Ako vybrať najlepší proteín pre ženy na chudnutie

Proteíny, alebo bielkoviny, sú základné stavebné jednotky každej bunky ľudského tela. Tuk je ukladaný v tukových vankúšikoch, no proteín sa nemá v tele kde skladovať, je preto nutné ho prijímať v dostatočnej miere pomocou stravy a výživových doplnkov.

Proteín sa skladá z aminokyselín, ktoré sú prvotným zdrojom dusíka v tele. Pozitívna dusíková bilancia je základom pre správny rast a regeneráciu buniek. Hlavnou a najdôležitejšou úlohou proteínu je teda zabezpečiť rast a budovanie svalovej hmoty, no okrem toho má aj množstvo iných pozitívnych účinkov na náš organizmus.

najlepší proteín pre ženy

Účinky proteínu

  • Udržiava správne pH krvi
  • Chráni svalovú hmotu pred úbytkom (napríklad v období choroby alebo držania diéty)
  • Udržuje hormonálnu rovnováhu
  • Slúži ako zdroj energie pri nedostatku sacharidov
  • Napomáha správnej funkcii imunitného systému

Aké typy proteínov poznáme?

Proteíny nájdeme v mäse, vajciach, syroch či rybách, no nie vždy je jeho príjem dostatočný. Mnohí športovci, ale aj bežná populácia siaha po proteínových práškoch. Tie dodajú telu dostatok proteínov, zasýtia a podľa toho aký druh proteínu si vyberiete, pomôžu schudnúť alebo nabrať svalovú hmotu.

  • Koncentrát je najpoužívanejšou formou proteínu. Obsahuje 35-85% proteínu, tuky a sacharidy. Najpoužívanejším proteínovým koncentrátom je práve srvátkový, ten je vyrobený zo sladkej mliečnej srvátky procesom ultrafiltrácie. Proces trávenia tohto proteínu sa začína po hodine a samotné trávenie trvá 2 a viac hodín.
  • Izolát je proteín, ktorý obsahuje viac ako 90% bielkovín a takmer žiaden tuk a sacharidy. Je vyrábaný pri nízkej teplote, malom tlaku a normálnom pH, vďaka čomu je zachovaná vysoká biologická kvalita bielkovín a peptidov. Do tela sa začína vstrebávať po hodine a jeho vstrebávanie trvá ďalších 60 minút, preto je izolát veľmi vhodným proteínom pred tréningom.
  • Hydrolyzát je proteín, ktorý je predtrávený na menšie peptidy, čo má za následok rýchlu vstrebateľnosť po užití, teda asi 15 minút. Hydrolyzát má vysoký obsah bielkovín, okolo 85-95%, a zároveň minimálny obsah laktózy, sacharidov a tuku. Charakteristický je svojou horkastou príchuťou, ktorá je spôsobená práve už spomínaným natrávením bielkovín. Jeho najväčšou výhodou je veľmi rýchly proces vstrebávania bielkovín, čo výrazne podporuje tvorbu svalovej hmoty a urýchľuje regeneráciu.
  • Viaczložkové proteíny vznikajú kombináciou rôznych zdrojov bielkovín alebo zmiešaním rovnakých zdrojov, ktoré majú rôzny obsah bielkovín. Príkladom je zmiešanie koncentrátu a izolátu. Výhodou takýchto proteínov je kombinácia rýchlovstrebateľných a pomalyvrebatelných proteínov, čím vznikajú proteíny s tzv. postupným vstrebávaním, ktoré sú ideálnou voľbou na noc alebo počas náročného dňa.
  • Gainer je vysokokalorický proteínovo-sacharidový doplnok výživy určený na zvyšovanie objemu svalov kulturistov a športovcov.

Najčastejšou surovinou, z ktorej je vyrábaný proteín je srvátka, vtedy hovoríme o tzv. srvátkovom proteíne, no poznáme aj sójový, hovädzí, vaječný alebo konopný proteín.

 tip na bielkovinovú diétu: vyskúšajte niektorú z populárnych bielkovinových diét ako napríklad Ketofit, Ketomix alebo Ketodiet.  

Ako pomáha proteín pri chudnutí?

Pri trávení bielkovín naše telo spotrebuje asi o 30% viac energie ako pri trávení tukov alebo sacharidov. Práve toto je dôvod, prečo proteínové diéty urýchľujú náš metabolizmus a napomáhajú tak chudnutiu.

Bielkoviny spomedzi všetkých živín najviac zasýtia naše telo a taktiež sú zdrojom energie pri nedostatku sacharidov, čo je pri diéte bežný jav. Okrem toho proteíny ochraňujú naše telo pred stratou svalovej hmoty, naopak, vďaka obsahu leucínu, sval vyživujú a tvarujú.

aký je najlepší proteín pre ženy

Viac svalov, viac spálenej energie

Energetický metabolizmus v svaloch je omnoho náročnejší ako napríklad v tukovom tkanive, svalová hmota preto spaľuje o 30% viac energie ako tuk, a to aj v pokojovej fáze. Jednoducho povedané, čím viac svalov máme v tele, tým viac energie naše telo spaľuje či už pri športe alebo pri pozeraní televízie.

Je proteín vhodný pre ženy?

Koluje názor, že proteín je určený najmä pre mužov na budovanie a nárast svalovej hmoty. Mnoho žien si preto myslí, že proteín pre ne nie je vhodný, pretože by sa im nafúkli svaly a pôsobili by ako kulturistky.

Opak je však pravdou, muži majú vysokú hladinu testosterónu a ich telo už samo o sebe, bez pridania proteínu, vytvára svaly omnoho ľahšie ako telo ženy. Ženy majú hladiny testosterónu značne nižšie, a preto u nich nedochádza k dramatickému nárastu svalov ale skôr k tvarovaniu a ich zosilneniu.

Dôležité je však pripomenúť, že ak chceme schudnúť príjem musí byť menší, ako je výdaj, spolu s pitím proteínového nápoja je teda nutné aspoň 3x týždenne vykonávať primeranú fyzickú aktivitu. Po cvičení proteín napomáha rýchlejšej regenerácii.

Ktorý proteínový nápoj si vybrať?

Pri výbere proteínu je dôležité zohľadniť mieru pohybu a taktiež to, čo chcete užívaním proteínu dosiahnuť. Proteíny s vyšším obsahom tuku sú vhodné na pribratie, naopak nízkokalorické proteíny sú vhodné na chudnutie.

Proteín Body fit

body fit proteín pre ženy

Proteín Body fit je ideálnou voľbou pre ženy, ktoré chcú zhodiť nejaké to kilečko. Obsahuje iba 1% tuku a len 90kcal. Môžete si vybrať hneď z niekoľkých príchutí, napríklad čokoláda, jahoda alebo vanilka. Produkt taktiež obsahuje železo, vápnik, chróm, zinok a celé spektrum vitamínov. ✅ Pozrieť v obchode


Proteín Zen Whey

zen whey proteín od kompavy

Ďalším proteínovým nápojom pre ženy je Zen Whey. Je to viaczložkový proteín, takže jeho odbúravanie je postupné a vďaka zvýšenému obsahu aminokyseliny L-lyzínu, zvyšuje využiteľnosť ostatných aminokyselín potrebných pre tvorbu svalových proteínov. V jednej dávke nájdeme len 117kcal a vybrať si môžeme medzi čokoládovo-višňovou, jahodovo-malinovou a vanilkovou príchuťou, pričom proteín je dosladzovaný len prírodným cukrom vo forme stévie. ✅ Pozrieť v bochode


Proteín Whey Gold

whey gold proteín

Proteín Whey Gold je celosvetovo najpredávanejším proteínom a bol vyhlásený za najlepší produkt všetkých čias. Je vhodný najmä pri intenzívnom svalovom tréningu na doplnenie potrebnej dennej dávky bielkovín a urýchlenie regenerácie svalovej hmoty.

Pozrieť cenu


True Whey GymBeam

true whey proteín

Proteín True Whey- GymBeam je srvátkový proteín vyrobený zo 100% srvátky jednou z najkvalitnejších metód spracovania, ktorá odstráni väčšinu sacharidov a tukov a zároveň zachová 82% obsah bielkovín. Neobsahuje žiadne pridané látky, umelé ochucovadlá, farbivá či aminokyseliny. ✅ Pozrieť cenu


Jednotlivé proteíny sa líšia cenou, zložením, ale aj svojimi účinkami. V zásade platí, že drahšie proteíny sú aj kvalitnejšie, obsahujú menej tukov a sacharidov a sú lepšie vstrebateľné.

Ako teda vybrať proteín?

Jednou z najdôležitejších vecí pri výbere proteínu na chudnutie je ujasniť si, koľko energie vydávame a na základe toho si vybrať proteín, ktorý nebude spôsobovať priberanie. Dôležité je experimentovať a vyskúšať postupne aj niekoľko druhov od rôznych výrobcov.

Počas užívania proteínu by ste sa mali cítiť energická, svieža a nemali by ste pociťovať hlad. Úbytok na váhe nemusí byť viditeľný ale centimetre by mali hovoriť jasnou rečou.

Ak by som mala nejaký proteín na chudnutie odporučiť, na začiatok by to určite bol ✅ Body fit, prípadne iný nízkokalorický proteín. Na ňom sa naučíte kedy ho užívať, v akom množstve a aký objem cvičení je potrebný nato, aby sa chudnutie naštartovalo.

Kalorickejší proteín by totiž mohol spôsobiť výraznejšie pribratie, pokým si na konzumáciu proteínov vaše telo zvykne. Po dobratí balenia však odporúčam prejsť na kvalitnejší proteín, bez obsahu konzervačných látok a iných prísad.

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *