Najlepšie šampóny na lupiny? Poradíme, ako sa zbaviť lupín?

Lupiny sú výsledkom narušenia prirodzeného procesu obnovy vlasovej pokožky. Bunky epitelov zdravej pokožky hlavy sa obmieňajú približne po troch týždňoch, a to bez akýchkoľvek pozorovateľných zmien. Ak je narušená ich rovnováha, môže sa zrýchliť alebo spomaliť produkcia mazu a objaví sa odlupovanie odumretých častí epitelu, ktoré je zároveň aj nepríjemným kozmetickým problémom.

Lupiny - príčiny a liečba

Spôsobiť rýchle obnovovanie buniek epidermy, ale tiež mikrozápaly môže chorobné množenie kvasinkového mikroorganizmu rodu Malassezia. Pri korienkoch vlasov sú vytvárané „zhluky pokožky“, ktoré sa buď odlupujú, alebo majú priľnavú podobu. Spomínané mikrozápaly sú reakciou na podráždenú kožu, ktorá sa snaží o regeneráciu. Je potrebné, aby nebola vystavená ďalšiemu dráždeniu, napríklad nevhodnou kozmetikou.

Typy lupín:

Suché lupiny – sú charakteristické bielym sfarbením a zrýchleným procesom odlupovania epitelových buniek pokožky. Produkcia mazu je oslabená, lupiny sú ľahšie, a preto jednoduchšie padajú z vlasov na ramená. Ide o typické „zasnežené plecia“ a nezávažné či mierne problémy s lupinami. Ak sa tento typ lupín nachádza na začervenanej pokožke hlavy, šupiny majú veľké rozmery a pridružilo sa i svrbenie, pravdepodobne ide o psoriázu, ochorenie vyžadujúce aj lekársku odbornosť.

suché lupiny vo vlasoch

Mastné lupiny – ich farba má žltkastý nádych a typickým znakom je minimálne olupovanie. Zostávajú prilepené k pokožke hlavy a k vlasom. Produkcia mazu je niekoľkokrát znásobená oproti jeho bežnému vytváraniu. Sprievodným javom je svrbenie, výnimkou nemusia byť ani chrasty či jemný zápach. Zvyčajne ide o seboroickú dermatitídu.

Čo môže spôsobiť vznik lupín?

Lupiny môžu vznikať z viacerých príčin. Väčšinou postačí na ich odstránenie zmena šampónu a vlasovej kozmetiky, doplnenie niektorých vitamínov a minerálov, prípadne domáce recepty. Ak však tieto spôsoby liečby nezaberú, nastáva čas pre návštevu dermatológa a diagnostiku. Lupiny totiž môžu byť niekedy signálom pre iný druh ochorenia.

Lupiny na pleciach

Príčiny vzniku lupín

 • pravidelné umývanie vlasov horúcou vodou
 • nedostatočné opláchnutie šampónu, kondicionéru alebo masky
 • nevhodná vlasová kozmetika (každému vyhovuje niečo iné)
 • nedostatok vitamínov a minerálov
 • chladné počasie v zime, konkrétne rozdiel medzi vonkajším chladným vzduchom a suchým teplom v interiéri (čiapka je v tomto prípade prevenciou)
 • kožné ochorenia (napríklad psoriáza, seboroická dermatitída a pod.)
 • lokálna mykóza a plesne
 • stres a psychická záťaž, hormonálne zmeny

Šampóny proti lupinám z lekárne aj drogérie

Zbaviť sa lupín je zvyčajne otázkou správnej starostlivosti o pokožku hlavy. Okrem toho je však dôležité, aby človek eliminoval faktory, ktoré ich vznik podnecujú. Pomôžu napríklad šampóny a kozmetické prípravky na báze síry, dechtu, kyseliny salicylovej, selénu, zinku, a tiež antimykotiká. Ak je stále badateľná prítomnosť lupín, výber by ste mali zamerať na produkty s obsahom ketokonazolu.

Čo sa týka samotných šampónov, po určitej dobe sa odporúča ich obmieňanie, aby si pokožka hlavy na ne nezvykla. Široký sortiment je dostupný nielen v lekárňach, ale tiež v drogériách. Dôležitú pozornosť by im mali venovať najmä diabetici. Proces „hojenia“ ich kože je totiž problematickejší, a preto sú vhodným riešením rady odborníkov.

Hrebeň - spôsob, ako sa zbaviť lupín

vyčesávanie lupín hrebeňom

Najlepšie šampóny ukazujú recenzie

Ak sa pozriete na internete do diskusií, narazíte na stále opakujúce sa produkty. Teraz si ukážeme tie, ktoré majú veľmi dobré recenzie a užívatelia prezentujú svoje kladné skúsenosti s týmito výrobkami. Produktov je na výber naozaj dosť. Na každého pôsobia trochu inak, treba si to vyskúšať ako sa hovorí “na vlastnej koži”.

Vichy Dercos Anti-Dandruff

vichy-dercos-anti-dandruff šampon proti lupinám

Vichy Dercos Anti-Dandruff je šampón proti lupinám, ktorý dostanete kúpiť v troch variantoch, a to na normálne až mastné vlasy, na suché vlasy, a tiež na citlivú pokožku hlavy. Vyrovnáva narušenú pH rovnováhu, reguluje tvorbu mazu, znižuje svrbenie, upokojuje pokožku, ale hlavne je mimoriadne účinný. Svedčí o tom aj veľké množstvo pozitívnych recenzií, v ktorých sa zákazníci zhodujú aj v tom, že pomohol i v pokročilom štádiu lupín. Odlišné názory sa vyskytujú len v rámci vône / zápachu.

Pozrieť v obchode


Eucerin Dermo Capillaire

eucerin dermo- capillaire šampón na lupiny

Eucerin Dermo Capillaire je šampón bez farbív, parabénov, silikónov a alkalických mydlových zložiek. Jeho šetrné zloženie účinne redukuje tvorbu lupín, pričom jeho používaním získajú zdravý lesk a pružnosť aj vlasy. Je dostupný vo verzii na mastné lupiny, pre pacientov so seboroickou dermatitídou, ako aj vo verzii na suché lupiny. Hodnotenia ľudí opäť potvrdili, že tento typ šampónu je správnou voľbou na zlikvidovanie lupín. Mnohí ich eliminovanie a úľavu od svrbenia pocítili už po prvom umytí.

Pozrieť v obchode


Nizoral šampón 2%

nizoral najlepší šampón proti lupinám

Nizoral šampón 2% je antimykoticky pôsobiaci prípravok proti lupinám. Obsahuje, okrem iného, ketokonazol, a tak poskytuje rýchle riešenie aj pre pacientov so seboroickou dermatitídou. V podstate ide o okamžitý účinok. Skúsenosti s jeho používaním sú pozitívne, niektorých odrádza cenová relácia, ktorá je cca deväť eur za 60 ml.

Pozrieť v obchode


Dixi šampón

dixi šampón proti lupinám

Dixi šampón patrí k cenovo lákavým šampónom proti lupinám. Zvyčajne ho kúpite za necelé dve eurá. Je určený na normálne vlasy so sklonom k tvorbe lupín. Aj preto sa názory na jeho účinnosť líšia. Očakávané výsledky si pochvaľujú ľudia, ktorých lupiny nie sú mastné a patria do mierneho štádia tohto „kozmetického problému“. Inak sa stretnete s tvrdeniami, ktoré hovoria o zredukovaní lupín, ale nie o ich úplnom odstránení.

Pozrieť v obchode


Reparex šampón proti lupinám

reparex proti lupinám šampón

Reparex šampón proti lupinám je určený najmä mužom, neodporúča sa používať na farbené vlasy. Jeho hlavnou prísadou je sírny kvet, ktorý napomáha liečiť pokožku hlavy vďaka dezinfekčným a antimikrobiálnym účinkom. Šupinatenie je eliminované, zrohovatenie kožných buniek redukované. Na tento produkt sú recenzie skúpe, a tak jeho kúpou realizujete metódu „pokus-omyl“.

Pozrieť v obchode


Bioderma Nodé DS+

Bioderma Nodé DS+ na lupiny šampon

Bioderma Nodé DS+ šampón proti lupinám patrí medzi kozmetické výrobky, ktoré zaručujú výbornú znášanlivosť s pokožkou bez alergických reakcií. Je určený skôr pre závažnejšie stavy šupinatej pokožky so svrbením. Obmedzuje množenie kvasiniek Malassezia a účinne pôsobí v boji proti pretrvávajúcim lupinám. Väčšinou sú skúseností stopercentne pozitívne, negatívne sa neobjavili. Niektorí však napriek spokojnosti upozornili na nie okamžité výsledky.

Pozrieť v obchode


 

Za zmienku stoja aj šampóny a kozmetické prípravky proti lupinám Alpecin, Selsun Blue, Reghaar, Subrina phi special, Recept Strong lotion, Ducray Squanorm lotion, Londa Scalp anti Dandruff serum, Kallos hair botox ampulky, Dixi vlasová voda, Kamedis SEBO & PSO scalp lotion, Schwarzkopf BC Fluid, L´Oréal Professionnel Instant Clear a pod.

Čo proti lupinám? Domáce recepty taktiež pomôžu

O lupinách platí, že ich odstraňovanie je individuálnou záležitosťou, a teda to, čo zaberie jednému, inému vyhovovať nemusí. V mnohých prípadoch si liečenie nevyžaduje starostlivosť lekára a postačia iba šampóny proti lupinám. Babské rady sú taktiež možnými, nejeden raz osvedčenými, metódami. Aj my máme pre vás niekoľko overených tipov alternatívnej prírodnej liečby.

Kokosový olej na lupiny

kokosový olej powerlogy

Kokosový olej má schopnosť neutralizovať lupiny a stimulovať hojenie zavlasenej pokožky. Jeho tekutú formu zmiešajte s citrónovou šťavou v pomere 1:1, ideálne sú dve polievkové lyžice. Získanú zmes aplikujte na pokožku hlavy, masírujte osem minút a nechajte pôsobiť približne dvadsaťpäť minút. Následne si vlasy umyte šampónom. Kúru opakujte vždy pre umývaním, až pokým lupiny nezmiznú.

Čajovníkový olej na lupiny

čajovníkový olej má široké využitie

Čajovníkový olej (tea tree) je užitočným pomocníkom v boji proti lupinám. Vždy pred umývaním si malé množstvo vmasírujte do vlasovej pokožky, aspoň v trvaní piatich minút. Po približne dvadsať minútovom pôsobení vlasy umyte bežným spôsobom. Ak sa vám nechce absolvovať „čakacie procedúry“, pridajte zopár kvapiek priamo do šampónu, ktorým si umývate vlasy.

Jablčný ocot

Jedlá sóda a jablčný ocot sú akýmisi stálicami v oblasti alternatívnej liečby. Taktiež pomáhajú zničiť lupiny či mastiace sa vlasy. Hrsť sódy vmiešajte pri šampónovaní do vlasov a vmasírujte do pokožky. Po pätnástich minútach vlasy opláchnite. Alebo do troch decilitrov vody prilejte dve lyžice jablčného octu, zamiešajte a tekutinou opláchnite vlasy na záver umývania. Nezmývajte, ale nechajte prirodzene vyschnúť.

Jogurtový zábal na lupiny

Aj vlasový zábal z nízkotučného jogurtu a dvoch čajových lyžičiek mletého čierneho korenia sa ponúka ako možnosť. Po nanesení ho nechajte pôsobiť pätnásť minút a následne umyte šampónom. Vsiakne prebytočný maz, eliminuje pocity svrbenia a zároveň vyživí pokožku aj vlasy.

Odvar z lipových kvetov

Kvety z lipy sú bylinným produktom, ktorý pomáha liečiť rôzne ochorenia, vrátane lupín, ale tiež vlasov. Dve čajové lyžičky lipových kvetov vložte do sitka a nechajte v horúcej vode lúhovať približne pätnásť minút. Pripravený čaj nechajte vychladnúť a aplikujte ho na mokré vlasy. Vmasírujte ho do pokožky a následne opláchnite. Rovnaký postup môžete realizovať aj s harmančekovým čajom.

Aloe vera je všeliek

aloe vera štavy - nápoj na pitie

Aloe vera je účinným prírodným liekom na pokožku tela i hlavy. Dvadsať minút pred umývaním vlasov naneste na ne gél aloe. Na opláchnutie sa odporúča použitie jemného šampónu. Aspirín je síce farmaceutickým produktom, no pridanie dvoch rozdrvených tabliet do bežného prípravku na umývanie vlasov má vďaka obsahu kyseliny salicylovej blahodarné výsledky na lupiny.

Diskusia

 1. Alena Kováčová says:

  Odporúčam KAMEDIS šampón proti lupinám. Jeho základ je na extraktoch z liečivých byliniek s protizápalovým účinkom. Pomáha aj vtedy, keď už nič iné nezabralo. Jednoducho úžasný svetový produkt. Vrelo odporúčam vyskúšať.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *