Nadúvanie a nadmerná plynatosť čriev. Liečba na nafúknuté brucho

Nadúvanie alebo plynatosť, pozná každý z nás. Patrí k prirodzeným procesom v ľudskom tele, no občas môže prerásť až do chronickej podoby a vtedy dokáže spôsobovať veľmi nepríjemné problémy. Či už ide o trápne situácie v spoločnosti alebo kŕče a bolesti brucha. Každodenne sa s plynatosťou stretávame všetci v zdravom množstve.

nafúknuté brucho

Za takéto množstvo sa pokladá približne jeden liter plynov za deň, pričom väčšina vychádza von cez konečník a zvyšok prostredníctvom odgrgnutia, najmä po jedle alebo pití.

Uvoľnenie plynov 15- až 25-krát denne sa považuje za normálnu hranicu. Toto sa deje cez deň, no človek vypúšťa plyny aj počas noci, pretože análny zvierač je vtedy uvoľnený. V noci človek dokáže vyprodukovať až 100 ml za hodinu.

Nadmerná plynatosť – Príčiny

S uponáhľaným životným štýlom súvisí aj snaha čo najrýchlejšie sa najesť, no to nemusí byť práve najlepší nápad, pretože pri rýchlom jedení jedlo dobre neprežujeme, hltáme celé kusy a s nimi aj vzduch, ktorý nás potom tlačí v črevách.

Nadúvaním trpia najmä ženy, u ktorých sa často prejavuje zadržiavanie vody v organizme, či už v následku užívania niektorých druhov liekov alebo počas menštruácie, kedy mnohé okrem nepríjemných bolestí potrápi aj pocit nafúknutého bruška a s ním spojená plynatosť.

Potraviny, ktoré spôsobujú plynatosť

Niektoré potraviny podporujú plynatosť viac, niektoré menej. Neznamená to ale, že takéto potraviny sú nezdravé alebo by ste sa im mali vyhýbať. Medzi takéto potraviny, ktoré plynatosť spôsobujú patria najmä:

 • Strukoviny čiže fazuľa, šošovica, hrach, sója
 • Zelenina – kapusta, brokolica, cesnak, karfiol , kaleráb
 • Ovocie – sušené slivky a hrozienka
 • Kysnuté potraviny – knedle, biele pečivo
 • Údeniny
 • Huby
 • Zrejúce syry
 • Veľké množstvo soli alebo glutamanu sodného
 • Perlivé minerálne vody, pivo ale aj iné druhy alkoholických nápojov
 • Káva
 • Vajíčka
 • Žutie žuvačiek

K faktorom, ktoré spôsobujú plynatosť nemusia patriť iba potraviny, ale aj uponáhľaný životný štýl, napätie a neustály stres.

Ako nadúvaniu predísť

Konzumáciou vyvážených potravín dokážete nafukovaniu predísť. K takýmto potravinám, ktoré by ste mali zaradiť do svojho jedálnička, patria hlavne potraviny s vysokým obsahom vlákniny. Vlákninu nájdete ju v listovej zelenine, celozrnnom pečive alebo niektorých druhoch ovocia, no pri jej nadmernej konzumácii by mohla váš problém ešte viac zhoršiť, takže to s ňou v snahe prečistiť váš organizmus neprežeňte.

Veľmi dobrým pomocníkom je aj voda, preto pite dostatočné množstvo čistej vody. Predídete tak zápche, prečistíte organizmus a zabránite plynatosti

Taktiež by ste mali dodržiavať zdravý životný štýl a s ním spojených zopár pravidiel:

 • Jedzte viac menších porcií viackrát denne
 • Na jedlo si vyhraďte dostatok času a neponáhľajte sa
 • Hýbte sa – pohybom nakopnete a zrýchlite metabolizmus, podporíte trávenie, zabránite nadmernej plynatosti a aj nepríjemnej zápche.

Plynatosť v tehotenstve

Nejednej žene sa počas tehotenstva stalo, že mala pocit abnormálne sa zväčšujúceho bruška, no nebolo to znakom toho, že bábätko tak rýchlo rastie ale nahromadených plynov v brušku.

Takéto pocity sa začínajú objavovať približne v 11. týždni tehotenstva a u mnohých žien pretrvávajú až do samotného pôrodu. Spôsobuje to hormón progesterón, ktorého hladina sa počas tehotenstva zvyšuje. Spomaľuje trávenie, čo vedie k nafúknutému brušku, plynatosti alebo grganiu.

Nafukovanie a plynatosť v tehotenstve

Pre budúcu mamičku to nemusí byť práve príjemné, no touto cestou dokáže aj samotné bábätko dostať dostatok živín, ktoré nestihne stráviť metabolizmus matky.

Budúcim mamičkám sa pocity plynatosti zväčšujú aj s rastúcou maternicou, ktorá tlačí na konečník a ostatné orgány, čo spôsobuje nezadržateľné vetry.

Lieky na nadmernú plynatosť

Za abnormálnu alebo meteorickú plynatosť sa považuje vypúšťanie plynov viac ako 25-krát počas dňa. Ak sa toto opakuje dlhšie ako dva týždne a plynatosť je sprevádzaná bolesťou brucha, kŕčmi, hnačkou alebo zápchou, mali by ste zvážiť liečbu a konzultovať to s vaším lekárom. Môže ísť aj o závažnejšie problémy ako intolerancia na laktózu, zápal tráviaceho traktu, syndróm dráždivého hrubého čreva, vredy či dokonca nádory.

Espumisan

espumisan

K voľne predajným prípravkom na zastavenie plynatosti patrí napríklad Espumisan, ktorý sa užíva 2 až 3x denne po dve kapsuly, pred jedlom alebo po jedle. Cena 50-kusového balenia vás vyjde niečo vyše 4 eur.

Pozrieť v obchode

 

Alebo môžete vyskúšať celkovú očistnú kúru s prípravkom DETOXASE TOTAL BODY RESET, ktorý obsahuje 10 vrecúšok rozpustných vo vode.

Obsah vrecúška rozmiešate v asi pol litri vody a pijete počas dňa. Odporúča sa užívať 5 dní, potom si dať na dva dni pauzu a opäť pokračovať ďalších 5 dní. Kúra by vám mala pomôcť prečistiť organizmus, odstrániť toxíny z tela ale aj zbaviť vás plynatosti. Jej cena je približne 17 – 18 eur.

PANCREOLAN FORTE

pancreolan na trávenie

Liek, ktorý obsahuje enzýmy podporujúce trávenie. Napomáha predchádzať nafukovaniu, črevným problémom. Vhodný pre deti od 3 rokov. Liek sa užíva pri poruchách trávenia v dôsledku nedostatočnej alebo chýbajúcej funkcie tráviacich enzýmov podžalúdkovej žľazy, pri zápalových a iných ochoreniach podžalúdkovej žľazy a pri ťažkostiach po operácii v oblasti zažívacieho traktu.

Pozrieť v obchode

Diskusia

 1. Petr says:

  Chcel by som ešte dodať, že ak niekto kto pravidelne nepríjma vlákninu v potrave a zrazu by zaradil väčšie množstvo potravín s vlákninou do svojho jedálnička – tak práve ten daný zvýšený prísun vlákniny môže spôsobiť nadúvanie. Preto s týmto krokom treba opatrne a postupne zaraďovať. Vláknina je veľmi nevyhnutá zložka potravy.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *