Najlepší kolagén v prášku, v strave aj tekutý na pleť aj kĺby

Kolagén je najdôležitejšou bielkovinou v ľudskom organizme. Tvorí až 30% bielkovín v našom tele. Nachádza sa v šľachách, kĺboch, chrupavkách a svaloch. Obsahuje aminokyseliny ako napríklad glycín, pralín alebo arginín. Niekedy sa zvykne nazývať aj elixírom mladosti.

Vekom sa však jeho množstvo v našom tele znižuje, čo spôsobuje oslabenie kĺbov, lámavé nechty a vlasy, pigmentové škvrny, strie, suchú pokožku, vznik celulitídy a vrások. Určite ste si všimli, že malým deťom sa oveľa rýchlejšie hoja zlomeniny ako starým ľuďom. Je to pre to, že v detstve ho naše telo prirodzene produkuje najviac, čo pretrváva asi do 25. roku života.

produkcia kolagénu klesá

Vtedy sa mnohým ľuďom začínajú tvoriť prvé drobné vrásky, oslabuje sa pružnosť pokožky a naše telo je náchylnejšie na zranenia a zlomeniny. Po 40. roku života sa v tele prestáva tvoriť úplne, preto je vhodné ho dopĺňať v tej správnej forme.

Nájdete ho v mnohých formách, ako kapsule, prášok, gél, krém alebo ako kolagénový nápoj. Dokonca existujú kolagénové soláriá, ktoré sľubujú podporu pružnosti pokožky, čo ocenia najmä dámy. No nie je kolagén ako kolagén. V našom tele sa ho nachádza až 27 druhov…

nedostatok kolagénu spôsobuje vrásky

Typy kolagénu

Ako sme už vyššie napísali, typov kolagénu je až 27. My si spomenieme len tie najhlavnejšie.

 • Kolagén typu 1 – je najrozšírenejší, predstavuje až 90% kolagénu v našom tele. Nachádza sa v šľachách, zuboch, koži a kostiach.
 • Kolagén typu 2 –nachádza sa najmä v chrupavkách.
 • Kolagén typu 3 – najväčšiu prevahu má najmä počas detstva. Starnutím sa z tela vytráca a je nahrádzaný kolagénom typu 1. Taktiež sa nachádza v koži, zuboch a kostiach.

Účinky

 • Zlepšuje hojenie pokožky, najmä pri popáleninách
 • Zabraňuje vzniku osteoporózy
 • Vyhladzuje vrásky a zmierňuje pigmentové škvrny
 • Pomáha rastu vlasov, zabraňuje ich rozštiepeniu a spevňuje nechty
 • Lieči zápaly pokožky a vyhladzuje jazvy
 • Je dobrou prevenciou pred rakovinou pokožky
 • Sťahuje rozšírené cievky a pomáha pri celulitíde
  Posilňuje chrupavky a kĺby
 • Zmierňuje bolesti chrbtice
 • Lieči lupienku a pomáha pri alergických reakciách pokožky

Formy kolagénu

Kolagén nájdete vo viacerých formách. Či už vo forme prášku, ako tablety, injekcie, nápoj, krém alebo môže vašu pokožku spevniť kolagénové solárium.

Kolagénové injekcie – využívajú sa už desaťročia v kozmetickom priemysle. Slúžia na spevnenie tvárovej pokožky, vyplnenie drobných vrások alebo na zahladenie jaziev po akné. Kolagénovými injekciami sa taktiež dajú mierne zväčšiť pery alebo vyplniť líca.

kolagénové injekcie na vrásky

Hydrolyzovaný kolagén – je kolagén získaný z kostí a chrupaviek. Zväčša z hovädzích, bravčových, ale aj rybích. Pomáha k budovaniu svalovej hmoty, podporuje chudnutie a predchádza vzniku artritídy. Nájdete ho vo forme prášku, tabliet alebo v želatíne.

Natívny kolagén – 100% prírodný, bez použitia prímesí a farbív.

Hydrolyzovaný natívny kolagén – najkvalitnejší a najrýchlejšie sa rozpúšťajúci v ľudskom tele. Najlepší je v tekutej forme.

Kolagén v prášku – nájdete ho v rôznych formách, či už natívny alebo hydrolyzovaný. Môže byť rybací, hovädzí ale aj bravčový. Je rozpustný vo vode.

kolagén v prášku

Kolagénový nápoj – či už ako ampulky pre dámy na podporu pružnosti pleti alebo ako sýtený nápoj s príchuťou. Aj takouto cestou dokážete kolagén dostať do tela

Kolagénové solárium – takáto kolagénová terapia neobsahuje škodlivé UVB a UVA žiarenie. Do pokožky preniká červené svetlo, ktoré nepredstavuje žiadne riziká pre vašu pokožku. Kolagénové solárium spevňuje vašu pokožku, urýchľuje hojenie rán, zmierňuje začervenanie jaziev a vyhladzuje vrásky. Taktiež prispieva k obnove prirodzeného kolagénu v ľudskom tele.

Kolagénové krémy – Krémy s obsahom kolagénu pomáhajú predchádzať vzniku vrások a hydratujú pokožku. Pri vonkajšom použití odborníci odporúčajú aj užívanie vo forme výživového doplnku pre lepší efekt.

Kolagén v potravinách

Kolagén nemusíte iba umelo doplňovať vo forme tabliet, nápoja alebo prášku. Nájdete ho aj v potravinách. K takýmto jedlám patrí napríklad sója a produkty z nej. Sója blokuje starnutie. Či sú zdroje zo sójového mlieka, syra alebo tofu, sója obsahuje genisteín (rastlinné hormóny, ktoré slúžia ako antioxidanty), čo vyvoláva produkciu kolagénu a pomáha blokovať enzýmy, ako sú MMP, ktoré sú zodpovedné za starnutie pokožky a “vysychanie” kĺbov. Okrem kolagénu sója obsahuje antioxidanty, ktoré taktiež priaznivo pôsobia na pružnosť pokožky a zdravie kĺbov. Ďalšou strukovinou v rade je fazuľa, ktorá tiež obsahuje dostatok kolagénu a tiež kyselinu hylaurónovú.

Produkciu kolagénu zvyšuje aj tmavozelená zelenina, ktorej ukážkovým zástupcom je napríklad špenát alebo kel. Obsahujú veľa vitamínu C, ktorý má antioxidačné vlastnosti, ktoré stabilizujú hladinu niektorých enzýmov, ktoré rozkladajú kolagén.

Kolagén nájdete vo všetkom červenom ovocí a zelenine ako napríklad v jablkách, paradajkách, paprike, jahodách, čerešniach, višniach, červených zemiakoch a iných. Červené plody obsahujú antioxidačný lykopén. Lykopén pôsobí ako prirodzený opaľovací krém, ktorý chráni pokožku pred poškodením za súčasného zvyšovania hladín kolagénu.

Okrem červených potravín pomáhajú aj oranžové potraviny, ako sú napríklad mrkva či pomaranče. Sú totiž bohaté na vitamín A, ktorý obnovuje a regeneruje poškodený kolagén.

Ak sa zameriavame v súvislosti s kolagénom hlavne na pokožku, dosť dôležitá je aj pravidelná konzumácia rýb. Mastnejšie ryby ako tuniak, losos alebo makrela sú nabité omega-3 mastnými kyselinami. Kožné bunky sú obklopené mastnou membránou, ktorá ich chráni. Keď sú bunky zdravé, sú schopné podporiť štruktúru pokožky.

Cena

Cena kolagénu sa mení v závislosti od jeho formy. Práškový kolagén 4000, ktorý obsahuje 30 rozpustných vrecúšok nájdete od 21 eur. Kolagénové injekcie vás vyjdú drahšie a to asi 70 eur za 10 ampuliek. Kapsule nájdete už od 12 eur za veľké 100 kusové balenie a cena kvalitných kolagénových krémov sa tiež pohybuje nad hranicou 20 eur a viac.

Najleší kolagén na kĺby

Pozrite si 2 najlepšie a najpredávanejšie produkty obsahujúce kolagén, ktorý okrem iného priaznivo pôsobí na kĺby a šľachy. Ku každému produktu pripájame krátky popis pre lepšiu predstavu.

Inca Collagen

inca collagen najlepší kolagén

Tento kolagén pomáha pri problémoch spojených so starnutím pleti, pigmentových škvrnách, suchej a popraskanej pokožke ale taktiež bojuje proti vypadávaniu vlasov. Inca Collagen je 100% morksý kolagén bez prísad. Obsahuje všetky 3 typy kolagénu, je rozpustný vo vode a bez umelých príchutí a farbív.

Pozrieť v obchode


Kolagén 4000

kolagen 4000 na kĺby a šľachy

Rovnako ako Inca Collagen, aj Kolagén 4000 obsahuje všetky 3 typy kolagénu. Ide o rozpustný prášok, ktorý sa veľmi jednoducho dávkuje a užíva. Je obohatený o vitamíny, kalcium a kyselinu hyalurónovú. Na internete v recenziách a diskusiách má veľmi dobré hodnotenia.

Pozrieť v obchode

Diskusia

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *