Hemoroidy príznaky, prejavy a liečba? Ako sa ich zbaviť

Každý človek má hemoroidálne tkanivo, ktoré sa nachádza v análnom kanáli a tiež v oblasti konečníka. Slúži na udržiavanie a vyprázdňovanie stolice. Ak sa hemoroidy zapália, dôjde k ich zväčšeniu. Začína sa trápenie s hemoroidálnym ochorením, ktoré inak nazývame aj ,,zlatá žila“. Ľudia čo ním trpia sa unisono zhodujú na tom, že tá žila je čokoľvek, len nie „zlatá“. Toto ochorenie totiž dokáže človeku veľmi znepríjemniť život, spôsobuje bolesti, psychický stres a znižuje celkovú kvalitu života.

hemoroidy príčiny, prejavy, liečba

Čo je to “zlatá žila”?

Ak trpíte na „hemoroidy“ či „zlatú žilu“, určite viete, že hemoroidy ako také sú normálnou súčasťou ľudskej fyziológie. Ide vlastne o žily v konečníku, ktoré majú aj svoju funkciu. Spolu s konečníkovým zvieračom pôsobia ako vodotesný uzáver a zároveň vyživujú sliznicu konečníka.

Keď sa však zväčšia a zapália, ako sme spomenuli vyššie, prípadne v nich dôjde aj k tvorbe krvných zrazenín, nastávajú problémy. Vtedy sa už ľudovo povie „mám hemoroidy“. Správnejšie by bolo mám ochorenie hemoroidov, pretože v skutočnosti samotné hemoroidy (zdravé) má každý človek.

Ďalej v článku však budeme používať radšej túto „ľudovú“ terminológiu, nech sa vám to celé lepšie číta:-)

Vnútorné hemoroidy

Vnútorné hemoroidy sa vyskytujú častejšie a prejavujú sa krvácaním a tvorbou hlienu. Sú pokryté zvláštnym tkanivom, ktoré spôsobuje, že hemoroidy nie sú citlivé na dotyk, bolestivé podnety či výraznejšie teplotné zmeny.

V nižšom štádiu ochorenia sú teda vnútorné hemoroidy takmer nepostrehnuteľné. Zväčšujú a zapaľujú sa na stene konečníka a v neskorších štádiách komplikujú vyprázdňovanie.

Vonkajšie hemoroidy

Tieto hemoroidy vyzerajú ako malé modré uzlíky pod kožou a nachádzajú sa v oblasti análneho otvoru. Ak sa zapália, spôsobujú bolesť. Sú zriedkavejšie, no na rozdiel od vnútorných hemoroidov spôsobujú oveľa väčšie bolesti.

Hemoroidy, bez ohľadu na to, či ide o vonkajšie alebo vnútorné, sa delia na štyri štádiá. Dalo by sa povedať, že tie sa určujú podľa vystúpenia hemoroidov z konečníka:

  • 1 štádium hemoroidov – rozšírené sú len veľmi mierne a príznakom je slabé krvácanie po stolici, ktoré pacient zvyčajne spozoruje na toaletnom papieri.
  • 2. štádium hemoroidov – žily po vyprázdňovaní stolice už vystupujú, ale následne sa samé vrátia späť.
  • 3. štádium hemoroidov – vystupujú z konečníka a nevracajú sa spontánne naspäť, je potrebné ich zasunúť ručne.
  • 4. štádium hemoroidov – takéto hemoroidy už trvale vyčnievajú z konečníka a vôbec sa nedajú vrátiť na pôvodné miesto. Časté býva výrazné krvácanie a pacient pociťuje silné bolesti.

Čo spôsobujú hemoroidy?

Okrem spomínanej bolesti a problémov s vyprázdňovaním môžu spôsobovať krvácanie, ktoré môže byť nebezpečné. Pri väčšej strate krvi môžu nastať mdloby, únava, bolesti hlavy alebo sťažené dýchanie. Niektorí pacienti sa dopracujú až k anémii, čiže chudokrvnosti.

Aké sú príčiny vzniku hemoroidov?

Príčiny sú naozaj rôzne. Toto ochorenie môže prísť napríklad počas tehotenstva, kedy je vyvíjaný veľký tlak na panvové dno. Príčinou môže byť aj vek, pretože časom telo a jeho svalstvo chabne.

Jednou z rizikových skupín sú aj ľudia s vrodenou vadou tejto časti tela. Hemoroidy môžu vzniknúť aj dôsledkom ochorenia tráviaceho traktu alebo pečene.

Vznik hemoroidov môže byť podmienený aj stresom, depresiou alebo nedostatkom zdravého pohybu či výživnej stravy. Neprospieva ani sedavý spôsob života.

Hemoroidy a ich príznaky

Najčastejšími príznakmi sú svrbenie a pálenie v oblasti konečníka, krvácanie, tvorba hlienov, bolesť pri vyprázdňovaní alebo opuch. Môžete pociťovať aj tlak v oblasti konečníka a análneho otvoru. Asi najpresnejšie sa to dá vyjadriť ako pocit nedostatočného vyzprázdnenia.

Liečba hemoroidov prírodne

V prvom rade sa pokúste si vybudovať návyk pravidelného vyprázdňovania. Nevysedávajte dlho na toalete a udržujte dostatočnú hygienu. Používajte jemný toaletný papier alebo iné hygienické potreby.

V žiadnom prípade stolicu nezadržiavajte! Po každom vyprázdnení sa osprchujte alebo použite aspoň vlhčené utierky na oblasť konečníka. Ak je to možné, odporúčame vašu domácnosť opatriť bidetom, ktorý zabezpečí výbornú „mokrú“ hygienu problematickej oblasti.

Ak spozorujete príznaky hemoroidov môžete si pomôcť prírodnými spôsobmi liečby ako sú napríklad rôzne sedacie kúpele a čaje.

Pomôžu tiež aj masti, gély z dubovej kôry alebo pagaštan konský. Pomocou týchto prírodných metód môžete znížiť nepríjemné bolesti, svrbenie alebo pálenie, ktoré je sprevádzané ochorením hemoroidov.

Liečba hemoroidov z lekárskeho hľadiska

Mnoho pacientov sa pri problémoch s hemoroidmi ostýcha navštíviť lekára. Ale práve to je veľmi dôležité, najmä v počiatočných štádiách, aby sa to ďalej nezhoršovalo. Návšteva lekára nie je v tomto prípade žiadna hanba!

Lekár vykoná potrebné vyšetrenie pomocou hmatu, ak nie potrebné použiť iné prístroje na diagnostiku. Určí vám diagnózu a nasadí správnu liečbu.

Vo väčšine prípadov na vyliečenie hemoroidov stačí správny prístup zo strany pacienta, čo sa týka dodržiavania základných opatrení. Pre krátke zhrnutie ide o: dôkladnú hygienu, vyhýbanie sa dlhému sedeniu, zdravú stravu bohatú na vlákninu, ktorá je prevenciou zápchy. Vhodný je aj dostatočný príjem tekutín, pretože pomáha zmäkčovať stolicu, najmä v kombinácii s vlákninou prijatou v jedle.

Lekár vám odporučí kúpu vhodných čapíkov alebo mastí na problémy s hemoroidmi. Väčšina z nich nie je na lekársky predpis, ale sú veľmi účinné. Obsahujú hojivé zložky, niektoré aj kortikoidy na zmiernenie zápalu. Sú aj také, čo obsahujú znecitlivejúcu látku, napríklad lidokaín.

Na liečbu hemoroidov sa používa aj sklerotizačná technika. Lekár pacientom vstrekne na cievne prívody hemoroidov látku, ktorá spôsobí odumretie hemoroidálnych uzlíkov. Na sklerotizáciu hemoroidov sa používa aj koagulácia infračerveným svetlom.

S úspechom sa zvykne používať aj tzv. Barronova technika. Ide o podviazanie hemoroidov pomocou gumového pásu. Tkanivo je tým pádom nedokrvené a v priebehu niekoľkých dní odumrie a odpadne.

Ak by ochorenie hemoroidov prešlo do štádia, kedy je potrebný chirurgický zákrok, pripravte sa, že si ho budete hradiť z vlastného vrecka. Zákrok nie je komplikovaný, avšak chirurgické odstránenie hemoroidov nie je záruka, že sa problémy v budúcnosti znovu nevrátia.

Diskusia

  1. Katka says:

    hemoroidy som mala ku koncu tehotenstva a po porode sa mi to zhorsilo, stacilo mi ale len hemostop gel pouzivat, natierala som ked to bolelo alebo svrbelo na upokojenie a postupne po porode som zatlacila hemoroidy dnu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *