Goji – účinky, dávkovanie, skúsenosti a recenzie

Už po mnoho storočí sa v Číne pestujú plody kustovnice čínskej. Ďalšou oblasťou, kde sa týmto plodom darí, sú Himaláje, najmä dnešný Tibet a Nepál. Čínska medicína považuje goji, teda plody spomínanej kustovnice čínskej, za naozajstný poklad. Jej použitie je skutočne veľmi široké. Je vynikajúcim antioxidantom.

Goji (kustovnica činska) na posilnenie imunity

Blahodárne účinky na organizmus

Dá sa povedať, že kustovnica čínska a jej červené plody môžu ľuďom trochu pripomínať šípky. Tvar i farba sú si mierne podobné. Lenže keď tieto plody usušíte, pôjde skôr o podobnosť s hrozienkami.

A práve v tejto sušenej podobe sa kustovnica čínska – goji – vyskytuje asi najčastejšie. V takejto forme sa s nimi stretnete v najväčšej miere. Okrem názvu goji sa môžete stretnúť aj s názvom Lycium chinese.

rastlina kustovnica čínska - goji

Na chuť sú plody goji príjemné, sladkokyslé. Nejde ale o žiadne maškrtenie, ale o nutrične vysoko hodnotné plody, ktoré majú skutočne blahodarný vplyv na ľudský organizmus. Práve preto sa kustovnica čínska alias goji tak úspešne šíri do celého sveta.

Liek na imunitu aj vysoký krvný tlak

V úvode už sme sa krátko zmienili o tom, že ide o antioxidant. Iste vás bude zaujímať, aké choroby môže a dokáže liečiť kustovnica čínska. Jej najsilnejšie pôsobenie nastáva predovšetkým v oblasti imunity, ktorú silne podporuje.

Ďalej tiež vie dosť účinne znižovať krvný tlak, takže ak máte hraničný alebo priamo vysoký krvný tlak, potom sa vám užívanie kustovnice čínskej určite oplatí. Veľmi intenzívne taktiež pomáha zabezpečiť dobrú krvotvorbu je aj silným bojovníkom proti astme.

Radosť budú mať aj tí, ktorí si vo zvýšenej miere doprajú alkoholické nápoje. Práve plody goji totiž dokážu účinne regenerovať organizmus vystavený mnohým alkoholickým ťahom… I keď v tomto prípade je, samozrejme, lepším receptom zostať pri popíjaní alkoholických drinkov mierny.

Smoothie s goji aj na chudnutie

Účinky na pleť (vrásky, lupienka, psoriáza)

Zaujímavé je, že kustovnica čínska zvládne pozitívne pôsobiť aj na najrôznejšie kožné problémy, vrátane obávanej lupienky, čiže psoriázy. Za konzumáciu goji vám poďakujú aj vaše oči, pretože obsah plodov zvyšuje zrakovú ostrosť, tlmí podráždenie očí a znižuje ich únavu.

Určite oceníte jej pozitívne účinky aj pri rôznych druhoch chronických bolestí a cukrovke. Bolo tiež preukázané, že goji v tele spomaľuje procesy spôsobené starnutím. Inými slovami, s trochou nadsadenia môžeme kustovnicu označiť za liek na večnú mladosť a zaradiť ju k superpotravinám.

Tu sa pri spomaľovaní starnutia uplatňuje antioxidačný potenciál goji, pretože bojuje v tele proti voľným radikálom, ktoré sú vstupenkou k civilizačným chorobám a starnutiu organizmu.

Omladzujúci pleťový krém z kustovnice čínskej

Diet Esthetic Omladzujúci pleťový krém z kustovnice čínskej

Goji má preukázateľné omladzujúce účinky. Pravidelnou aplikáciou krému Himalayan Goji dochádza k povzbudenie bunkového metabolizmu, urýchlenie vzniku nových kožných buniek a zjemnenie pleti. Pleťový krém je vhodný pre všetky typy zrelej pleti, pre mužov aj ženy. Má jemnú príjemnú textúru, nezanecháva na pleti mastný film.

Pozrieť v obchode

Zloženie? Veľa vitamínov i minerálov

Stojí za to si pripomenúť, aké látky vlastne kustovnica čínska obsahuje a čím tak blahodarne pôsobí na náš organizmus. V červených plodoch je veľa betakaroténu, z toho sa, samozrejme, odvodzuje pôsobenie na ľudský zrak a pokožku.

 • V goji sa nachádza tiež obrovské množstvo vitamínu C. Podľa niektorých údajov ho je tu dokonca 500-krát viac v porovnaní s pomarančmi. Pritom vitamín C je rytierom bojujúcim za našu silnú imunitu.
 • Nechýbajú ani vitamíny A, B1, B2 alebo E. Sušené červené plody podobné hrozienkam obsahujú aj aminokyseliny vrátane tých esenciálnych a polysacharidy.
 • Dôležité sú aj minerály ako fosfor, železo, selén alebo zinok či vápnik. Sami vidíte, akým bohatým zdrojom živín plody sú. Stačí, keď ju zaradíte do svojej kuchyne. Urobte si domácu úlohu a pohľadajte si recepty. Budete prekvapení, ako rôznorodo sa dá kustovnica čínska uplatniť v kuchyni.

Goji na chudnutie

S goji majú ľudia veľmi pozitívne skúsenosti. Prakticky nie sú zaznamenané žiadne vedľajšie alebo všeobecne negatívne účinky. Snáď iba ak by ste sa bobúľ, či už v čerstvom, alebo sušenom stave naozaj prejedli, môžete mať zažívacie ťažkosti.

Neodporúča sa veľmi jesť plody kustovnice čínskej pred spaním, pretože môžu narúšať spánok, v horšom prípade až spôsobiť nespavosť. Naproti tomu goji bobuľky môžu byť veľmi užitočnou súčasťou diét. Patria medzi zdravé maškrtenie, keď si potrebujete niečo zobnúť. Obsahujú totiž veľa vlákniny, takže čoskoro zasýtia.

goji je chutné a podporuje chudnutie

Pestovanie nie je náročné

Možno ste sa nadchli pre kustovnicu čínsku zaujíma vás jej pestovanie. Pokojne to môžete skúsiť, pretože sadenice čínskej sú k dispozícii. Ak sa vám zadarí, určite vás veľmi poteší, keď budete sami žať vlastnú prvú úrodu plodov.

Ak máte dojem, že pestovanie tejto rastliny je predsa len nad vaše sily, nič si z toho nerobte. Kustovnica čínska je na predaj v predajniach zdravej výživy, kvalitné sušené plody nájdete aj na internete.

Dávkovanie

Ak chcete, aby sa goji stala pravidelným doplnkom vašej stravy, zvažujte tiež dávkovanie bobúľ. Nie je presne dané, koľko by ste ich mali maximálne zjesť, ale riaďte sa aj tu pravidlom, že všetkého veľa škodí.

Konzumujte ich s mierou. Ja odporúčam ako maximum najviac 30 bobúľ denne. Viac, naozaj nie. Goji berte ako liečivú rastlinku, nie ako maškrtu do veľkej misy.

Cena v obchode a v lekárni

Možno si teraz poviete: to je všetko fajn, kustovnica čínka asi ozaj stojí minimálne za to, aby ste ju vyskúšali, ale… aká je jej cena? Kilový sáčok sušených plodov tohto doplnku stravy môžete získať už zhruba od 10 €. Ak však chcete organiku, počítajte že kilo vás vyjde najmenej 15, niekedy až 20 €, závisí od výrobcu. Ale tak, ako takmer pri všetkom, aj tu platí, že čo je lacné, nie je vzácne.

Organic way Goji

 • Balenie – 1kg
 • Cena – 12,50 €
 • Kvalitný produkt s certifikátom

 

Allnature Goji BIO Premium

 • 30 ml 1-2x denne pred jedlom
 • Cena – 13,70 €
 • Víťaz užívateľskej ankety

Allnature Goji sušená

 • 100g za 1,69 €

 

DANUBIA pharm Goji

 • 90g za 2,39 €

 

Goji – sušený plod

 • Cena cca 4,20€ za 100g.
 • Výrobca – Grešík.
 • Krajina pôvodu – Česká republika

 

Natural Medicaments Goji

 • 100% Bio šťava 500 ml
 • 500 ml – dávka na cca 10-16 dní
 • 30 ml 1-2x denne pred jedlom. Pre optimálnu účinnosť odporúčame užívať po dobu minimálne 2-3 mesiacov.
 • Cena – 12,5 €

Diskusia

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *