Čo pomáha proti stresu? Čaj, lieky, bylinky

Stresu sa nevyhne nikto z nás. Štúdium, práca, kariéra, rodina — to všetko kladie na našu psychiku rôzne nároky. Dlhodobé pôsobenie stresu sa prejavuje nielen na našej psychickej pohode, ale aj na zdraví.

Osvedčený liek proti stresu je smiech. Smiechom sa uvoľňujú hormóny šťastia a znižuje sa hladina stresových hormónov. Stačí si prečítať zopár vtipov alebo sa stretnúť s priateľmi. Bojovať proti stresu sa dá aj s farbičkami v ruke, keď si kúpite antistresové omaľovanky. Ide to aj pohybom.

antistresové vymalovánky proti stresu

Zatočte so stresom pravidelným cvičením alebo prechádzkami na čerstvom vzduchu. Uvidíte, ako sa už pri prvých krokoch začne zmierňovať vaše napätie. Pohyb má okrem toho pozitívny vplyv aj na vaše zdravie. Ďalšími odporúčanými spôsobmi sú meditácie a joga proti stresu.

Bylinky proti stresu

Proti stresu a nervozite účinne pomáhajú aj bylinky. V odporúčaných dávkach nie sú návykové a nezaťažujú organizmus. Nasledujúce bylinky obsahujú účinné prírodné protistresové látky:

 • Medovka lekárska – Medovka obsahuje vitamíny C a B, flavonoidy a bioflavonoidy (chránia bunky pred oxidáciou). Čaj s medovkou upokojí celý organizmus. Okrem toho pomáha pri nespavosti, migrénach, kožných a tráviacich problémoch, zlepšuje pamäť, podporuje imunitu a má antibakteriálne a antiseptické účinky.
 • Ľubovník bodkovaný – Táto bylinka obsahuje rutín, organické kyseliny, vitamíny C a A. Odporúča sa proti stresu a úzkosti, pri nespavosti, strachu a nervozite. Čaj z ľubovníka upokojuje nervy a priaznivo ovplyvňuje psychiku. Pomáha tiež pri niektorých ochoreniach ako je roztrúsená skleróza a niektoré ochorenia kardiovaskulárneho systému.
 • Levanduľa lekárska – Obsahuje vitamíny A a C. Z minerálnych látok sú zastúpené železo, vápnik a sodík. Táto bylinka s nezameniteľnou vôňou pomáha pri problémoch so spánkom, upokojuje nervový systém, podporuje hojenie rán a imunitu. Odporúča sa aj na znižovanie krvného tlaku a pri problémoch s trávením.
 • Skorocel kopijovitý – Obsahuje vitamíny, flavonoidy a enzýmy. Prispieva k navodeniu psychickej pohody. Okrem toho pomáha pri ochoreniach močových ciest, pečene, žlčníka a horných dýchacích ciest (uľahčuje vykašliavanie).
 • Rebríček obyčajný (myší chvost) – Pomáha proti stresu a nervozite a priaznivo pôsobí na celkovú psychickú odolnosť. Lieči rôzne druhy zápalov, zlepšuje trávenie a koncentráciu, upravuje menštruačný cyklus.
 • Mäta pieporná – Čaj z mäty zbavuje stresu a podporuje dobrú náladu. Ak nemáte radi chuť bylinkových čajov, mäta vás prekvapí svojou mentolovou arómou. Okrem toho zlepšuje trávenie, pomáha pri prechladnutí, žalúdočných problémoch, bolestiach zubov, ďasien a herpese.
 • Valeriána lekárska – Proti stresu a úzkosti účinne pomáha aj valeriána. Zlepšuje tiež kvalitu spánku, pomáha zaspať, zmierňuje vyčerpanie, príznaky nervového napätia a migrény. Funguje tiež ako mierne analgetikum. Koreň valeriány má upokojujúci účinok.

Ako sa zbaviť stresu

Aké sú dobré čaje proti stresu a nervozite?

 • FYTO bylinný čaj pri stresu – Obsahuje bylinky proti stresu. Má upokojujúci a mierne sedatívny účinok. V nálevových vreckách sú v rôznom pomere zastúpené pamajorán, ľubovník, medovka a mäta pieporná. Pije sa 1 šálka 3x denne. ✅ Ukázať produkt
 • ZEREX Čajová zmes STRES A UKĽUDNENIE – Priaznivo pôsobí na psychiku a zlepšuje kvalitu spánku. Obsahuje ľubovník bodkovaný, medovku lekársku, rebríček obyčajný, skorocel kopijovitý a levanduľu lekársku. Pije sa 1 šálka maximálne 2 x denne. ✅ Ukázať produkt
Vyskúšajte ukľudňujúci čaj

zerex čaj na ukludnenie

Čaj STRES UKĽUDNENIE

Čajová zmes STRES A UKĽUDNENIE obsahuje tradičné bylinky, ktorých zložky priaznivo pôsobia na udržiavanie pokojnej mysle a zlepšovanie kvality spánku. Ľubovník bodkovaný prispieva k duševnej a emocionálnej rovnováhe a udržaniu pozitívnej nálady. Medovka a levanduľa podporujú príjemné uvoľnenie počas uponáhľaných dní.

Pozrieť v obchode

Lieky a tabletky proti stresu a smútku

Lieky proti stresu a úzkosti

Tabletky proti stresu obsahujú okrem bylinných zložiek aj látky ako L-tryptofan, l-fenylalanín, magnézium a vitamíny skupiny B. V nasledujúcich odrážkach si vypichneme látky, ktoré sú prirodzenými bojovníkmi proti stresu:

 • L-tryptofán – Je to esenciálna aminokyselina, ktorá prepravuje krvný cukor do nervových buniek. Za prítomnosti vitamínu B6 sa premieňa na serotonín, ktorému sa hovorí aj hormón šťastia. Pomáha k pozitívnemu duševnému naladeniu.
 • L-fenylalanín – Táto látka pomáha pri strese, zlepšuje náladu, zmierňuje psychickú únavu, chronické bolesti a zlepšuje pamäť.
 • Magnézium – Ľudia s nadmernou psychickou alebo fyzickou záťažou by mali myslieť aj na dostatočný prísun magnézia. Znižuje svalové napätie, zlepšuje metabolizmus cukrov a tukov, zmierňuje priebeh migrény, upokojuje nervový systém, pomáha pri strese a únave.
 • Vitamíny skupiny B – Ako vitamín proti stresu sa označuje vitamín B. Konkrétne viaceré vitamíny skupiny B. Predovšetkým niacín (B3), kyselina pantoténová (B5) a pyridoxín (B6), ktoré zlepšujú spánok, koncentráciu, uvoľňujú napätie a stres a pozitívne ovplyvňujú nervový systém a metabolizmus.

Lieky proti stresu

Aké prípravky proti stresu

 • Modin – Výživový doplnok ✅ Modin obsahuje prírodné látky na podporu duševnej a emočnej rovnováhy, nervovej sústavy a psychickej činnosti. Tvorí ho extrakt z ľubovníka bodkovaného, L-tryptofan, fenylalanín, vitamíny B3, B5 a B6. Látky nachádzajúce sa v Modine sú prírodného pôvodu, ich užívanie nie je návykové a sú vhodné na dlhodobé užívanie. Odporúča sa užívať 1 kapsulu denne.

modin na ukludnenie

Pozrieť v obchode


 • Vetrisol Happy Pills – Prípravok zlepšuje náladu a pomáha uvoľniť sa, zvyšuje odolnosť proti stresu a podporuje funkčnosť centrálnej nervovej sústavy. Tento liek proti stresu a úzkosti okrem toho pomáha stabilizovať úroveň prenosu nervových vzruchov, ktorá je spájaná s celkovou depresiou organizmu, poruchami spánku a podráždenosti. Vyrába sa z prírodných surovín. Obsahuje xL-arginín hydrochlorid, L-tryptofan, xKofeín, vitamíny B1 B3, B6 a B9. Užíva sa 1 – 2 tablety denne.

happy pills

Pozrieť v obchode


 • MAGNE-B6 – Poskytuje aktívnu podporu proti stresu a vysokému tlaku, spomaľuje nervovo-svalový prevod a znižuje nervovú dráždivosť. Obsahuje magnézium a vitamín B6, ktorý napomáha vstrebávaniu magnézia v organizme. Dospelí užívajú 3-4 ampulky denne.

magne B6 forte - magnézium v tabletách

Pozrieť v obchode


 • PERSEN forte  – Má mierne upokojujúci účinok. Obsahuje výťažok z koreňa valeriány, z listu medovky a z listu mäty.  Liek sa odporúča na zmiernenie ľahkých foriem nervového napätia pri psychickej záťaži, nepokoji a podráždenosti. Pri psychickej záťaži, nepokoji alebo podráždenosti sa odporúča užívať 2 kapsuly 2-krát denne. Pri nespavosti sa užívajú 2 kapsuly jednu hodinu pred spaním.

persen forte

Pozrieť v obchode

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *