toto ochorenie. Preto neváhajte a navštívte lekára skôr, než ochorenie prerastie do chronického.

Prevencia

Vhodnou stravou môžete predchádzať vzniku ochorenia, takisto aj zdravým životným štýlom alebo výživovými doplnkami. Skúste do jedálnička zaradiť paradajky, brokolicu, a listovú zeleninu, brusnice, černice aj maliny, čučoriedky a jahody. Nezabúdajte aj na pitný režim a dostatok fyzickej aktivity.

Vyšetrenie prostaty

V lekárňach si môžete zakúpiť v prípade podozrenia test na vyšetrenie prostaty. Je to niečo ako tehotenský test, ktorý dokáže odhaliť toto ochorenie.

prostenal psa test na prostatu

Vyšetrenia u urológa sa báť nemusíte. Vyšetrenie je rýchle a bezbolestné. Cez konečník urológ vie zistiť, či je vaša prostata zväčšená a vie diagnostikovať vaše ochorenie. Nebojte sa toho, vyplatí sa to. Muži po 50-tom roku života by mali chodievať na preventívne prehliadky k urológovi každý rok.

vyšetrenie prostaty u lekára

Bylinky a prírodné produkty na prostatu

Čaj z vrbovky malokvetej: 1-2 čajové lyžičky zmesi zalejte horúcou vodou a nechajte lúhovať 5 až 10 minút. Pite ho 2-krát denne aspoň niekoľko týždňov. Čaj potláča zápal prostaty a močového mechúra. Pomáha aj čaj z prasličky roľnej a urologický čaj. 

Tekvicové jadierka a tekvicový olej: Práve tekvicový olej udržuje vašu hladinu testosterónu a uľahčuje vyprázdňovanie močového mechúra. Preto si ho doprajte vo forme zálievky na šalát alebo chrumkajte miesto čipsov radšej tekvicové jadierka.

Cviky na prostatu

V rámci prevencie môžete posilniť prostatu pomocou Kegelových cvikov. Tie posilňujú svaly, ktoré obopínajú análny otvor a ústie močovej trubice. Cvičenie môžete zaradiť do svojej liečby, ktoré môže prispieť k regenerácií prostaty.

Ako na to? Keď pôjdete na toaletu, cielene zastavte prúd moču v jeho strednom prúde. Sústreďte sa na svaly, ktoré pri tom napínate, pretože práve tie budete musieť posilňovať. Ľahnite si na zem, pokrčte nohy v kolenách a mierne ich roztiahnite. Chodidlá nechajte na zemi. Na 3 sekundy napnite svaly panvového dna tak, ako keby ste chceli zastaviť moč. Potom svaly uvoľnite. Opakujte tento cvik niekoľkokrát. Samozrejme, toto nie je jediný cvik. Na internete nájdete mnoho ďalších aj spolu s návodmi. Nezabúdajte, že aby boli cviky účinné, musíte cvičiť pravidelne.

Čínske urologické náplasti

Na trhu sa v posledných rokoch objavil nový produkt, Čínske urologické náplasti. Ide o náplasti, ktoré majú pomáhať pri ťažkostiach s močovým ústrojenstvom. Obsahujú výťažky zo siedmych bylín, ktoré by že vraj mali aktívne pôsobiť na komplikácie s močením a pridružené ťažkosti. Ich nalepením na telo v okolí pupka by sa teplom mali uvoľňovať aktívne látky do pokožky, odkiaľ sa dostávajú do krvného obehu a eliminujú tak problémy. Či je to pravda alebo to je len predaj placeba, necháme na zvážení. Osobne by som si takéto náplasti ako chlap nekúpil.

prostaplast čísnke urologické náplasti

Výživové doplnky

Na trhu je množstvo produktov, ktoré majú pozitívny vplyv na prostatu. Medzi najznámejšie patria Prostamol uno, Prostease Saw Plametto, Prostakan Forte, Prostenal Forte a mnoho ďalších. Skúste sa informovať u lekára, lekárnika, alebo si prečítajte recenzie a skúsenosti na internetových fórach. Možností máte niekoľko.

Prostenal forte na zväčšenú prostatu

Pozrieť produkt v lekárni

S problematickým močením v dôsledku zväčšenej prostaty by ste nemali nečinne sedieť doma. Rozhodne to neprehliadajte a navštívte svojho lekára. Samoliečba síce môže ochorenie zjemniť, no nie potlačiť a vyliečiť ho. Riešte problém skôr, než prerastie do rozmerov, ktoré sa musia riešiť chirurgicky. Ako sme hovorili na začiatku, zväčšená prostata nie je závažné ochorenie, ale dokáže do veľkej miery skomplikovať život.

Diskusia

  1. Viliam Antal says:

    S prostatou mám problém už dávnejšie /mám 74 rokov/.Dodržujem životosprávu,mám 3x tréning /kulturistka/ -40 minút 1 tréning,na dušu hudba-aktívne hrajem,zverejňujem na FB. Večeru mám okolo 16.30,a zistil som,že keď vtedy zjem hoci len varené kuracie prsia-hoci sú ľahko stráviteľné,tak v noci sa okolo 1 hod.musím ísť močiť,potom ešte nad ránom asi o 4.hod. A keď som večeral napr.hustú mrkvovú polievku,a pod.,išiel som spať polohladný-/o 22.hod idem spať/,spal som do rána bez prerušenia.–naplnené hrubé črevo tlačí na moč.mechúr,aj tým časté močenie ?

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *