Lieky bez predpisu na zápal močových ciest

Zápal močových ciest postihuje asi 40% žien a 12% mužov. Hlavnou príčinou tohto ochorenia nie je prechladnutie, no práve prechladnutie ho môže podporiť.

Čo spôsobuje zápal močových ciest

Zápal močových ciest je infekcia, ktorá vzniká, keď sa baktérie, huby alebo parazity z vonkajšieho prostredia dostanú cez močovú rúru do močového mechúra. Najčastejším pôvodcom infekcie je baktéria Escherichia coli. Táto sa prirodzene nachádza v hrubom čreve a v okolí konečníka, odkiaľ sa dostáva do oblasti ústia močovej rúry a genitálií. Preto je u žien je výskyt častejší, keďže vzdialenosť medzi konečníkom a močovou trubicou je menšia než u mužov. Tento prenos býva uľahčený hlavne:

 • sexuálnym stykom
 • nedostatočnou hygienou,
 • nesprávnym utieraním po močení a stolici (odzadu dopredu)
 • nedostatočným pitným režimom

ženský problém zápal močových ciest

Ak sa baktéria neodplaví prúdom moču, alebo ak sa v močovej rúre nachádza príliš veľa baktérií, postupuje ďalej. V močovom mechúre sa premnoží a dráždením stien močového mechúra vyvoláva zápal.

Zápal močových ciest tiež môže byť aj dôsledkom oslabenej imunity pri chorobe. Spôsobujú ho aj iné bežné a tiež sexuálne prenosné baktérie.

Príznaky zápalu močových ciest

K prvým príznakom zápalu močových ciest patrí bolesť v podbruší a časté nutkanie na močenie. Moču sa tvorí menej a môže mať červenkastú farbu, prípadne je zakalený a zapácha. Pri močení sa vyskytuje pálenie a rezanie. U žien sa môže vyskytnúť tlak nad ohanbím a výtok z pošvy. U mužov sú príznaky miernejšie. Pri močení sa môže vyskytnúť pocit plnosti v konečníku.

zápal močových ciest a silné bolesti

Príznaky pokročilejšieho štádia zápalu

Ak sa infekcia rozšíri z močového mechúra ďalej, chorý má zvýšenú teplotu a červeno sfarbený moč. K častým príznakom patrí aj bolesť krížov.

Ak sa u vás vyskytli tieto symptómy, domáca liečba nebude postačujúca. Je potrebné vyhľadať lekára, ktorý na základe testu vzorky moču predpíše antibiotiká.

Ak sa infekcia včas nelieči, môže sa preniesť na obličky. V tom prípade býva okrem už spomínaných príznakov prítomná vysoká horúčka, zimnica, nevoľnosť a zvracanie.

urologické vyšetrenie močových ciest

Špecifiká zápalu močových ciest v tehotenstve

V prvom trimestri tehotenstva ohrozuje zápal močových ciest hlavne matku. V druhom a treťom trimesti už ohrozuje aj plod. Žena okrem zvyčajných ťažkostí pociťuje aj zvýšený tlak na močové orgány. V pokročilejšom štádiu tehotenstva pri rozšírení infekcie hrozí aj predčasný pôrod. Preto je v tomto období dôležitá hlavne prevencia ochorenia.

Zápal močových ciest u detí

Príznaky u detí sa nie vždy ponášajú na príznaky u dospelých. Medzi hlavné symptómy, ktorým je potrebné venovať pozornosť pri podozrení na zápal močových ciest u menších detí patrí zvracanie, únava, bolesti v oblasti močového mechúra, bolesť krížov a pomočovanie. U väčších detí sa príznaky podobajú na príznaky u dospelých.

Liečba

Základom liečby by mali byť antibiotiká, ktoré vám predpíše lekár. Okrem nich budete potrebovať:

 • dostatok tekutín (aspoň 2l) — vhodné sú neperlivé minerálne vody a urologický čaj,
 • pokoj na lôžku,
 • užívať výživové doplnky, ktoré obsahujú látky na podporu imunity,
 • je potrebné vylúčiť alkohol, kávu a cigarety,
 • strava by mala byť ľahšia, je bez pikantných jedál a tukov,
 • na doplnenie liečby užívajte aj voľnopredajné prípravky na zápal močových ciest.

Lieky na zápal močových ciest

Lieky bez predpisu sa užívajú pri prvých príznakoch zápalu alebo ako doplnok k antibiotickej liečbe. Kvalitné prípravky by mali obsahovať tieto látky alebo ich kombinácie:

Brusnice

Na zápal močových ciest pôsobia efektívne lieky s obsahom brusníc. Obsahujú vitamíny, minerály a flavonoidy.  Najúčinnejším druhom brusnice je brusnica kanadská. Tento druh obsahuje množstvo látok, ktoré znižujú schopnosť baktérií zachytiť sa na močovej rúre. O to ľahšie sa následne vyplavia močením.

brusnice na zápal močových ciest

Jednou z veľkých výhod brusníc je, že na ne nevzniká rezistencia a je ich možné užívať dlhodobo. Pri opakovaných zápaloch sa preto užívajú aj preventívne.

swiss mega brusnice na zápal močových ciest

cena: cca 15€
Ukázať viac info

SWISS MEGA BRUSNICE – liek obsahuje koncentrát z plodov kanadskej brusnice. Špeciálna technológia výroby zachováva všetky účinné zložky zo všetkých častí plodu brusnice (dužiny, jadier, šupky a šťavy) tak, aby zostali čo najpodobnejšie čerstvým brusniciam. Liek nemá nežiaduce účinky.


cys control na zápal močových ciest

cena: cca: 8,5€
Ukázať viac info

Cys-control — tento liek, ktorý je dostupný bez predpisu, obsahuje extrakt z plodov brusnice, kvetov vresu a plodov viniča. Priaznivo pôsobí pri zápale močových ciest a zabraňuje ich opakovaniu. Odstraňuje baktériu prirodzenou cestou — vylučovaním moču.

D-manóza

Aj keď táto látka patrí medzi cukry, je vhodná aj pre diabetikov. D-manóza má podobné účinky ako brusnice. Pôsobí v močovom mechúre, kde pomáha vyplavovať nežiaduce baktérie E-coli.  Tieto dve látky je vhodné aj kombinovať.

d manosa s propolisom

cena: cca 8,70€
Ukázať viac info

PM D-Manosa s propolisom — D-manóza vytvára ochrannú vrstvu na stenách močových ciest a napomáha vyplaveniu baktérií. Propolis pôsobí protizápalovo. Obe účinné zložky prípravku prechádzajú prirodzene zažívacím traktom, neničia „priateľské“ baktérie, nenarušujú prirodzené telesné procesy a reguláciu krvného cukru. Sú vhodné aj pre dlhodobé použitie.


valosun uroval manosa akut

cena: cca 8,80€
Ukázať viac info

VALOSUN UROVAL manosa AKUT – je voľnopredajný liek vo forme tabliet. Obsahuje extrakt z brusníc a D-manózu. Prípravok je určený pre mužov, ženy aj deti.


urixin na močové cesty

Ukázať viac info

Urixin — pre zdravie močových ciest — obsahuje kombináciu šiestich účinných látok: D-manózy, extraktu z brusníc, živé kultúry Lactobacillus acidophilus na posilnenie imunity organizmu, zlatobyľ, výťažky zo zeleného čaju a žihľavy.

Kapucínka väčšia

Táto bylinka má antibiotické účinky. Používa sa na liečbu akútnych aj chronických zápalov močových ciest. Rozpúšťa hlieny a má antiseptické účinky. Pôsobí tiež močopudne.

Kapucínka väčšia Akut Forte

kapucínka väčšia akut forte

Kapucínka väčšia Akut Forte — doplnok výživy obsahuje extrakt z kapucínky väčšej a brusnice kanadskej. Pomáha pri zápaloch močových ciest. Neničí prirodzenú mikroflóru tráviaceho traktu ako chemické antibiotiká.

Ukázať viac info

 

Urologické čaje

Pri liečbe zápalu močových ciest je veľmi dôležitý pitný režim. Špeciálne miesto v ňom majú urologické čaje, ktoré by mali iste dopĺňať domácu liečbu. Obsahujú medvedicu lekársku, žihľavu, prasličku, vres, rumanček, zlatobyľ a list brezy — tieto bylinky podporujú vylučovanie moču, čo je pri liečbe zápalu močových ciest veľmi dôležité. Okrem toho majú niektoré z nich antiseptický účinok a uvoľňujú kŕče močových ciest.

 • Medvedica lekárska — táto bylinka je známa svojím protizápalovým a antibakteriálnym účinkom. Okrem toho podporuje aj vylučovanie moču. Behom liečby je potrebné obmedziť konzumáciu kyslých potravín. Pre jej optimálny účinok je potrebné užívať sódu bikarbónu (na alkalizovanie moču). Dĺžka liečby medvedicou lekárskou by nemala presiahnuť 10 dní.
 • Leros Urcyston Planta — hlavnou zložkou je list medvedice lekárskej. Jej antibakteriálny účinok dopĺňajú ďalšie liečivé rastliny, ktoré pôsobia priaznivo pri ochorení močovej sústavy. Na zvýšenie účinku sa odporúča pridať do čaju štipku sódy bikarbóny.

 

Zmesi bylín

 • Leros Natur Obličky, močové cesty — čajovina obsahuje brezový list, zlatobyľovú vňať, vresovú vňať, prasličkovú vňať , stavikrvovú vňať, vňať mäty piepornej a koreň ihlice tŕnistej.
 • Herbex Bio Močové cesty s vresom – obsahuje vres, prasličku a brezu. Vres sa používa na podporu vylučovania moču. Praslička má močopudné a protizápalové vlastnosti. Breza podporuje vylučovaciu funkciu obličiek.
 • Fyto Nephrosal + Brusnice, bylinný čaj na močové cesty — čaj v nálevových vreckách obsahuje zlatobyľ, ktorá prispieva k normálnej funkcii močových ciest, brezový list, žihľavu a prasličku, ktoré podporujú vylučovaciu funkciu obličiek a šípky, ktoré prispievajú k normálnej funkcii obličiek a močového mechúra.

Diskusia

 1. Zuzana says:

  Dobrý deň mám problém s zápalom močového mechúra a a ďakujem za odpoveď dudikovarezanie pri ňom poraďte mi prosím

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *