Chudnutie po pôrode

Váha žien po pôrode normálne vzrastie o optimálnych 10 -13 kg. Získané tukové tkanivo z tejto hmotnosti tvorí 3 – 6 kg. Väčšina žien však priberie omnoho viac. V tehotenstvo je telo náročnejšie na výživné látky. Vylučovanie toxínov a odpadových látok prebieha aj za plod. Telo si samo nevie vytvárať potrebné látky (bielkoviny, vitamíny a pod.), preto si ich vyžaduje prostredníctvom jedla. Živiny sa potom počas dojčenia dostávajú do materského mlieka.

chudnutie-po-porode

Pokiaľ si matka nedá pozor na to, čo a koľko „toho“ skonzumuje, môžu nastať po a počas tehotenstva niekoľko komplikácií nie len pre ňu, ale aj pre dieťatko. Priberanie spôsobuje nesprávna životospráva a strata pravidelného pohybu. Nadbytočné kilá postihnú napríklad fajčiarky, ktoré počas tehotenstva abstinujú. Podobne ako u fajčiarok, metabolizmus sa spomaľuje každej žene, len v menšej miere. V tele totiž prebiehajú nezastaviteľné hormonálne zmeny.

 

Ketomix dieta

 

Existuje niekoľko tipov, ako schudnúť po pôrode. Dôležité je uvedomiť si, že hmotnosť rástla 9 mesiacov, preto sa ručička váhy nebude pohybovať smerom nadol rýchlosťou svetla. Spojenie vytrvalosti, odhodlania, podpory blízkych a hlavne sebakontroly tvorí základ úspechu.

 

Žiadne diéty

Prudký úbytok váhy vedie k zbytočnému riziku pre mamičku a pre jej dieťa. Vyhnite sa preto zbytočným diétam, ktoré nikam nevedú. Spôsobujú akurát predčasnú stratu mlieka a jo jo efekt. Detoxikácia tela spôsobí, že sa začnú rozpúšťať tukové bunky, ktoré vyplavia toxíny a ťažké kovy. Tieto látky negatívne ovplyvňujú výživovú hodnotu materského mlieka a zaťažujú pečeň dieťaťa. Výrazné chudnutie počas chudnutia je nebezpečné a i keď niektorí uvádzajú, že treba počkať približne 2 mesiace a potom môžete nabehnúť na diéty, je to hlúposť.

 

Dojčenie pomáha

Mnohé mamičky si myslia, že problémom je práve tukové tkanivo, ktoré nadobudli počas nárastu hmotnosti. Pravda je, že ten tuk predstavuje energetickú zásobu pre dieťa, popri dojčení. Dieťa teda v podstate konzumuje nadbytočné kalórie. Pri dodržiavaní ideálneho denného príjmu kalórií si môžu byť mamičky isté, že ich dojčenie odľahčí o ½ kg týždenne.

 

Otázka jedla

Tehotná žena potrebuje 1 200 kalórií denne. Množstvo kalórií sa navýši kojacim matkám o 800 až 1 500 kalórií. Ich celkový príjem sa teda vyratúva na 2 000 / 2 700 kalórií. Dojčenie je energeticky náročné, lebo matka musí vyživiť seba a dieťa.

Vo všeobecne sa odporúča zvoliť si menšie porcie toho, čo máte radi, vynechať sladkosti a osvojiť si režim pravidelného a častejšieho jedenia (5 – 6-krát denne). To, čo skonzumuje matka, konzumuje prostredníctvom materského mlieka aj dieťa. Pravidelným jedením prestane kolísať hladina cukru v krvi a nevytvára sa toľko inzulínu.

Snažíme sa preto vyberať zdravú stravu bohatú na všetky vitamíny, vlákninu a pod. Vláknina totiž matkám pomáha. Udržuje mikroflóru a urýchľuje prevod potravy tráviacim traktom. Nekvalitné potraviny nekupujeme a zameriame sa na ovocie, zeleninu, orechy a kuracie mäso. Treba obmedziť príjem soli, ktorá zadržiava vodu a doprajte si ryby a chudé mäso. Podporuje sa tým tvorba mlieka.

Mamičky by si mali osvojiť si varené, dusené jedlo alebo jedlo pripravované na pare. Takýmto spôsobom upravené jedlá sú omnoho zdravšie ako tie vyprážané. Nemožno zabudnúť vypiť približne 2,5 litra tekutín (nepijeme sladené nápoje, alkohol)

 

Pohyb

Všetko sa to odvíja od kondícií mamičky. Hovoríme o kondícií pred a po pôrode. Pravidelný pohyb je väčšou zárukou rýchlejšej „nápravy“ postavy. Rýchle chudnutie oberá telo matky o vodu a svalovinu, nezbavuje sa však tukov. Rovnako je výrazný rozdiel v spôsobe chudnutia matiek, ktoré koja a ktoré majú naopak kojenie už za sebou.

Pokiaľ matka nekojí, môže si zvoliť svoj vlastný cvičebný plán s (alebo bez) kombináciou aeróbnych (beh, zumba, aerobik) a silových/anaeróbnych cvičení. Ženy, ktoré ešte koja by si mali uvedomiť, že vysilením sa a náročným cvičením nič nedosiahnu. Odporúča sa začať opatrne a zľahka pomalou chôdzou, plávaním a prechádzkami, trvajúcimi aspoň 30 minút.

 

Ketomix dieta

 

Blahodárny spánok

Názor, že nedostatok spánku pomáha matkám pri chudnutí je chybný. Je možné, že pocit únavy, vyčerpanosti a neustále nočné odbehávanie k uplakanému bábätku má nejaký mizivý podiel na redukciu váhy, ale nedá sa hovoriť o zdravom úbytku. Mamičky by si mali dopriať dostatočný spánok, pretože sa jedná o nezameniteľný zdroj odpočinku a energie. Pozitívne sa podpíše na psychike, celodennej a fyzickej aktivite.

Diskusia

  1. Lucia GV says:

    Zdravim. Mam uz druhe dieta. Pri prvom pocas kojenia som pribrala od porodu 5kg a teraz pri druhom, ktore papa z prsnikov ovela lepsie a este nemavam menstruaciu priberam zo dna na den aj napriek cviceniu a zdravej strave. Za 5 mesiacov mi islo nahor az 8kg. A to som pocas tehotenstva pribrala len 9kg a po porode som bola takmer na svojej vahe.

    • Gabi says:

      Tusim o mne pisete aj ja som. V tehu pribrala len. 8.5 kg. Aj som po porode dala 4kg dolu a teraz mam tak ako ked som isla rodit a to cvicim kojim ? jem lahke veci jasne obcas zhresim ale nesmazim rdsej upeciem rybu kurca kralika…papam pohanku kuskus…a ide ma ranit ked sa na seba pozrem.

  2. Lenka says:

    Ja som pribrala počas tehotenstva 6 kg a z pôrodnice som odišla s -13 kg,teraz ma mala 3 mesiace a mám dole 17 kg. Jem ako predtým,necvicim a kojim. Pred tehotenstvom som mala nadváhu skoro 30 kg. Teraz mám toľko kíl ako som už dlhé roky nemala. Ešte aspoň 15 dole a budem spokojná.

  3. Lucia says:

    Zdravim Vas, chcem sa opytat.. tehotna zena potrebuje 1200 kcal denne? Ved to aj pri netehotnej, ktora drzi dietu je malo!
    Ziadam o vysvetlenie.. dakujem.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *