Zvýšená kyselina močová v krvi. Aké lieky a potraviny pre lepšie hodnoty

Hyperurikémia je ochorenie, pri ktorom ide o zvýšenú hodnotu kyseliny močovej v krvi v dôsledku jej nadmernej produkcie alebo naopak, jej zníženým vylučovaním. Tým pádom je v tele jej nadbytok, ktorý má vplyv na vznik kĺbových ochorení a dny.

kyselina močová vzorec

Normálne hodnoty

Optimálne hodnoty eruy (kyseliny močovej) sú u mužov 180-420 umol/l a 180-360 umol/l u žien. Pokiaľ sú hodnoty zvýšené, dochádza ku komplikáciám a vzniku ochorení. Kyselina močová je produktom látkovej premeny purínov, guanínu a adenínu. Jej vznik podmieňuje strava bohatá na puríny, samotný rozklad vlastných buniek v tele, ktorý obsahuje puríny, a taktiež jadrá buniek tvorené touto látkou.

Príčiny zvýšenia kyseliny močovej

Zdravý organizmus  pri zvýšenom príjme purínov zvýši aj ich vylučovanie.  Ich nedostatočné vylučovanie môže ovplyvniť vrodené ochorenie obličiek, ktoré je obmedzené na vylučovanie kyseliny močovej. Ďalšími príčinami môžu byť rôzne ochorenia, najmä ochorenia krvi, obličiek alebo onkologické ochorenia.

Správne stravovanie

Pri zvýšených hodnotách kyseliny listovej by ste mali dbať o vyváženú stravu, prípadne zmeniť stravovacie návyky. Mali by ste obmedziť príjem cukrov a purínov v strave. Najviac ich obsahujú vnútornosti, červené mäso a niektoré druhy rýb. Pozor si dajte aj pri strukovinách, brokolici alebo karfiole, ktoré môžu kyselinu močovú mierne zvýšiť. Čím vyššia je produkcia moču, tým viac kyseliny močovej sa vyplavuje, a tým sa jej hodnoty v tele znižujú. Preto pite množstvo tekutín (2-3 litre tekutín denne).

Potraviny s nízkym obsahom purínov

Do stravy zahrňte mlieko a mliečne produkty, syry, vajcia, orechy, ovocie a zeleninu. So zeleniny sú odporúčané šaláty, paradajky, paprika, fenikel, uhorka, mrkva, biela kapusta.
Medzi potraviny, ktoré môžete konzumovať, no nie vo veľkom množstve sú: červená kapusta, špenát, fazuľa, pór alebo hríby.

ovocné šťavy ideálne na detoxikáciu organizmu

Ako stabilizovať kyselinu močovú v krvi

Prevencia je veľmi jednoduchá. Dbajte na vyváženú stravu a príjem dostatočného množstva tekutín a vitamínu C. Práve ten napomáha znižovať produkciu kyseliny močovej. Taktiež obmedzujte alkohol a jedlá s vysokým množstvom cukrov.

Dnavá artrída (Dna)

Najčastejšou komplikáciu trvalého zvýšenia kyseliny močovej v krvi je ochorenie dna. Ochorenie sa prejavuje vysokými hodnotami kyseliny močovej v krvi a akútnymi bolesťami malých kĺbov, spravidla na nohách. Je to zápalové ochorenie podmienené nahromadenými kryštálikmi kyseliny močovej v kĺboch, prípadne v obličkách. Býva kombinované aj s inými ochoreniami ako napr. s obezitou, vysokým cholesterolom a podobne.

kyselina močová DNA choroba

Príznaky dny

Najčastejšie ide o akútny zápal kĺbov, ktorý trvá aj niekoľko týždňov. Prejavuje sa opuchom kĺbu, začervenaním kože, ktorá môže byť lesklá. Kĺb je bolestivý na dotyk a môže obmedzovať v pohybe, najmä ak sa zapáli členok, koleno alebo ktorýkoľvek iný kĺb. Pri postihnutí obličiek môže byť sprievodným javom kolika, ktorú spôsobia uviaznuté kamene v močových cestách.

choroba dna - prejav zvýšenej kyseliny močovej

Príčiny dny

Ochorenie môže spôsobiť nadmerná konzumácia alkoholu, nesprávne stravovacie návyky, nedostatočný príjem tekutín, ktoré v konečnom dôsledku vedú k vysokým hodnotám kyseliny močovej v krvi. Práve tento fakt je spúšťačom ochorenia.
Príčiny môžeme rozdeliť na primárne a sekundárne.

Primárnou príčinou je  narušené odvádzanie kyseliny močovej  z organizmu podmienené dedičnosťou. Pokiaľ strava nezodpovedá diéte, dochádza k recidívam tohto ochorenia.

Medzi sekundárne príčiny zaraďujeme  dôsledky iných ochorení , ktorú súvisia so zvýšeným zánikom buniek (leukémia) alebo porušenou funkciou ľadvín.

Prejavy DNA choroby na kolene

Liečba dny

Liečba dny je zameraná hlavne na zníženie kyseliny močovej v tele, ktorá sa hromadí a vyvoláva zápaly. Preto je možné podávať lieky na jej elimináciu v tele. Hlavnú úlohu tu zohráva diéta, aby sa zabránilo opätovnému zvýšeniu kyseliny močovej. Akútne záchvaty kĺbov pomáhajú utlmovať protizápalové lieky, tie však musí predpísať doktor po konzultácií. V období remisie sa odporúča stále držanie diéty, obmedzovanie alkoholu, cvičenia a masáže.

Je potrebné dbať na správnu životosprávu a vyváženú stravu. Ak máte zvýšenú kyselinu močovú, nemusí to hneď znamenať vážne ochorenie kĺbov, ale je nutné tomu predísť a udržiavať si kyselinu močovú v norme. Všetky prejavy a príznaky odkonzultuje s vaším lekárom, ktorý vám pomôže predísť tomu najhoršiemu.

enyzcol dna liek v lekárni

Pozrieť ceny v lekárni

Diskusia

 1. Markuska says:

  Vsade citam, ze na tento problem funguje enzycol. To je fakt jediny produkt v lekarni, ktory pomaha na zvysenu kyselinu mocovu v krvi?

 2. Matesss says:

  existuje aj iné riešenie. napríklad tinktúra z túžobníka v kombinácii so surovou resp. krátkovarenou cviklou, plazmový generátor rpz 14, práškový alebo lypozomálny vitamín C, ligurček…
  možností je viac, lacnejšie aj drahšie, každopádne, toto je problém z nadbytku:)

 3. Vlasta says:

  Vybrala som jedno celé balenie enzykolu a výsledok bol – zvýšenie kyseliny močovej v krvi. Pokračujem v klasickej liečbe Miluritom. Milurit je na lekársky predpis. Pomaličky sa mi stav upravuje.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *