Detoxikácia tela je pre väčšinu ľudí akousi záchrannou brzdou, ak sa začnú cítiť zle alebo ich trápia nejaké zdravotné ťažkosti. Mali by sme si však uvedomiť, že je pre telo dôležité, aby detoxikácia organizmu prebiehala kontinuálne a stala sa bežnou súčasťou nášho života.
Obsah článku
Čo je to detoxikácia organizmu
V prvom rade si treba ujasniť, čo je to vlastne detoxikácia organizmu. Mnoho ľudí ju vníma ako nejaký druh drastickej diéty. Správnym spôsobom detoxikácie tela je však akýkoľvek proces, ktorý pomáha nášmu telu zbaviť sa škodlivých látok – toxínov. Toxíny sa do nášho tela môžu dostať napríklad prostredníctvom stravy, alkoholu, cigariet, ale aj môžu vzniknúť aj priamo v našom tele, ak je vystavené nadmernému stresu.
Aké druhy detoxikácie poznáme
Zo zásady delíme detoxikáciu organizmu na dva typy: krátkodobú a dlhodobú.
Krátkodobá detoxikácia tela je zameraná na čo najefektívnejšiu detoxikáciu organizmu počas krátkeho obdobia – 24 až 72 hodín. Dlhodobá detoxikácia tela trvá niekoľko dní, ba dokonca až týždňov. Kým krátkodobá detoxikácia tela je prísnejšia, tá dlhodobá je voči vašim návykom o niečo benevolentnejšia.
Ktorý druh detoxikácie je vhodnejší
Názory na ľudí na internete ale aj odborníkov sa líšia. Moje stanovisko je však jednoznačné. Detoxikácia organizmu by mala začať čo najprirodzenejšie pre náš organizmus, a mala by trvať čo najdlhšie. Ľudské telo je obdarené schopnosťou detoxikácie tela, ktorá funguje takmer na 100%. Preto neodporúčam zaťažiť telo drastickou zmenou na pár dní. Pri najmenšom ho môžete vyčerpať, pri najhoršom si môžete privolať neželanú poruchu tráviaceho traktu alebo iné zdravotné ťažkosti. Niekto sa síce môže ohradiť tým, že vyskúšal aj drastickejší spôsob detoxikácie na pár dní a nič hrozné sa mu nestalo. Netreba však zabúdať na to, že každý organizmus je iný a vydrží odolať inému zaťaženiu. Všetkého veľa škodí, preto začnite dlhodobou detoxikáciou, ktorou môžete vášmu telu len pomôcť. O zvyšok sa už postará váš organizmus.
Kedy začať s detoxikáciou tela
V ideálnom prípade by mal každý človek do svojej životosprávy zaradiť detoxikáciu preventívne. Detoxikácia organizmu nie je žiaden liečivý zázrak, ktorý vás ,,vyseká” z vašich zdravotných ťažkostí. Treba si uvedomiť, že sa snažíme najmä predísť tomu, aby sa do nášho tela dostali toxíny. Ak však máte zdravotné problémy alebo sa necítite dobre, je treba zaradiť detoxikáciu do svojho životného štýlu.
10 znakov, že je najvyšší čas začať s detoxikáciou:
- 1. Trpíte nedostatkom energie
- 2. Ste počas dňa malátny a ťahá vás to do spánku
- 3. Mávate zlý spánok a budíte sa unavený
- 4. Vaša imunita je oslabená
- 5. Máte tráviace ťažkosti
- 6. Máte kožné problémy
- 7. Máte dlhodobé bolesti hlavy
- 8. Máte lámavé nechty a vlasy
- 9. Bývate často podráždení a necítite sa dobre
- 10. Navštevujete zubára častejšie, ako by ste chceli
Najefektívnejšie spôsoby detoxikácie tela
Detoxikácia organizmu úpravou stravy by mala byť základom každej úspešnej kúry. Ak trpíte niektorým z problémov uvedených vyššie, je veľká pravdepodobnosť, že kameňom úrazu je vaša zlá životospráva. Dôležitejšie ako vedieť, ktoré potraviny máte jesť, je vedieť, ktoré jesť nemáte. Vyhnite sa najmä mastným a údeným jedlám a mliečnym výrobkom. Skúste ich nahradiť surovou zeleninou alebo zeleninou spracovanou nad parou, ryžou, či ovocím. Nič nepokazíte ani mäsom z rýb alebo chudým mäsom z hydiny. Obmedzte naopak pečivo z bielej múky a príjem kryštálového cukru.
Tekutín, ktoré sú vhodné počas detoxikácie je neúrekom. Základom je čistá voda, ktorú si môžete dochutiť šťavou z citróna, ak nemáte radi jej chuť v prirodzenom stave. Doplniť ju môžete o takmer akúkoľvek minerálku, ktorá sa dá kúpiť v obchode. Prírodné minerálky obsahujú množstvo minerálov, ktoré vášmu telu len prospejú. Zamerajte sa však hlavne na nesýtené minerálky. Výborným spestrením pitného režimu počas detoxikačnej kúry sú rôzne čaje. Ak si čaj potrebujete dosladiť, použite namiesto cukru med. Neviete si predstaviť vaše ráno bez kofeínu? Tak vymeňte kávu za biely alebo zelený čaj, ktorý takisto obsahuje kofeín. Mali by ste obmedziť, v ideálnom prípade však úplne vyradiť alkohol, aspoň na istú dobu. Takisto vám neprospievajú ani sladené vody.
Zlé návyky ako fajčenie sú veľkým zdrojom toxínov pre vaše telo. Ak ste fajčiar, budete s tým musieť prestať, alebo sa zmieriť s faktom, že si úmyselne ničíte zdravie. Vymeňte cigarety za zdravý pohyb, fínsku saunu, otužovanie, či relaxačnú masáž a vaše telo sa vám odvďačí. Toto všetko totiž prospieva nielen telu, ale aj ľudskej psychike. Takýmto znižovaním stresu zabraňujete telu, aby vylučovalo nežiadúce hormóny. Prospieť vám môže aj kúpeľ v magnéziovej soli alebo zábaly v bahne z mŕtveho mora.
Výživové doplnky na detoxikáciu
Posledným spôsobom ako podporiť vašu kúru sú prípravky na detoxikáciu tela. Nedá sa všeobecne na všetky prípravky povedať, či fungujú alebo nie. Kým jeden funguje, druhý nemusí. Ak sa však rozhodnete nejaký prípravok vyskúšať, mal by to byť len doplnok k vášmu komplexnému programu detoxikácie organizmu. Obľúbený je napríklad Zelený jačmeň v čistej forme alebo napríklad DetoxActive, na ktorý mám veľmi dobré ohlasy.
Viac info o DetoxActive