Chemický peeling na akné aj jazvy. Aké sú skúsenosti a recenzie

Chemický peeling je neinvazívna metóda korektívnej dermatológie, ktorá slúži na dodanie sviežeho hodvábneho nádychu mladosti a hebkosti poškodenej, chorej, neošetrovanej alebo starnúcej pleti použitím peelingovej zmesi rôznych látok, najčastejšie sa však aplikujú hydroxykyseliny (hydroxykarboxylové kyseliny).

Používa sa najmä na omladenie a regeneráciu pokožky tváre, krku, dekoltu, chrbta či rúk. Táto spoľahlivá metóda sa neustále stretáva s mnohými kladnými recenziami a pozitívnymi ohlasmi. Aj v prípadoch, kedy je cieľom aplikácie peelingu vyhladenie jemných vrások, zjemnenie jaziev po akné a rozšírených póroch a tiež aj o odstránenie pigmentových škvŕn.

aplikácia chemického peelingu v salóne

Chemický peeling má priaznivý vplyv nielen na aknóznu, ale aj na mastnú pokožku. Po ošetrení v odstupe dní až týždňov dochádza k regenerácii povrchových vrstiev kože a postupnej obnove tvorby kolagénu v podkoží.

Typy chemického peelingu

V závislosti od hĺbky preniknutia látok do pleti (resp. narušenia pleti za účelom regenerácie a omladenia) a podľa zvolenej koncentrácie a dĺžky pôsobenia delíme chemický peeling na:

 • Veľmi povrchový až povrchový (priemerná cena za jedno ošetrenie: 30,00€). Pri tomto druhu peelingu sa používa AHA-kyselina – kyselina glykolová, ktorá je netoxickou prírodnou kyselinou získavanou z cukrovej trstiny. Jemne odstraňuje povrchovú časť pokožky. Odstránia sa tak odumreté bunky, pleť sa regeneruje, pokožka zostáva prekrvená, napnutá, póry sú stiahnuté a sčasti sa vyrovnávajú aj jazvičky. Má výrazný vplyv aj na tvorbu mazu. Mastná pleť sa po takejto aplikácii zmení na polomastnú.
 • Stredne hlboký až hlboký peeling Easy TCA (priemerná cena za jedno ošetrenie: 70,00€). Easy TCA je považovaný za najbezpečnejší a najjednoduchší peeling s použitím kyseliny trichlóroctovej (TCA). TCA umožňuje široké spektrum hĺbky pôsobenia a liečebných indikácií od liečby akné cez škvrny po starnutie pleti vplyvom svetla či strie. Môže byť používaný na tvár i na tele. Zvykne sa kombinovať s laserovým ošetrením, aplikáciou botulotoxínu aj chirurgickými zákrokmi.

aplikácia chemického peelingu

Ako na chemického peeling

Na kožný povrch sa, po dôkladnom očistení, nanáša chemická látka (kyselina). Interval pôsobenia účinnej látky sa postupne predlžuje v závislosti od individuálnej tolerancie ošetrovanej osoby. Doba procedúry je v priemere 15 – 20 minút.

Následne sa látka zneutralizuje a aplikuje sa upokojujúci krém. Ošetrená plocha môže po výkone zostať jemne začervenaná. V priebehu nasledujúcich dní dochádza k miernemu olupovaniu povrchových vrstiev pokožky, ojedinele aj ku vzniku drobných pľuzgierikov. Všetky tieto prejavy by mali utíchnuť do piatich dní po ošetrení pleti pomocou chemického peelingu.

Po liečbe je dôležitá ochrana pokožky pred slnečným žiarením (pobytu na slnku sa vyhýbajte aspoň po dobu dvoch týždňov po aplikácii tohto typu ošetrenia pleti)! Dva dni po kúre by malo byť úplným tabu saunovanie a intenzívne vykonávanie športu. Peelingovú kúru je možné opakovať raz ročne.

Pre koho je chemický peeling vhodný?

Chemický peeling je vhodný bez ohľadu na pohlavie pre všetkých tých, ktorých túžbou je dosiahnuť omladenie, rozjasnenie a oživenie pleti. Na základe recenzií spokojných zákazníkov salónov krásy možno konštatovať, že pleť je po chemickom peelingu hladšia, pružnejšia, farebne jednotnejšia a rozjasnená.

Zaujímavosťou je, že chemický peeling bol používaný na omladenie kože už v starom Egypte. Už starí Egypťania využívali exfoliačný efekt kyseliny mliečnej z kyslého mlieka (exfoliácia = odlupovanie odumretého tkaniva vo vrstvách). V stredoveku ľudia používali na rovnaký účel staré víno pre obsah kyseliny vínnej.

Kvalitný chemický peeling na doma

chemický peeling peter thomas

Peter Thomas Roth Glycolic

Pleťový peeling Peter Thomas Roth Glycolic čistí pleť do hĺbky, zbavuje ju všetkých nečistôt a vyhladzuje ju. Používajte 1× – 3× týždenne.

 • redukuje nedokonalosti pleti
 • rozjasňuje a zjednocuje pleť
 • účinne pleť regeneruje

Pozrieť v obchode

Hrozia popáleniny alebo iné problémy?

K aplikácii chemického peelingu treba pristupovať nanajvýš opatrne, ak používate nejaké produkty starostlivosti o pokožku s obsahom kyselín (v kombinácii používania týchto produktov a aplikácii chemického peelingu by mohlo dôjsť k zvýšenej kyslosti či poleptaniu kože), ďalej ak používate krémy proti akné, ak máte extrémne suchú pokožku a tiež po holení alebo odstránení ochlpenia voskom. Zvýšená opatrnosť pri aplikácii chemického peelingu sa vyžaduje pri pacientoch trpiacich cukrovkou, osobách mladších ako 18 rokov a samozrejme pri tehotných a dojčiacich ženách.

začervenaná pleť po chemickom peelingu

začervenaná pleť po chemickom peelingu

Aplikácia chemického peelingu sa určite nesmie realizovať:

 • ak oblasť pokožky, ktorú chcete vystaviť účinkom chemického peelingu, vykazuje niektorú z týchto vlastností: porušená pokožka, škrabance, odreniny, opary, bradavice, zápalové stavy (ekzém, dermatitída, psoriáza, ružienka…)
 • ak ste podstúpili rádioterapiu alebo chemoterapiu počas  predchádzajúcich 6 mesiacov
 • ak ste užívali lieky na predpis, ako sú Roaccutane, Retin-A alebo podobné lieky na báze vitamínu A počas  posledných 8 týždňov
 • ak máte v anamnéze keloidné jazvy (= atypické hojenie rany za nadmernej tvorby kolagénových vláken)
 • ak ste si v predchádzajúcich 8 týždňoch dali urobiť tetovanie!

Známe slovenské pracoviská poskytujúce ošetrenie pomocou chemického peelingu

V Bratislave patria medzi najznámejšie a podľa recenzií zákazníkov i najobľúbenejšie kozmetické salóny a pracoviská zamerané na estetickú medicínu poskytujúce práve aj ošetrenie pomocou chemického peelingu tieto pracoviská:

 • Klinika YES VISAGE – klinika estetickej medicíny a plastickej chirurgie (MUDr. Barbora Brezová PhD.)
 • FRAIS – Inštitút zdravia a krásy (MUDr. Vanda Przewlocka, PhD.)
 • INTERKLINIK, s.r.o.
 • Ústav lekárskej kozmetiky a.s. (MUDr. Dušan Guba, PhD.)
 • salón krásy MADAME
 • kozmetický salón BELIZE (Mgr. Anna Hasonová)

V Nitre, v Bratislave i v Košiciach si môžete nechať podobným spôsobom ošetriť svoju pleť v klinike DermaCenter. Komplexné služby v oblasti estetickej medicíny vám neodmietnu poskytnúť ani v špecializovanom pracovisku Avelance Clinic v Nitre (MUDr. Ladislav Bogdán).

chemický peeling na jazvy po akné

Domáce chemické peelingy

Okrem návštevy kozmetického salónu, kliniky alebo špecializovaného pracoviska existuje aj možnosť vyrobiť si chemický peeling v pohodlí domova. Je to relatívne jednoduchý a aj finančne výhodný spôsob, akým sa môžete prinajmenšom aspoň pokúsiť o zlepšenie stavu vašej pokožky.

Podomácky vyrobené peelingové prípravky prinášajú spolu s výhodou čisto prírodného obsahu aj povážlivé riziko dopracovania sa k iným ako požadovaným výsledkom, spôsobené laickou aplikáciou a často i chýbajúcimi základnými poznatkami z oblasti medicíny a chémie.

Z tohto dôvodu je stále bezpečnejšie dopriať si raz-dvakrát do roka profesionálne ošetrenie v kozmetickom salóne alebo na pracovisku lekárskej kozmetiky, ako vystaviť vlastnú pleť nebezpečenstvu pochybného pokusníctva.

V centre záujmu nadšencov domácich alternatívnych kozmetických riešení stoja najmä tieto látky:

 • Kyselina glykolová — nachádza sa napr. v trstinovom cukre, jogurte, octe, jablkách, citrusoch, černiciach či kyslej smotane. Je kľúčovou zložkou mnohých peelingov, najmä tých domácich slúžiacich na exfoliáciu.
 • Antioxidanty — sú účinné pri snahe o mladšiu a zdravšiu pleť. Nájdete ich v citrusoch či bobuľovitom ovocí a pomáhajú odstrániť akné či podráždenie pokožky.
 • Aspirín — toto bežne dostupné analgetikum sa tiež pridáva do peelingu, pretože poskytuje extra dávku kyseliny salicylovej napomáhajúcej odlupovaniu vrchných vrstiev pokožky a liečiacej akné, psoriázu a rôzne iné nepriaznivé stavy pleti. Tabletky namočené do vody ľahko popučíte lyžičkou a pridáte do zmesi.
 • Citrón — citrónová šťava, ako prírodný zdroj antioxidantov, sa pridáva do mnohých domácich peelingov či masiek bojujúcich proti starnutiu pokožky. Rovnako ako ostatné citrusy ma vysokú hladinu pH, pre bezpečné použitie by mal byť kombinovaný s neutralizujúcou surovinou, napríklad so sódou na pečenie.
 • Sóda na pečenie — pôsobí neutralizujúco a zabezpečuje, aby suroviny (najmä citrusy) nevysušili a nepoškodili pokožku.

Bezpečnejšou a bezpochyby aj účinnejšou náhradou profesionálneho chemického peelingu je domáca aplikácia produktov zakúpených v lekárni, v e-shope alebo v drogérii. Odporúča sa však neaplikovať zakúpené produkty bez odborného vyjadrenia lekára alebo lekárnika!

Najznámejšie z tejto kategórie produktov sú výrobky značiek:

 • SR-Skincare –  1 balenie (cena: 22,00€ + poštovné) obsahuje 30 ml príslušnej kyseliny a 50 ml neutralizačného gélu), v ponuke sú napr. tieto kyseliny (v rôznych koncentráciách): kyselina mandľová(10 – 20%), kyselina salicylová (10%), kyselina glykolová (30 – 50%) a iné
 • Bioderma – konkrétne ide o výrobok BIODERMA Sébium Sérum – peelingové sérum 1×40 ml (cena: približne 14,30 €)
  Toto peelingové sérum je určené pre mastnú a zmiešanú pokožku. Redukuje nedokonalosti, pomáha obnovovať a vyhladzovať pleť.
Chemický peeling na doma

Chemický peeling estee lauder

Estée Lauder Revitalizing Supreme

Pleťový peeling Estee Lauder Revitalizing Supreme + čistí pleť do hĺbky, zbavuje ju všetkých nečistôt a vyhladzuje ju. Naneste na vlhkú tvár, jemne masírujte a potom starostlivo opláchnite vodou. Vyhnite sa oblasti očí. Používajte 1× – 3× týždenne.

 • vyhladzuje a zjemňuje pleť
 • odstraňuje odumreté kožné bunky
 • rozjasňuje a zjednocuje pleť

Pozrieť v obchode

Diskusia

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *